Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Raynaudov sindrom

Raynaudov sindrom

Zanima me vse o Raynaudovem sindromu, zakaj se pojavi, kako ga zdravimo?

Najlepša hvala za odgovor.

Pri Raynaud-jevi (beri Rejno-jevi) bolezni ločimo dve obliki:

– Raynaud-jev fenomen je motnja, ki nastopa v teku neke bolezni
– Raynaud-jev sindrom ja samostojna bolezen

Za obe obliki bolezni so značilni “napadi” s prekinitvijo krvotoka v eni ali več žilah po telesu, zlasti na zgornjih okončinah. Napadi trajajo nekaj minut ali vče ur. V napadih postane koža na prizadetih delih najprej bleda, zatem modrikasta. Na koncu napada pordi. Med napadom ima bolnik (v večini primerov mlado dekle) neprijetne občutke in bolečine v prizadeti okončini.

Sprožilni vzroki napadov so zelo različni: ohladitev okončine ali drugega dela telesa, kajenje, delo s tresočimi stroji, duševni stresi, revmatične bolezni, avtoimunske bolezni, dravljenje z betablokatorji.

Napadi minejo brez posledic, če so redki in kratkotrajni. Če pa se ponavljajo pogostoma, lahko nastanejo trajne spremembe na koži. V večini primerov bolezen samoniklo izzveni. Učinkovitih zdravil proti napadom ni. Nekoliko koristijo vitamini B6, E, D, pantotenska kislina in nekatera zdravila (nifedipin, prazosin, pentokriflin).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani dr. Cibic,

naj dodam še sama svoj piskrček. Potrebujem pomoč, nasvet, pa mi tudi splošna zdravnica ni znala čisto pomagati zato me je napotila k različnim specialistom pa ne vem, kaj in na koga naj se obrnem. Vsak me vpraša, kaj imam, zaradi česa kličem, pa ne znam točno povedati. Na travmatologiji mi je ob omembi mojih težav prijazen zdravnik svetoval obisk angiologa in možnost raynaudovega sindroma (prst, ki je bil poškodovan je ok, a vedno vijoličen?!?!, pokazala pa sem mu tudi otekli prst na roki in pojamrala, da mi praktično roke zmrzujejo že pri sobni temperaturi).

Stara sem 32 let. Že od nekdaj sem imela vedno bolj hladne roke in noge, kar je dokaj običajno, zato se s tem nisem obremenjevala. Zadnja leta je stanje zmeraj slabše, letošnje jesen pa je postalo nevzdržno. Naj omenim, da sem pred leti (več kot 15 let) na Soči že opravljala raziskave, ko daš roke v mrzlo vodo. Se ne spomnim, ker sem bila premlada, kakšni so bili izidi, a verjetno nič posebnega.

Kar se pa dogaja sedaj je pa nenormalno. Roke mi zmrznejo že pri + 10 stopinjah, če že samo pol ure, uro hodim z rokavicami na sebi!!! To zgleda tako, da potem ne morem odkleniti vrat, če si želim odpeti jakno mi jo more nekdo drug, ker prstov enostavno ne čutim več. Vedno hodim z dvojnimi rokavicami okoli in sem zmrznjena, medtem ko imajo drugi tople roke brez rokavic!!!!! Tisti, ki tega ne vidi in ne proba ne more vejreti. Že 20 minuto hoje z dežnikov v dežju z rokavicami povzroči tako ohladitev, da so prsti neuporabni. Ko se sčasoma roke segrejejo se vnamejo. Občutek je pekoč, zgoč, boleč, kot da mi hoče vse žile dobesedno raznesti, pritiskajo ven in to je boleč občutek. To se sedaj dogaja tudi po savnanju. Najbolj me motijo prsti na rokah, noge še gredo, je pa zmeraj bolj vijolčen tudi nos. In to me tudi najbolj mori saj že na daleč ven seka vijolčna “kumara”. Ne gre pa samo za videz, ampak ponovno peče, ni za zdržati. Danes, ko je bilo malo minusa sem se peljala s kolesom z dvojnim arafatom okoli ust in nosu pa ni nič pomagalo!!!!! Tudi na vročino odreagira isto. V savni večinoma ne morem biti, ne da bi si pokrila nos, ker me začne pečt. Od novembra dalje pa imam tudi odtečen kazalec na desni roki. sklep je že vidno deformiran, ko pridem na toplo in se segrevam me začne srbeti, špikati. Pod sklepom je modra barva. Je to lahko posledica slabe prekrvavitve in tega nenehnega zmrzovanja ali je to potem že revma in nekaj drugega? In sedaj ne vem, kam naj se obrnem na revmatologa (jutri dobim izide krvi), angiologa, kako se imenuje ta preiskava na katero me je napotila zdravnica na Sočo. Napisala je pletizmografija, gledam po netu pa je to nekaj s pljuči?!?!??! Verjetno se je zmotila. Drugače naj omenim, da me ne zebe, nisem zmrznjen tip človeka in imam raje hladne prostore kot tople. Tudi spim v mrzli sobi.

Aha, naj povem še to, da ko imam res mrzle roke in noge, se mi dozdeva, kot da tudi težje diham, da mi zmanjkuje kisika. Pri srcu me stiska, sem zaspana, utrujena.

Kaj bi to lahko bilo? Kako si lahko pomagam? Naj izpostavim, da je prehrana grozna, manjka mi nenasičenih maščobnih kislin (omega 3 predvsem), malenkost sem presuha, imam težave s hormoni (jemljem ciklo proginova, je lahko morda to poslabšalo stanje, saj je nevzdržno od novembra, ko sem jih pričela jemati. sem jih pa tudi že prej jemala pa tega ni bilo).

Predvsem pa me poleg tega, da mi na dan sedaj roke po 5x zmrznejo moti to, da me ” bolijo” žile. Težko je to opisati, ampak se kar napenjajo.

Hodim na plavanje in v savno v zadnjih 3 mesecih tudi po 4-5 na teden. Predvsem, ker mislim, da bo to samo še bolje za mojo prekrvavitev, pa se mi dozdeva, da si s tem bolj škodujem. Savnanje odlično prenašam, le potem se mi zdi je občutek v žilah kot da mi jih bo razneslo, ko pridem ven in se hladim. Trenutno ko to pišem me peče v nos, roke pa so odebeljene, otekle, “vnete”, žge in peče. Težje diham. Težko je opisati, ampak kot da čutim vsako kapljico krvi, ki se pretaka po žilah, kot da čutim vse žile v telesu. Aha pritisk imam nizek srčni utrip pa tudi 42 max 55 v mirovanju. Je pa res, da se veliko ukvarjam s športom. Je lahko to razlog, da pride po telesu premalo krvi naokoli. Pa tako ali tako mi pravijo, kaj pa ta dva litra krvi lah nardita, še po telesu ne pride naokoli.

Kaj mi je storiti?

spremembe v zadnjem času pri vsakodnevnem življenju:
– jemanje hormonov
– “pretirano” savnanje

na dolgi rok:
– težave z menstruacijo
– nepravilna in “revna” prehrana z vitamini, minerali, hranljivimi stvarmi, večinoma zelo nezdrava, s praznimi kalorijami. Pretežno OH in še to bolj nezdravi.

Najlepša hvala za odgovor. Malo sem bila dolga, a se mi zdi še premalo izčrpna, da bi lahko dobili popolno sliko.

Napisali ste “Malo sem bila dolga , a se mi zdi še premalo izčrpna…” Mislim, da je dopis dovolj izčrpen za postavitev diagnoze “Raynaudovega sindroma”. Ostane pa še odprto vprašanje zdravljenja. V tem pogledu je nujnen izvid pregleda pri revmatologu. Če revmatolog ugotovi avtoimuno bolezen, bolnik ostane pod njegovo kontrolo in se zdravi po njegovih navodilih. V nasprotnem primeru se bolnik zdravi simptomatsko (zaščita pred shladitvijo, nekajenje, izogib delu pri strojih z velikimi vibracijami)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
že skoraj 2 meseca me boli zapestje desne roke. Boli me v sklepu in potem tisti kanal, v katerem je mišica. Bolečina se nato nadaljuje v palec in kazalec, ki sta otečena. Na dlani, na področju življenjske črte, pa je 2 cm oteklina. Vidi se kot nabrekla žila. Bolečine lajšam z ibuprofenom in nalgesinom ter z opornico. Zanima me, kaj je to? Ali je pametno jesti ta zdravila tako dolgo? Trenutno čakam na pregled v bolnišnici. Ali bi bil mogoč sum na sy. raynaud? Pri revmatologu še nisem bila, roka je lepe barve in prekrvavljena.

Za odgovor se vam zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Vesna

V dopisu niste navedli preiskav, ki ste jih opravili pri izbranem zdravniku (sedimentacija krvi?). Ali vam je navedena zdravila predpisal izbrani zdravnik? Izgleda, da so premalo učinkovita, ni pa zadržkov, da jih jemljete še naprej. Mislim, da opisane spremembe niso manifestacije niti primarnega in niti skundarnega Raynaudovega sindroma. Indiciran pregled pri revmatologu. Morda ne bo čakalna doba do pregleda pretirano dolga če bo izbrani zdravnik v napotnici navedel stopnjo nujnosti. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,
Opravila sem krvne preiskave, prav tako na hormon tsh. Vse je bilo v mejah normale. Zdravila mi je predpisal lečeči zdravnik in jih bom jemala še naprej. Bolečine v taki meri sicer ni več. Sedaj me boli samo še palec – cel. Najhuje je zjutraj, ko imam včasih občutek, da ni v sklepni jamici oz. sklep ni dovolj vlažen. Marca imam pregled pri kirurgu.

Lep pozdrav,

Vesna

Odgovor ni potreben

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

pozdravljeni,

z Raynaudovim sindromom se uspešno spopadamo v Hiperbaričnem centru OKSI v Ljubljani, prav tako, kot tudi z reumatoidnim artritisom. Za vse dodatne informacije smo vam na voljo na telefonu 041/690-391.

lep pozdrav

Tomaž Porenta
HC Oksi

*** Tomaž Porenta

Hvala za informacijo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Malo sem se spet posvetilo Raynadov sidromu,in vidim,da je to tudi za druge moteča bolezen. Zanima pa

me, če se to tudi šteje za bolezen,ko postanem modra okrog ust tudi ustnice celo zobe in jezik. na hitro postanem kot mrtvec,zato me moji večkrat čudno gledajo,ker mislijo,da sem kaj pila.

LP

Če so pri vas zdravniki že ugotovili Raynaudov sindrom je možno, da nastopi v okončinah in morda tudi na obrazu modrikavost ali bledica ob izpostavljenju mrzli zunanji temperaturi. Navedena sprememba izgine v toplem ambientu. Podobna motnja je lahko prisotna tudi pri nekaterih prirojenih srčnih napakah.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

danes sem bila na pregledu pri kirurgu. Diagnozo imam M65.4 TENOSYNOVITIS TENDIMI M. EXTENZOR POLLICIS LEVIS I.O. Bolečine v področju tetive m hallucis brevis desno v radiokarpalnem prehodu. TH: blokada z Xyocain, Kenolog.
Napisala sem izraze, ki so mi na izvidu neznani.
Opravili so tudi slikanje zapestja in palca, pa ni nič pokazalo.
Na kratko so mi rekli, da je vnetje kite. Kaj bi lahko bili vzroki? Bolečina se je pojavila nekega jutra, čeprav nič takega nikoli nisem delela. Še naprej bom jemala tablete, ki sem jih naštela že zgoraj.

Poleg vzroka, me zanima tudi, ali se lahko to v celoti pozdravi?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Vesna

Zdravniki zelo poredkoma uspemo natančno odgovoriti bolnikom na vprašanja zakaj nastanejo vnetne bolezni za katere niso “krive” infekcije. Tako je tudi v vašem primeru. Na srečo pa bolnikom vseeno lahko pomagamo z raznimi ukrepi (gretje ali hlajenje prizadetih organov, dajanje različnih zdravil, itd.). Zdravnik vam je injiciral zdravilo, ki deluje proti bolečinam in proti vnetju. Želim vam čimprejšnje okrevanje z doslednim jemanjem zdravila.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close