KORONOGRAFIJA
Vljudno prosim za kratek opis invazivne koronografije. Predvsem kaj se dogaja po posegu? Nekje daleč v spominu mi je pogovor z nekim bolnikom, ki je govoril o nekem 5 kilogramskem obtežilu na nogah.?
Zaradi visokega pritiska, katerega z nobenimi zdravili nismo mogli znižati, je
mama sedaj v bolnišnici, sladkorne bolezni trenutno ni, tako da so ji odvzeli glukobay 50 tablete. Čaka na UZ in cikloarg. Zaradi močnega kašlja, pa kljub temu čistega RTG posnetka pljuč, se slišijo šumi. Doktorica sumi, da je nekaj narobe z eno zaklopko, kar je bilo ugotovljeno na UZ že pred 5 leti, ampak zaradi izvajalca UZ, temu nihče ni izkazoval neke posebne pažnje.
Hvala za vsako vašo informacijo, saj mi je tudi vaš nasvet pomagal, da sem mamo v soboto prepričala da je ostala v bolnišnici.
Pri koronarografiji uvede zdravnik kateter skozi odvodnico v dimljah. Ker je kateter nekoliko debelejši od običajnih igel, povzroči ob prebodužilne stene nekoliko večjo rano, ki ob izvleku katetra rahlo krvavi. Z vrečko težko nekaj kilogramov, ki jo položijo na mesto vboda, preprečijo krvavitev. Vrečko odstranijo, ko ugotovijo, da se je rana v steni žile zacelila.
Kašelj je lahko znak vnetja sapnikovih vej, kar na rtg pregledu pljuč ne vidimo vedno, slišimo pa šume. Lahko, da je pri mami prisoten šum iz spremenjene zaklopke.
Lahko mi sporočite mamine izvide po končanem zdravljenju v bolnišnici.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Spoštovani! Izredno sem razočarana nad potekom hospitalnega zdravljenja moje mame sprejete zaradi visokega pritiska na kardiološki oddelek.Hospitalizirana je bila 10 dni z začetno terapijo vseh možnih kombinacij inhibitorjev, kalcijevih zaviralcev,diuretikov ter pomiril – 9 mg apaurina 2+2+5 dnevno. Seveda z prepovedjo gibanja, le do WC in nazaj. Mama je bila dobesedno drogirana, dvakrat je ponoči padla ko je šla na WC, enkrat pred kosilom mimo stola. Cele dneve je spala, pokonci sploh ni mogla bit, da o hoji sploh ne govorim. Začeli so zmanjševati in menjavati zdravila proti pritisku, brez vprašanj če je določeno zdravilo že bilo uporabljeno neuspešno ali neugodno za njeno zdravje.Predzadnji dan je imela koronografijo, v polintenzivni negi 3 ure po posegu vidno razburjena in žalostna ker je bila v noči pred posegom priča smrti pacientke s katero sta bili v isti sobi. Pritisk po koronografiji še vedno visok. Bolečine v hrbtenici neznosne,( mama je namreč tudi imela frakturo na ledvenem delu pred leti).Na mojo željo pokličejo dežurnega zdravnika, da ji predpiše tramal injekcijo proti bolečinam, na sestrino pripombo, da ima pacientka visok tlak 189/105 doktor skomigne z rameni in odide. Naslednje jutro- vizita, zdravnik pogleda kartnon in reče domov. Hvala bogu. Če bi mama ležala še en teden v bolnici, bi jo domov odpeljala nepokretno.
Žalostna in razočarana sem predvsem nad njenim kardiologom, ki je na svojem lastnem oddelku ni prepoznal kot svojo pacientko četudi je videl tudi mene, saj sem mamo spremljala na vsak pregled v njegovo amb. Wendy
Ko se zdravniki pogovarjajo o bolnikih imamo večkrat zelo različna stališča do njihovih tegob, odvisno od prirojenih karakternih lastnosti in vzgoje. Nekateri so zelo razumevajoči, drugi manj. Glede na to, da ste zdravnika že poznali in meli dobre izkušnje z njim, mi ni jasno zakaj je prišlo do nekega neskladja.
Upam, da je vaša mama že boljša in da je predpisano zdravljenje učinkovito. Kratek porast tlaka na 189/105 ne zahteva hitrega znižanja, če ne poslabša bolnikovega počutja.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.
Lepo pozdravljeni! Spet se oglašam zaradi maminih težav – po odpustu iz bolnišnice- kjer je čudežno “ozdravela”, nima več diabetesa, ni več srčni bolnik, čeprav je bila pred tremi leti tik na tem da ji vstavijo vzpodbujevalec, da je izginil AV BlokII Mobitz, torej zdrava 76 letna ženska z visokim pritiskom. Glede na to da smo izčrpali že vse možnosti tablet – od kaptoprila, monoprila, concorja, lacypila, kornama, amlopina. Po vseh je imela le stranske učinke, da bi pa znižali pritisk pa ni variante. Zdaj je doma zaradi vrtoglavice še padla in si zlomila roko v ramenskem sklepu in zaradi visokega pritiska ni sposobna fizioterapije- sploh je ne moremo spraviti v kad, če pa jo že se tako trese, da je tik na tem da kolabira. Delam v zdravstvu, vsem se žće smilim zaradi težav ki jih imam z obema staršema, trenutno pa je največji problem moja mama. Trenutna terapija hyzar zjutraj in pol tbl cordarone ter aspirin opoldne, cozzar in atoris zvečer je za njo absolutno premalo. Poudariti moram da je pritisk nenormalno visok le zjutraj okrog pol devete ure ko vstane.Drugače je v obsegu od 148 – 160 zgornji, spodnji pa neprestano niha od 76-107, srčni utrip od 50 – 64, če je prisotna bolečina za oprsnico je sigurno zvišan do 89 kar je zelo redko. Zaklela sem se že da pritiska sploh ne bomo več kontrolirali, ampak mama sama čuti ko je kaj narobe. Prosim svetujte in pomagajte mi.
Krvni pritisk niha pri vseh ljudeh, nekoliko bolj pri bolnikih z visokim krvnim pritiskom. Izgleda, da pri vaši mami izjemoma zelo hudo. Znižati krvni pritisk pri bolniku ni težko. Večkrat pa je težko ugotoviti pravo zdravilo in prave odmerke zdravila, da pritisk ne pade preveč zaradi nevarnosti vrtoglavice in nezavesti.
Priporočam, da nadaljuje s sedanjim zdravljenjem. Morda bi koristila zamenjava Hyzaarja s Fortzaarjem. Če bo mama kdaj vrtoglava zaradi prenizkega pritiska, lahko en dan date manjšo količino zdravil. Porasti pritiska, če niso previsoki, predolgi in mami ne delajo težav, naj vas ne vznemirjajo. Pri hudih porastih s poslabšanjem počutja lahko mama dodatno vzame manjši odmerek tablete Kaptoprila.
Ni mi jasno zakaj se mama trese, ko se zjutraj kopa v kadi. Morda bi ji koristil manjši odmerek pomirjevala. Ko jo boli za prsnico, gre verjetno za srčno bolečino ob porastu pritiska, pri kateri je zelo priporočljivo, da vzame tableto Angised, ki jo raztopi v ustih.
Verjetno so velika nihanja srčne frekvence povezane z nihanjem krvnega pritiska, niso pa nevarna. Ne bo nič narobe, če kakšen dan mami ne boste merili merili.
Lep pozdrav!
prim. Boris Cibic, dr. med.