Najdi forum

ablacija

Spoštovani

Zanima me poseg na srcu imenovan ablacija!

Ali to popolnoma reši težave nemirnega srca?
Ali izšušeno tkivo lahko kasneje povzroči kakršne koli težave?
Kako kardiolog ugotovi katero mesto povzroča motnje ritma?
Pri meni se motnje ritma (ekstrasistole, napadi hitrega bitja, kratkotrajno ustavljanje srca itd.) pojavljajo periodični (3 krat do 4 krat na teden). Če je nekaj narobe z prevodnim sistemom srca, zakaj se to pojavlja vsak dan?
Ali je v takih primerih ablacija primerna?
Kako poteka poseg?

Upam da nisem prezahteven?

Za odgovor se že v naprej zahvaljujem.

LP

Jože

Z vašimi vprašanji niste prezahtevni.

Ko zdravnik ugotovi, da ne more pri bolniku pozdraviti aritmije z zdravili, se odloči za “uničenje” celic, ki so povzročiteljice motenj srčnega ritma. Skozi žilo na roki ali nogi uvede kateter (poseben kabel), ki prenaša električne dražljaje iz srca v elektrokardiograf. Ko je konica žice na točki, kjer so “bolne” celice, jih zdravnik s posebnim postopkom izžge (ablacija). Postopek je na kardiološkem oddelku v Ljubljani in Mariboru izvajajo že več let z zelo zadovoljivimi rezultati. Sam postopek traja 1-2 uri. Bolnik ne potrebuje splošne anestezije. Izsušeno tkivo ne povzroča nobene težave. Vplivi na naše telo so sleherni trenutek malo drugačni, zato so v primeru aritmij možni različni intervali med posameznimi motnjami ritma.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lansko leto so mi v kliničnem centru v Ljubljani izvajali ablaciji in Vam lahko povem, da sem sam poseg prenesle dobro, ležala sem 5 ur, tahikardija pa se mi ni ponovila nikoli več. Od takrat naprej pa so se pojavile druge težave: aritmija, tiščanje v prsih in težko dihanje. Kardiolog pa mi je predpisal apaurin. Kaj menite vi?

Verjetno je bil kardiolog mnenja, da imate živčno pogojeno aritmijo in težko dihanje. Zato vam je predpisal Apaurin.

Morda bodo vse težave prenehale, če boste za kratek čas povečali dnevni odmerek Apaurina.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Jaz bi imela eno vprašanje na to temo:
1. ali tudi v primeru ekstrasistol izvajajo ablacijo?
In še nekaj:
2. pred nekaj časa se mi je pojavila sinusna, tahikardija, ki jo zdravniki niso mogli obvladati 7 ur (fr. 160/min), zato jemljem bloxan. Zdravnik je rekel, da je možna psihična komponenta, možno pa naj bi bilo tudi, da imam neko odvečno pot v bližini sinusnega vozla. Rekel je, da lahko poskusimo z ablacijo, vendar pa, da oni v KC s temi vrstami ablacij izkušenj nimajo, da bi pa poskusili. Kaj mislite vi?
3. kakšna je razlika med zdraviloma bloxan in darob mite (kardiolog je omenil možno menjavo zdravila bloxan za darob)?

Najlepša hvala za odgovore in res sem vesela, da je prek interneta možen stik s strokovnjakom, kakršen ste vi!

Če vam je specialist kardiolog, ki se bavi z ablacijami rekel, da na njihovem oddelku še nimajo izkušenj z ablacijami, kakršna bi prišla v poštev pri vas, se moramo zadovoljiti z zdravljenjem s tabletami. Imajo pa na njihovem oddelku veliko izkušenj z ablacijami v drugih predelih srca.

Če je pri vas sedaj zdravljenje s tableti uspešno, se za ablacijo ne mudi.

Razlika med Bloxanom in Darob mite je majhna. Včasih je Bloxan bolj učinkovit in včasih Darob.

Ablacijo pri ekstrasistolah delajo samo, če so zelo moteče in če ugotovijo, da bi bolnika pozdravila.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Sprašujem zato, ker bi s partnerjem v roku dveh let imela naraščaj, pa ne veva, če bo to sploh izvedljivo, še posebej, ker sem na teh tabletah (ki so v nosečnosti najbrž kontraindicirane) in ker ne vem, kako (živčno?) srce prenaša nosečnost.

Na osnovi dosedanjih raziskav, proizvajalci zdravil, ki spadajo v skupino beta blokatorjev (Bloxan, Concor, Ormidol, Inderal, itd.), odsvetujejo zdravljenje s temi zdravili pri ženskah, ki želijo zanosili ali so že noseče. Tako zdravljenje je dovoljeno samo v izrednih primerih, ko zdravniki ugotovijo, da se mora bolnica nujno zdraviti z enim od navedenih zdravil.

V vašem primeru pričakujem, da boste lahko v kratkem času boljša ob sedanjem zdravljenju in ob zdravem življenjskem slogu.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani

Ne razum kaj pomeni živčno pogojena aritmija? Kaj pomeni definicija bolne celice? Po mojem mnenju more nekaj biti narobe z srcem, da se le ta odzove nepravilno. Sam iščem odgovore že nekaj let pa se vedno znova vračam na začetek. 14 dni je vse v najlepšem redu nato pa se v situaciji, ko nikakršnega razloga pojavi napad hitrega in neenakomernega bitja srca. Zakaj? Ali za moje težave obstoji kakšna razumljiva razlaga?

LP

Jos

Pri zdravih ljudeh srce deluje samostojno, redno, s frekvenco okrog 60-80 utripov na minuto. Je pa zelo podvrženo številnim vplivom. Če delamo, če smo razburjeni, deluje hitreje.

Pri “živčno” občutljivih ljudeh lahko brez posebnega vzroka deluje neredno (aritmično). Če bolnika neredno bitje zelo moti, oziroma, če neredno bitje nastopi pogosto, predpišemo atiaritmike (Bloxan, Concor, Cordarone, itd.). Celice v katerih se sprožijo neredni utripi, so v primerjavi z drugimi povsem zdravimi, nekoliko “bolne”. Zdravil, ki bi pozdravile bolne celice, pa še ni na voljo. V primeru, da z zdravili ne moremo obvladati aritmij, se odločimo za “uničenje celic” v katerih se sprožijo neredni utripi in s tem je bolnik pozdravljen.

Upam, da vam je znano, da ima današnja medicina razmeroma malo zdravil, ki “pozdravijo” bolezen, in da v večini primerov zdravila “pomagajo” organizmu, da odstrani okvaro.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav

Tudi jaz imam podobne težave kot Mellisa. Po opravljeni ablaciji zaradi tipične AV nodalne reentrantne tahikardije (med EF študijo je bila izzvana z infuzijo Isoprenalina na kateholaminih , ki je bila hitra, cikla 350msec, ki se je pričela s preskokom in atrijskim ehom) se napadi niso več pojavili je pa prišlo do preskakovanja srca, tiščanja za prsnico in slabosti, ki jo čutim skoraj vsak dan. Opazil se tudi da, da se utrudim pri daljšem govorjenju in da mi pri tem zmanjkuje sape srce pa večkrat preskoči in udari močneje. Enako je pri fizični aktivnosti.

Zanima me ali so navedeni simptomi posledica “na novo nastalega bitja srca” po opravljeni ablaciji?

Kdaj je potrebno po opravljeni ablaciji vstaviti pace maker? Ali se posledice pojavijo takoj po ablaciji ali kasneje čez par mesecev?

V odpustnem pismu je med drugim tudi zapisano, citiram:” Prisotni so posamezni atrijski fokalni kompleksi katere bo pacient čutil še v naslednjih mesecih, vendar ne bodo prožili tipičnih tahikardij”.

Ali so ti kompleksi krivi za trenutno stanje po ablaciji (2 meseca)? Kako dolgo traja da se telo navadi na novo bitje?

Kontrolni pregled je pokazal sinusni ritem, normalno PQ dobo, ozek QRS kompleks in primerno ST spojnico.

Ker sem zaskrbljen zaradi nastale situacije vas prosim če mi poveste tudi kaj pomeni ozek QRS kompleks.

Star sem 37 let in moram priznati, da sem tudi nekoliko nervozne narave.

Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem

S spoštovanjem.

Drago

Velik napredek terapevtskih ukrepov omogoča danes pomagati bolnikom tudi pri najbolj hudih aritmijah. Niso pa vsi poizkusi zdravljenja vselej brezhibno uspešni. Zato beremo, da imajo bolniki po ablaciji lahko še kar nekaj težav.

Iz vašega posta sklepam, da je terapevtski poseg uspel, da imate normalen izvid EKG (in normalno delovanje srca) in da imate še nekaj funkcionarlnih motenj.

Ozek QRS pomeni, da električni dražljaji v prekatih potujejo normalno. Domnevam, da vam je zdravnik (aritmolog) povedal v kakšnem primeru bi prišla v poštev vsaditev pace makerja.

Mislim, da ste lahko brez skrbi in da se bo stanje kmalu uredilo. Ali ste se z zdravnikom (aritmologom) pogovarjali o morebitni podpori dosedanjemu rezultatu še dajanje nizkih odmerkov antiaritmikov ali sedativov?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Prosim za preprosto razlago izvida EKG holterja :
“Tekom 24- urnega posnetka je prisoten sinusni ritem, posamezni atrijski fokalni kompleksi, prisotne pa so epizode pogostih monomorfnih ventrikularnih kompleksov do LOWN IV A. Kompleksi po morfologiji imponirajo na odtočni trakt.”

Trenutna terapija : ormidol.

Naročena sem še na obremenitveni test v februarju 2009, šele potem grem z izvidi na razgovor k zdravniku.

Kaj pomeni diagnoza, kakšno je zdravljenje? Kakšna je prognoza?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav
Lea

Pri 24- urnem EKG-snemanju srca ste imeli več nerednih utripov, ki so imeli izvor v preddvorih srca in posamezne neredne utripe, ki so nastajali v prekatih. Neredne utripe zdravimo z raznimi zdravili. V prvi vrsti z zdravili, ki vsebujejo “betablokatorje” (napr. Ormidol, Coryol) ali amiodaron (napr. Cordarone), itd. Ko ugotovimo, da z zdravili ne moremo odstraniti motenj, pristopimo k invazivnim posegom, ki jih opravljajo zdravniki kardiologi, ki se posebno posvečajo tem oblikam zdravljenja motenj srčnega ritma.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani!
Star sem 60 let in sem imel pred 5. leti sinkopo. Pri preiskavah niso našli nič posebnega, razen bradikardije (utrip med 40 in 50 udarcev na minuto). Predpisali so mi conkor, ampak ga zaradi bradikardije niso mogel jemati, zato so ga zamenjali z amlopinom. Po 5. letih pa se je pojavila AF, ki jo z corderonom ne morem dobro krotiti. Pojavlja se enkrat na teden , drugič zdrži do 14 dni, ampak se vedno po daljšem mirovanju potem nekaj dni pojavlja skoraj vsaki dan. Predlagali so mi ablacijo in povedali če bo uspela, da bodo težave izginile. Nihče pa mi ni povedal, kaj pa če ablacija ne uspe. Kakšne so potem posledice in zdravstveno stanje srca. Ker se nemorem odločiti za poseg, vas vljudno prosim za informacij, ki sem jih zgoraj navedel.

Hvala za odgovor in lep pozdrav

Zdravo srce deluje redno. Temu pravimo “sinusni ritem”. Zaradi številnih vzrokov (živčnost, visok krvni tlak, ateroskleroza, itd.) se pojavijo posamezni neredni utripi ali stalen nereden utrip (AF – atrijska fibrilacija). Ker pri stalnem nerednem ritmu nekoliko pade telesna moč in se poveča tudi nevarnost možganske kapi, si zdravniki prizadevamo, da pri bolniku vrnemo redno bitje srca (sinusni ritem). Žal, še ni zdravila s katerim bi pri vseh bolnikih in za vedno bili uspešni. V takih primerih bolnikom predlagamo zdravljenje z manjšim “operativnim” posegom, ki ga imenujemo “ablacija”. Žal, tudi ta način zdravljenja ni vedno uspešen. V takih primerih pri bolniku ostane stalen nereden srčni ritem in bolnika zavarujemo proti možganski kapi in infarktu z zdravljenjem z zdravilom, ki redči kri (Marivarin). Če so vam zdravniki predlagali ablacijo pomeni, da pričakujejo normalen potek operativnega postopka in z veliko verjetnostjo tudi, da bo poseg uspešen.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani gospod primarij!

Za vaše odgovore sa vam najlepše zahvaljujem in se bom ravnal tako, kot mi bo svetoval gospod primarij Vokač v bolnišnici Maribor.
Še enkrat hvala in lep pozdrav.

LEP POZDRAV, STARA SEM 37 LET . PO NEKAJ HUDIH NAPADOV PSVT,SEM SE SAMA ODLOČILA ZA ABLACIJO,SEM MAMICA 18-LETNEGA SINA,V SLUŽBI TUDI VČASIH STRESNO DELO,AMPAK NIČ POSEBNEGA, IMAM LEPO ŽIVLJENJE,PA VENDAR NE VEM ZAKAJ JE PRIŠLO DO TEH NAPADOV.

Mislim, da nastanejo navedene motnje ob posameznih nerednih utripih, morda iz različnih žarišč. Težko bi pomislil na prisotnost tujka v srcu. Verjetno vam ne bo težko prepričati kardiologa, ki je pri vas opravil poskus “ablacije”, da vas sprejme na kontrolni pregled pred predvidenim datumom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Star sem 36 let.Pred 13 leti mi je pro.RAKOVEC naredil ablacijo AV nodalne tahikardije.
Bila je uspešna.Takih napadov nimam več.Ostale so pa ekstrasistole,katere se pojavljajo različno enkrat več drugič manj , neglede na napor.v terapiji uporabljam atenolol 25 mg na dan.
Leta 93 sem enkrat do sedaj imel ugotovljeno atrijsko fibrilacijo s fr.prekatov med 70 in 130 min.
Včasih vendar redko sem imel občutek razbijanja srca kot nek krč v predelu srca nekaj sekund potem pa je izvenel napad.Redno delam se rekreiram,pijem kavo občasno alkohol.
Prosim Vas za mnenje glede stanja mojega srca.
HVALA

New Report

Close