Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Za Karmen M in ostale izkušene mamce

Za Karmen M in ostale izkušene mamce

Pozdravljene!

Obračam se na vas draga Karmen in seveda tudi na vse ostale mamce,ki so se že srečale in kolikor toliko uspešno rešile naš trenutni problem.

Naš fantek je pravkar zakorakal v drugo polovico petega meseca in je še vedno samo dojen.Obema ta način prehranjevanja zelo odgovarja in upala sem,da se bo ta idila nadaljevala vsaj tja do šestega meseca.Vendar so se na tej idilični poti pojavile majhne ovire.Občutek imam,da se naš koštrunček z mojim mlekom ne nasiti dovolj. Podnevi še gre,ker mi ga k prsim ni problem pristavljati vsake pol ure če je treba,problematične so postale noči.
Zvečer ga spanec premami okoli 21 ure.Takrat ga položim v posteljico in sladko zaspančka.Dojke so prijetno prazne in občutek,da je sit, imam.Mleka imam dovolj in sem zaradi tega pomirjena. Po končanem dojenju je v mojih dojkah še vedno mleko. In kako to vem? Ko si poskušam iztisniti,mi mleko še vedno šprica (ne izteka po kapljicah).Tudi pleničke so vedno močno polulane in pokakane.
Stvar,ki pa me je začela pošteno begat je ta,da se mi mali čez uro in pol ali maksimalno dve uri zbudi in zahteva svoj obrok.Potem se stvar periodično ponavlja.Na noč se zbudi tudi 5x. Vsa stvar je postala precej naporna in vsakič si rečem:”sedaj je pa dovolj,jutri zvečer bo pela še flaška z adaptiranim mlekom!”
Kaj naj storim? V dojenju res oba uživava in bi rada še kar nekaj časa nadaljevala,sam kaj ko so noči tako težke?!? Flaško dati otroku,ob tem pa imeti polne dojke mleka se mi zdi tako trapasto,ali pač?
Mogoče je pa prišel čas,ko bo potrebno našemu malčku začeti dodajati gosto hrano? Ne vem,zato sem se obrnila na vas.
Še nekaj. Zobki mislim da še niso,pa tudi popolnoma zdrav dojenček je,tako da res ne vem kaj je krivo temu pogostemu nočnemu zbujanju in to kar naenkrat?

Hvala za nasvete invse prav lepo pozdravljene.

Joj, draga Tweety, da bi bilo za to krivo vedno le materino mleko?! Lahko prebavljivo je. Logično, ampak moji dve izkušnji, ena povsem aktualna, ena izpred dobrih treh let, sta povsem drugačni! Nič veze z lakoto. Čeprav je vzrorec vedenja najmanj enak vašemu ali pa še precej napornejši.

Tudi sama sem pri kakih treh do štirih mesecih starosti prvega fantka krivdo zvalila na to, da je otrok očitno prevelik in lačen, da se mojega mleka morda ne naje, da rabi gosto hrano ipd. Ampak sem hitro ugotovila, da v tem ni bil keč. Komaj sem čakala na kašice, pa se ni nič manj zbujal. Kvečjemu še več. Zdaj, pri drugem fantku, je zelo podobno.

Zbujanje 5-krat na noč? Ah, to je že mimo (3 in 4. mesec). Tudi pri nas se je začelo kar naenkrat. Do tretjega meseca se je zbudil enkrat, kvečjemu dvakrat, in res je bil lačen. Zdaj bi rekla, da se zbudi okoli 6-10-krat. Ne vem natančno, ne štejem več, sem preveč zaspana. Se strinjam s tabo, zelo zelo!!! Noči so hude. A ni mleko, vsaj ne pri nas. Oba fantka sta imela zelo močno potrebo po varnosti in bližini, veliko sta se zbujala, večji se je najbolj zbujal okoli 10. meseca, pa smo imeli takrat že hranljivo večerjo plus dojenje za uspavanje!!! Čudno, ne? Takrat se mi je zdelo hudo in grozno ustrudljivo. Ponoči sem vstajala, ga skušala nosit, ponudila sem mu čaj, če bi bil žejen, tudi nič mu nisem hotela dat, ker menda naj bi to delovalo, a dokler ni bilo zize, sva se oba mučila. Imela sem grozen občutek neuspeha, ker sem vedno popustila. Preveč sem brala dobronamerne knjige in nasvete, češ da mora otrok spati brez hrane po 6. mesecih. A dojenje je veliko več kot le hrana. Da ne govorimo o sanjah, pa o zobkih!!! Mi smo dobili prvega ravno prejšnji teden. Zdaj se zbuja še več kot prej.

Po vsem, kar si napisala (pridno kaka in lula), in če vidiš, da otročiček lepo raste, ni nujno, da je ponoči lačen. Ali vedno poje veliko? Pri mojem samo enkrat na noč opazim, da sesa precej dolgo in odločno požira. Enkrat proti jutru. Ne me vprašat, koliko je ura, ker ne vem. Imam preveč dela s tem, da se udobno namestim in da izgubljam čim manj časa za taka opravila, kot je seštevanje ur spanja (sem že imela svojo lekcijo in je ne rabim še enkrat). Zdaj ga lepo pobašem v posteljo, ko se okoli polnoči, včasih ob 11h, zbudi, pa kar bo, pa bo. Potem se priklopi, kolikorkrat pač potrebuje. Nehalo me je skrbet, kako bo potem, ker prvi sin je spal v svoji postelji brez težav po enem letu. Še zdaj kliče za lulat pri treh in pol, pa sanja se mu tudi, tako da vstajanja še ni čisto konec. Če me on rabi enkrat do dvakrat na noč, pa da bi odrekla to svojemu dojenčku, ki ne zna povedati, kaj je narobe? Vsak mesec tako ali tako spi malo drugače in enkrat bo spal sam.

Flaška ob polnih dojkah? Veš, je pa vse skupaj tudi velika psihična dilema. verjeti ali ne verjeti predsodkom? Povedati ali ne, da otrok spi pri tebi? Kaj pa, če ne bo spal sam do šole? Ja, ko enkrat probaš na svoji koži, je potem drugič laže, to vem. Če bi meni kdo predlagal pri prvem otroku, da je to povsem normalno, ker da se dojenčki pač zbujajo in naj potrpim, bi najbrž še vseeno vse sorte poskusila, da bi vendarle spal. Zdaj na to gledam drugače. Morda se vam uspe s tako filozofijo pomiriti že v prvo. Otrok je otrok in išče mamico. Kadar jo potrebuje. Le me težko razumemo, da je to lahko pogosot tudi ponoči. Njenu se zdi najbrž to povsem normalno, da “pokliče”.

Mojca

P.S. Ko se otrok naje in dojke dodobra izprazni, pa ti nekajkrat skušaš stisniti kolobar, lahko še vseeno iz bradavice brizgne, ker se mleko dela sproti. To je seveda super in dokaz, da tudi pri skoraj praznih dojkah, otrok lahko dobi še kak dodatek kmalu za tem, če se npr. zbudi in ga je treba še enkrat uspavati. Jaz sem že pri prvem otroku hitro ugotovila, da recimo po 15 minutnem premoru med enim in drugim podojem, nastane kar nekaj novega mleka, saj se je tedaj že precej hitro pojavil nov izcejalni refleks.

Mojca Berdnik Vozel

Najlepša hvala za tvoj post.Mi je polepšal zaspan dan.Točno tako mislim tudi sama,vendar sem rabila nekoga,ki bi mi to potrdil.Še enkrat lepa hvala.

p.s.:mislim da bi tvoj post mogle prebrati vse mamice,ki so v podobni situaciji s podobnimi dilemami.

Draga Tweety,
vas popolnoma razumem. Imate krepkega fantička in nekako podzavestno starši takrat mislimo, da večji in močnejši otrok seveda potrebuje tudi več hrane. In materino mleko nam deluje tako nezadostno, kot tekočina, ki jo otrok popije. Res zanimivo, ampak ko pogledamo žlico goste hrane, npr. skuhanega riža se nam le ta zdi precej bolj nasiten kot pet žlic mleka, kajne?

Veliko mamic v tem obdobju opaža, da se dojenčki začnejo ponoči zbujati. Žal pa veliko mamic tudi opazi, da kljub temu, da so otroku ponudile gosto, nasitno večerjo – še vedno ne spijo. In ko naš dojenček ni več zadovoljen ali ko spremeni ritem, skrbne mamice najprej pomislimo na to, da je naš dojenček morda lačen.

Res zelo zelo redki so dojenčki, ki zaradi goste hrane prespijo celo noč. Veliko dojenčkov, ki je prve mesece “pridno” prespančkalo se začne prebujati ponoči. A iz drugih, različnih razlogov… od zobkov in zobenja, prehoda na gosto hrano (ja tudi to je lahko vzrok) do podoživljanja dnevnega dogajanja v spanju… Včasih kljub vsemu razlogov za nočno prebujanje ne moremo ugotoviti, otroci so zdravi, siti, previti, zvečer pojedli celo skledo kosmičev, so v našem naročju – a glej ga zlomka – še vedno jokajo. Ali imate v spalnici toplo, je dojenček preveč oblečen ali pokrit in je potem tudi mogoče da je dojenčku prevroče ali da je le žejen?

Znanstvene raziskave (in številne izkušnje drugih mamic) so pokazale, da tudi če so otroci zvečer dobili dodaten obrok ali celo že gosto hrano – še vedno niso spali. Ponoči se zbujajo tudi otroci, ki so zalivani. Ta povezava torej nikoli ni bila dokazana. Vedite, da ima dojenček zelo majhen želodček in se doji pogosto, ker je materino mleko lahko prebavljivo. In prav je tako, saj se s tem prepreči mnogo nevarnih črevesnih okužb in obolenj pri dojenčku. Mati narava je sama poskrbela za to. Obstajajo dojeni otroci, ki prespijo daljše intervale in obstajajo dojeni otroci, ki ne spijo. In kdo pravi, da se otroci ponoči prebujajo le zaradi LAKOTE?

Glede na to, da imate dovolj mleka, da dojenček lepo napreduje in polni pleničke, lačen zagotovo ni. Poskusite morda le tako, da ga zvečer in ponoči dojite nekaj podojev zaporedoma iz ene strani in po polnoči zamenjate podoj na drugo stran dojk. Tako bo dojenček zagotovo dobil tudi redilno, zadnje mleko, kljub pogostim podojem.

In ne pozabite – DOJENJE NI SAMO HRANJENJE!

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

Tweety, naša skoraj 16-mesečnica se še zdaj zbuja po večkrat na noč. Včasih samo 3x, včasih 5x, včasih pa 8x, kakor pade… Toliko v vednost, da boš videla, da ima nas još… 🙂
Jaz še kar folgam, čeprav so zdaj tudi dnevi, ko utrujenost pride za mano, ampak dosti lažje mi je predvsem zato, ker spimo skupaj, tako vsaj vstajam ne, ampak se dejansko samo na pol zdramim in tamalo prestavim levo ali desno (pa še to pol noči dojim na eni, pol pa na drugi strani…)
Olajšaj si stvar – to je moj edini nasvet. Kar se tiče flaške, pa ne verjamem, da bi zalegla. Tamali se večinoma res ne zbujajo zaradi lakote, prej zaradi žeje, crkljanja, navade itd…
Kar se mene tiče, je to povsem naravno in normalno!

lp,
I.G.

New Report

Close