Pro et contra: mleko
Draga Karmen! NA POMOČ
Toliko je bilo že napisanega o kravjem mleku, da se nama je z ženo čisto “sfrcljalo”.
Našemu dojenčku smo pri 6. mesecih začeli dodajati gosto hrano, drugače je bil polno dojen in bo še naprej dojen.
Pediatrinja nama je svetovala, da lahko za pripravo kašic itd. uporabljava Alpsko mleko 3.2, ker je za to potrebna majhna količina?? Samo pitje pa je odsvetovala, pa saj bo itak dobil mamino mleko, je dejala.
Kakšno je vaše mnenje o tem? Kakšne ostale mlečne izdelke (jogurt, skuta..) priporočate?
Hvala za odgovor
Dragi Pišta,
ja s tem kravjim mlekom so res štorije da je joj. Dejansko je tako, da je kravje mleko kot vir prehrane v naši slovenski kulturi neznansko precenjeno. OK, saj je potrebno, o tem ne dvomim, toda kdaj pričeti z njim in kako ter v kakšnih količinah – mnenja so različna. Tudi stroka tukaj ne najde skupnega jezika. Malo za šalo; prijateljica zdravnica pravi, da če bi postavili pediatre v eno sobo in jih povprašali o pričetku goste hrane in kravjem mleku, da bi se stepli med seboj…
Zadnja priporočila pravijo takole:
Če imate v družini zgodovino alergij, se kravjega mleka in izdelkov iz kravjega mleka preventivno popolnoma izogibajte najmanj do otrokovega drugega rojstnega dneva. Edino mleko, ki ga do te starosti otrok potrebuje je še vedno materino mleko. Če mati ne doji več, naj otroku ponudi prilagojena mleka, primerna za to starost.
Sirčke, maslo, naravne jogurte in skute ponudimo otroku po devetem mesecu starosti, če v družini nimate zgodovine alergij.
Navadno, pasterizirano mleko 3,2 lahko kot dodatek hrani (pire krompir, polenta, gris, mlečni riž) lahko ponudite otroku po dopolnjenem devetem mesecu, še boljše pa po prvem letu.
Novejše raziskave kažejo, da prezgodnje hranjenje s kravjim mlekom lahko povzroči krvavitve v želodcu in črevesju, izgubljanja železa (anemije), prevelike količine beljakovin in soli v otrokovem telesu in večjo dovzetnost na alergije na mleko.