Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje svetovalka za dojenje

svetovalka za dojenje

Pozdrav!

Karmen kako postaneš svetovalka za dojenje?

LpA.

Draga Analina,
hvala za zanimivo vprašanje. Prepričana sem, da zanima še marsikatero, zato bom nanj prav z veseljem odgovorila…

Uradne skupine za dojenje LLLI so ustanovljene v LJ, MB, KP in Škofji Loki. To so LLLI skupine, ki jih vodijo svetovalke za dojenje pri mednarodni organizaciji. Nekatere skupine so organizirane neodvisno od LLLI, ker porodnišnica, ki želi naslov BFHI (Baby Fiendly Hospital Iniciative), npr. Celjska skupina – mora imeti lokalno podporno skupino za dojenje, kar je eden od pogojev za njeno sodelovanje. Take skupine so organizirane v povezavi s porodnišnicami ali v povezavi z LLLI. V LJ in MB sta skupini za dojenje delovali že pred ustanovitvijo LLLI (letos julija smo imele štiri leta delovanja uradno kot LLLI, še prej pa smo delale že dve leti v podporni skupini), v LJ v okviru porodnišnice in Visoke šole za zdravstvo, v MB pa v okviru kluba Štorklja.

Bistvo naše organizacije je prav v pomoči “mame-mamam” in ker smo same mame in žene je jasno, da smo na voljo za pomoč. Seveda nimamo svetovalke le same vse izkušnje, za to je potrebno šolanje (aplikacija), prebrati veliko strokovne literature, ne samo o dojenju temveč tudi o nosečnosti, porodu, vzgoji otrok in nenazadnje tudi o zdravi prehrani.

Svetovalka je lahko le mati, ki je sama dojila in ki ima “primeren pogled na vzgojo in starševstvo. Tudi sama, ko sem stopila v proces aplikacije nisem znala prav vsega o dojenju (in še sedaj ne znam), vendar se v tem času ogromno naučiš, znaš poiskati vire za posebne zdravstvene situacije in osvojiš načine pravilnega posredovanja informacij ter dela z ljudmi. Sama izkušnja in dobra informiranost sta tako le podlaga za nadaljne delo…

Vedno smo zelo vesele ponujene pomoči pri delovanju naših skupin, saj smo vse svetovalke ali bodoče svetovalke (aplikantke) tudi mame, žene in nekatere zaposlene in nam vedno primanjkuje primernega kadra, časa in pridnih rok… Trenutno nas je v Sloveniji 7 aktivnih svetovalk, ena “upokojena”, ki še pomaga, dve aplikantki v procesu aplikacije in nekaj bodočih aplikantk. Dva do štirikrat letno se dobimo, srečamo – po celi Sloveniji, najraje kar v družbi naših družin, kjer si priredimo prijetne piknike in resno posestankujemo o trenutnih in prihodnjih zadevah, projektih, našem časopisu Zibelka,… Lokalne svetovalke, bodoče aplikantke in aplikantke se srečamo večkrat – po potrebi ali pa kar tako (praznovanje rojstnih dni, pikniki, kofetkanje…). Pri LLLI sem navezala res lepa prijateljstva in naša družba je vedno odprta za druge mamice…

Kako postati svetovalka za dojenje in kašni so “pogoji”?

Za svetovalko za dojenje ni potrebna posebna izobrazba, ampak primeren način materinstva, starševstva, ter obvezno lastna izkušnja dojenja najmanj leto dni. Bodoča aplikantka mora obiskovati vsaj en ciklus srečanj (4 srečanja), kjer lahko že obstoječa svetovalka presodi, ali je “primerna”: strpna, komunikativna, prijazna, diplomatska, razgledana in odprta do drugih mam in tudi sama bodoča aplikantka ugotovi, če je to primerno zanjo in bo zmogla. Dobro je tudi, da se aplikantka in mentorica podrobneje osebno spoznata, saj med seboj vse slovenske svetovalke zelo tesno sodelujemo. Ko delujoča svetovalka presodi, ali je določena kandidatka primerna za aplikantko, sproži “postopek”, ko jo priporoči pri LLLI, ji pomaga kot mentorica in nato steče postopek aplikacije oz. neke vrste šolanja, ki se zaključi s “preview” . Bodoča svetovalka mora prebrati določeno literaturo (žal je največ le v angleščini, seznam literature je na http://www.lalecheleague.org) in med postopkom aplikacije: napiše svojo avtobiografijo, podrobneje obdela svoj porod in poporodno obdobje, opiše svoje poglede in izkušnje o dojenju, vzgoji in starševstvu, napiše “obnovo” in prekomentira prebrane knjige, napiše poročilo o srečanjih, ki jih obiskuje (Listening exercise), tekom cele aplikacije vadi spretnosti in se uči komunikacije po telefonu in na srečanjih, podrobno obdela deset točk LLLI filozofije in še veliko drugega. Postopek vodi mentorica, najlažje je z dopisovanjem preko eletronske pošte. Bodoča svetovalka “mora” postati uradna članica LLLI International, plača članarino za aplikantke (skupaj 31 USD$ – za članarino in knjigo Leaders Handbook ter naročnino na revijo New Beginnings).

Delo svetovalke je zelo zahtevno a nudi tudi veliko zadovoljstva. Vsakodnevno odgovarjamo na telefonske klice mam, ki nas kličejo za podporo in pomoč. Pripravljamo in organiziramo srečanja enkrat mesečno. Sodelujemo z okoliškim medicinskim osebjem in stroko ter pomagamo pri njihovem izobraževanju. Svetovalke imamo tudi predstavnico v nacionalnem odboru za dojenje pri Unicefu.

LLLI je nepolitična, nerigiozna, neprofitna organizacija, ki nudi podporo in pomoč bodočim, doječim in drugim materam. V “politiki” LLLI je vedno znova poudarjano: “Our family first” – “najprej naše družine”, kar pomeni, da je za delo svetovalk pri LLLI značilno to, da vedno pred vse postavljamo potrebe naših družin. Če me dohiti klic doma, ko me potrebujejo moji otroci lahko rečem mamici, da jo pokličem nazaj, naj pokliče drugo svetovalko ali naj pokliče kasneje. Res ne bi imelo smisla, da bi jaz po telefonu tolažila in svetovala neki mami, moji otroci pa bi se jokali zraven. Seveda to ne zmanjšuje našega prispevka in prostovoljstva. Za delovanje naše skupine ne prejemamo denarja od države ali zdravstva, sponzorjev ali industrije otroške hrane.

V SLO obstajata tudi profesionalne svetovalke, t.i. “laktacijske svetovalke” (Lactation Consultant – LC): dr. Špelca Morojna, dr. Andreja Tekavc Golob, pediatrinja in dr. med. iz MB in dr. Zlatka Felc, dr. med., neonatologinja iz CE porodnišnice. V kratkem se jim bo pridružila še katera.

Vsaka mati, ki si želi postati svetovalka za dojenje ali ki želi sodelovati pri delu LLLI skupin in na srečanjih, naj pokliče najbližjo svetovalko ali nas obišče na naših srečanjih in se o tem z njo izčprno pogovori. Dobrodošle!

Več o tem, kako postati svetovalka za dojenje najdete lahko tudi na:
http://www.lalecheleague.org/FAQ/leader.html

Prijazen pozdrav! Karmen Mlinar, svetovalka za dojenje pri La Leche League International <http://www.dojenje.net>

New Report

Close