dojenje in kt
Draga Hana,
dojenje ni 100% zanesljiva kontracepcija. Tako kot nobena druga. Res je, da pri materah, ki imamo laktacijo pride do t.i. LAM (laktacijske amenoreje), odsotnosti mentruacije.
LAM je ponovno preizkušena metoda zaščite po porodu. Toda, da dojenje res ščiti pre neželjeno nosečnostjo, mora biti izpoljnenih nekaj pogojev: POLNO dojenje (nič dodajanja druge hrane ali mleka) in NE SME biti menstruacije. Takoj po prvi menstruaciji metoda ne drži več.
Poudarila bi to, da POLNO dojenje ne pomeni samo to, da otrok ne dobiva drugih tekočin ampak tudi to, da med podoji ni predolgih razmakov. Materi, ki otroka POLNO doji (brez dodatkov vode ali čajev), doji zelo pogosto, podnevi in ponoči, brez daljših presledkov in še ni imela ovulacije, predstavlja dojenje statistično 98-odstotno zaščito pred nosečnostjo.
Stopnja zaščite se močno zmanjša po uvedbi goste hrane ali ko otrok že prespi več ur skupaj. Torej, polno in zelo pogosto dojenje je 6. mesecev po porodu 98% kontracepcijska metoda, seveda, če še niste imeli ovulacije ali menstruacije.
Dejstvo je, da imamo doječe matere lahko tudi mentruacijo. Nekatere prej, nekatere kasneje, nekatere pa celo še nekaj mesecev po zaključku dojenja.
Vsaka ženska je drugačna in kakor velja tudi za druge vrste kontracepcije – nič ni 100%.