lenuhek pri dojenju
Pozdravljeni!
Imamo dojenčka, punčko, staro, dober teden dni. Do sedaj je dojenje potekalo v redu, sicer je pri dojenju “lenuhek” in sproti dostikrat zakinka, venda je po cca. 45 min dojenja, zaspala – dojenje oteka leže, ker mamica zaradi šivov ne more sedeti.
Mleka ima mamica dovolj, še več – mora si ga celo izbrizgavati; tudi zaradi zatrdlin na dojkah. Že sam ritem dojenja in potem izbrizgavanja je precej naporen – sedaj pa otročiček po dojenju tudi ne zaspi več… joka in preprosto bdi, še posebej ponoči, ko traja tudi dobri dve uri in več da ponovno zaspi.
Pat. sestra je svetovala – da verjetno zaradi zatrdlin na dokah; in na splošno malo slabšega pretoka mleka – dodamo na koncu dojenja še dodatek prek flaške in dude, prej izbrizganega in shranjenega mleka. Ker mleko težko pride ven in je naš otročiček, očitno, bolj lene sorte kar se hranjenaja tiče, je namreč smatrala da se ne naje dovolj in potem joka zaradi lakote, oz. premalo podojenega mleka. To delno drži, z natančno tehtnico smo ugotovili, da morda res izsesa malo premalo mleka – vendar ga z dodatkom dobi povsem dovolj.
Navkljub dodanemu mleku prek flaške, pa še vedno zlepa ne zaspi, premetava se, začne jokati, kot bi bila še vedno lačna…
Kaj naj storimo? Ali je z našim dojenčkom, morda, kaj narobe? Zaradi neprespanosti, sedaj tudi mamica opaža spremembe pri nastajanju mleka, otročiček pa spi precej, precej manj kot je, npr. v porodnišnici.
Vnaprej hvala za odgovor!
lp
Dragi Viki,
pravite, da se vaša deklica zelo dolgo doji in med dojenjem večkrat zaspi. Če bi se slišali z mamico po telefonu, bi jo povprašala še veliko več, kot lahko razberem samo iz vašega sporočila, da bi lahko ugotovila, v čem natančno je problem: kako pridobiva pri teži, ali ima polulane in pokakane pleničke, kakšen je njen jok, ali ima dudo, ali ima mamica vnete vnete ali boleče bradavice, na koliko časa se doji, kakšen položaj (variacije ležečega položaja?), preveč mleka (morda je lahko problem v tem, da deklica popije preveč prednjega mleka), zakaj mamica mleko izbrizgava, ali dobi izbrizgano mleko po steklenički … pa še veliko več (kar bi pač povprašala sproti)….
Nasvet patronažne sestre, da naj dojenček dopbi za vsak slučaj še prilagojeno mleko morda ni ravno najboljši. Res pa je, da se s tem prepričate, da dojenček zagotovod dobi HRANO. Pri tem pa pozabljamo, da da dojenje ni namenjeno samo hranjenju. Dojenje je namenjeno tudi odžejanju in predvsem tudi cartanju otroka. Če deklica dobi prilagojeno mleko, tega mleka ne popije pri mamici. Po zakonu ponudbe in povpraševanja se s tem mlečna “zaloga” pri mamici manjša. In ker mamica mleko črpa, je mleka k sreči še vedno dovolj, a tukaj gre lahko že za resno neravnovesje v ponudbi mleka. In deklica popije PREVEČ prednjega mleka, ki povzroča lakoto in možno črvičenje ter posledično jok. Namesto stekleničke po podoju, bi bilo morda bolje, da se prepričate o pravilnosti položaja pri dojenju in pravilnem otrokovem sesanju pri prsih, in predno ponudite dojenčici stekleničko poskusite ponuditi “tretjo dojko” :=) – torej naj mamica namesto črpanja ponovno doji na prvi strani. Šele nato ponudite stekleničko.
Verjemem, da je ritem dojenje, črpanja in zalivanja neznansko naporen in namesto da bi meli veliko veselja z novim družinskim članim . smo mamice tako utrujene, da bi kar naprej samo spale. Toda vedite, da ti prvi meseci zelo hitro minejo (ha, slaba tolažba SEDAJ!). Pomembno je, da skupaj poiščemo vzrok za težave in jih odpravimo.
Če bo imela mamica mleka preveč – lahko to dodatno povzroča še večje težave: zastojna vnetja, mastitisi in preveč popitega prednjega mleka za dojenčka. Zato dodatno črpanje v vašem primeru (žal imam premalo informacij) morda sploh ni potrebno. Vedite, da so izredno redki dojenčki, ki po podoju res zaspijo. Večina majhnih dojenčkov se nahrani, potem malce pojokajo, ker jih lahko muči “kupček” ali počrviči priprava črevesja na izločanje blata (v prvih tednih dojenčki zelo pogosto kakajo), lahko si želijo več mamine bližine ali pa samo še več sesanja. Kljub stelenički (če je res potrebna je zelo relativno, saj so se potrebe in količina zaužite hrane pri dojenčkih razlikuje, dojenčki, ki se dojijo pogosteje in daljši čas zaužijejo manjši obrok a gledano preko celega dneva prav tako dobijo dovolj). Tehtanje predstavlja še dodatni stres za mamico, saj grozi in visi nad vami kot giljotina, kar posledično povzroča še dodatno čstveno zavoro (in izcejanje mleka). Dojenčki so različni v svojih potrebah, potrebo pa izražajo z jokom. Toplo vam priporočam v branje moje odgovore pri naslednjih vprašanjih:
Pozdravljeni!
Tudi pri nas imamo novega člana družine in sicer fantka, starega 2 tedna. Je najin prvi otrok. Imamo pa tudi težave pri dojenju. Fantek je bil pri porodu kar velik in zato (tako so mi rekli v porodnišnici) je potreboval veliko mleka, zato se je neprestano dojil (na manj kot pol ure ali uro), enkrat je celo dobil dodatek, ker je celo noč neutolažljivo jokal, jaz pa nisem spala že 3 dni.
Po prihodu domov se je stanje nekoliko izboljšalo – dojil se je nekje na 1,5h, 2h, 3h. Po enem tednu, ko je dobil kapljice Plivit D3 je bil naslednji dan zelo nemiren, neprestano se je želel dojiti, vendar na dojki ni bil zadovoljen, jokal je … Zato mu jih nekajkrat nismo dali, potem je bilo boljše.
Zadnje čase pa se spet doji zelo na gosto, za bradavico kar hlasta, obrača glavico, da ga komaj pristavim in to tudi večkrat ponovimo, saj je zaradi obračanja glavice in hlastanja večkrat narobe pristavljen. Nato nekajkrat potegnne, potem pa se že umiri. Nato na vso silo potegne bradavico, jo vleče, razteguje, da gre ven iz ust nato začne ponovno hlastati za njo, ko jo dobi spet nekajkrat potegne in za nekaj trenutkov zaspi, včasih trdno, včasih pa nemirno kot, da bi sanjal. Včasih je tako na dojki tudi uro, dve, celo tri (vmes ga previjem, ga skušam potolažiti z nošenjem, …).
Muči me tudi to, da na dojki hitro zaspi, tudi sesa ne preveč aktivno – slišim, da ne požira mleka, vendar le stiska bradavico, čeprav ga neprestano spodbujam, menjamo pleničke, položaje, dojke, žgečkam ga, telovadimo z nogicami … . Pa nekaj časa pomaga, nato pa zaspi. Ko ga položim v posteljico, pa zajoka in hoče še – vaja se ponovi.
Razumem, da potrebuje nežnost in mojo bližino, toda tako lahko včasih traja tudi cel dan, če ga nosim in ljubkujem pa ne pomaga. Počasi že obupujem, skrbi me, da ima premalo mleka, vendar si mislim, da to ne more biti res, če stisnem dojko, mi mleko namreč priteče. Nisem pa nikoli imela “navala mleka”, dojk nimam nikoli trdih, napetih, iz njih mi mleko kaplja le, če se dete joče, ali med dojenjem, ko jih stisnem. Ko dojko stisnem mleko nikoli ne “brizga” le kaplja.
Danes je bil npr. na dojki skoraj 4h – vmes s previjanjem, poskušali smo podirati kupčka, … Če ni bil na dojki, pa je jokal. Po štirih urah sem ga vsa obupana dala možu, dala sem mu tudi dudico (dobil jo je drugič v 14 dneh), nato je presenetljivo zaspal, je pa med spanjem zelo nemiren – kot da bi kaj hudega sanjal, trza, krili z rokicami, duda mu pada iz ust, na trenutke zelo hitro diha … Danes smo bili drugič na spehodu – kake pol ure, bilo je čudovito vreme.
Pleničko ima pokakano in polulano vedno, ko ga previjamo (nekje na 2-3h), je pa blato zelo tekoče – kot redko rumenkasto olje, vmes so mehki delci, v večini je rumeno, včasih tudi zeleno. Ob tehtanju je napredoval (nekoliko več kot 30g/dan). Dajejo ga tudi vetrovi.
Kupčka poskušamo podreti vedno, kar nam pa skoraj nikoli ne uspe – se mi zdi. Spušča namreč različne zvoke – kot da bi kolcal, požiral, zvoke, vendar ne značilnega. Poskušali smo različne položaje, tudi dlje časa, vendar se mi zdi, da se potem počuti slabše. Pogosto tudi poliva, včasih, pa se mi zdi da bruha, saj je mleko, ki mu pride iz ust sesirjeno. To se dogaja predvsem, če dolgo poskušamo podreti kupček.
Vem, da pišem zelo obširno, vendar res ne vem več, kaj naj naredim, da bo moj fantič zadovoljen in hkrati, da bom zadovoljna tudi jaz – popolnoma brez spanja žal ne gre, pa tudi bradavice trpijo, če jih ima otrok v ustih 2h. Najbolj sem srečna, če se lepo naje (da lepo sesa …) in nato zaspi kot angelček ali zadovoljno gleda okoli.
Lepo prosim za vaše mnenje, nasvet, saj od skrbi, pa tudi utrujenosti že obupujem.
Hvala in lp!