grizenje dojke
Draga Karmen!
Zelo sem vesela tega foruma! Hvala, hvala ti!
Naš petmesečni sinko debelinko zaspi v trenutku, ko malo posesa in trikrat globoko povoha mojo joško. Res ga je lepo gledati, ko tone v spanec in pri tem oba zelo uživama. Se mi pa zadnje čase dogaja, da včasih stisne dlesni, kar se da močno. Ne morem reči, da me ugrizne v pravem pomenu besede, ker še nima zob. Me pa skrbi kako bo takrat. Kako naj odreagiram? To se dogaja predvsem takrat, ko postane zaspane in siten(podnevi). Zelim ga uspavati , on pa se včasih brani čeprav je zaspan, da ne more nič več. In ne zna zaspati drugače.
Pa še nekaj me zamima: Je mogoče narejena kakšna raziskava v povezanosti dojenje in sesanje prstka? Zanima me, ali dojeni otroci pogosteje sesajo prst od nedojenih?
Naš primer. Hčerka se je prakktično rodila s prstkom v ustih. Dude ni marala, oz. jo nismo niti silili z njo.Njeno sesalno slo smo tešili z dojenjem do 20 meseca. Ko smo prenehali je za zaspat (prej je zaspala na dojki) sesala prstek in to počne še danes, ko je skoraj dopolnila tri leta.
Tamauček tudi ni ljubitelj dude. Že gor sem napisala, da tudi on zaspi na dojki. Ko je zaspan ali včasih, ko se prebuja začne raziskovat svoje prstke in včasih najde potem palček, kateri mu kar ustreza. Ga naj posiljujem z dudo, da se ne bo potem navadil na prstek kot hčerka?
Hvala za odgovore in lep dan
Draga Neza,
dobrodošla in pozdravljena na tem forumu!
Vesela sem, da se s tvojim sinkom tako dobro razumeta in lepo dojita. Mnogim materam se dogaja, kar si opisala – ko otrok pri dojki trdno zaspi, včasih (ne pa vedno) tako trdno stisne usta, da z dlesnimi zelo močno stisne bradavico, kar pa zelo boli. Nekatere mamice “poročajo” o tem pojavu predvsem pri nočnem dojenju, kjer doječi par skupaj dremucka, otrok je prisesan, ko se naenkrat mati zbudi zaradi hude bolečine… ajajaj… Seveda pa do tega lahko pride tudi med dnevnim dojenjem, ko otrok na dojki trdno zaspi in se le še “duda”. Kako to rešiti?
Enostaven odgovor “otroka snemi z dojke” ni namreč vedno umesten, saj se otrok pri tem prebudi. Nekatere pametne mamice namreč dojenje izkoristijo tudi za svoj počitek, toda če se otrok prebudi – počitek odpade… Preden otrok “ugrizne” oz. močno stisne dlesni, se ritem sesanja in način prisesanja k prsim malce spremeni, bodi pozorna in takrat imej v bližini pripravljen mezinček, ki ga takoj vsatviš v kotiček otrokovih ustec in s tem preprečiš močan stisk. Če dojenček že zaspi in ko opaziš, da dojenček spremeni ritem sesanja, ko le še občasno potegne, očke ima zaprte in enakomerno diha (spi), ga poskusi nežno odmakniti od dojke tako, da v njegov kotiček ust potisneš svoj mezinec, da prekineš “priklop”. V tem kritičnem trenutku se otroci prebudijo, ker začnejo hlastno sesati naprej, a njihova usta so prazna. Pomaga, če mu v takem trenutku takoj po prekinitvi “priklopa” podržiš bradico navzgor, tako da mu zapreš usteca. Tako ne bo hlastnil v prazno in se prebudil.
Je mogoče narejena kakšna raziskava v povezanosti dojenje in sesanje prstka? Zanima me, ali dojeni otroci pogosteje sesajo prst od nedojenih?
O tem bi bilo verjetno najbolje povprašati kakšno otroško zobozdravnico. Skorajda ne verjamem, da je bila narejena raziskava o sesanju prstkov, medtem ko je o dudi tega zelo veliko. V moji literaturi podatka, ali dojeni otroci več sesajo prste kot nedojeni nisem našla. To je namreč lahko zelo odvisno tudi od posameznega otroka. Nekateri sesajo kar naprej in pri prsih in svoje prstke ali rokice ali dude, nekateri le pri prsih, nekateri le kadar potrebujejo tolažbo,… Variacij je ogromno, verjetno takšna raziskava tudi ne bi dala trdnih dokazov, saj bi bili pogoji bistveno drugačni. Otroci so si tudi značajsko zelo različni, saj poznam družine, kjer je bil en otrok popolnoma brez dude, drugi je imel prstek, tretji dudo,… pa so bili vsi podobno ljubljeni, obsipani s pozornostjo, dojeni, idr.
Dude imajo prednosti in slabosti. Razlogi ZA dudo so naslednji: otroci potrebujejo sesanje, sesanje jih pomiri in utiša, materina dojke niso vedno na voljo za sesanje in duda je najprimernejši nadomestek za sesanje. Razlogi PROTI dudi pa so: dude so umetne “bradavice” in sesanje je tehnično drugačno, kar lahko otroka zmede in posledično povzroči, da otrok nepravilno sesa tudi pri prsih, dude zmanjšajo čas, ki ga otrok preživi pri prsih in posledično otrok popije manj mleka, kar učinkuje tudi na materino zalogo mleka. Torej bi bil najboljši odgovor na vprašanje “duda da ali ne” – včasih!
Sem pa absolutno proti zlorabi dude. Nekateri starši kar naprej tlačijo otrokom dude v usta ali jim jih celo privežejo okoli glavice z elastiko, da je ne morejo izpljuniti. Dude so umetne bradavice in umetne bradavice, na dudi ali na steklenički – se z dojenjem križajo. Sesanje dude je tehnično popolnoma drugačno kakor sesanjem pri prsih ali kot sesanje prstka. Dude so oblikovane in trdne, dojka in prstek sta mehka, fleksibilna in topla. Otrok, ki se doji na dojki mora široko odpreti usta, da se lahko doji, bradavico ima med molzenjem mleka globoko v ustih, prav tako prstek, ki ga sesa. Mišice jezika in ust se med takim sesanjem premikajo popolnoma drugače, kakor pri sesanju dude.
Nekateri otroci se resnično dojijo neprestano, kar je lahko zelo naporno. Sesanje za ugodje se močno razlikuje od hlastnega, aktivnega in goltajočega sesanja, ko se otrok doji zaradi lakote in požira mleko. Duda je včasih lahko izhod v sili, kadar mati ne more takoj podojiti otroka in ga z dudo pomiri (med vožnjo, v trgovini, ukvarjanje s starejšim otrokom,…). Dude so primerne za tolaženje otrok, ki imajo kolike. Mati lahko z dudo najprej pomiri otroka, ki se na prsih noče dojiti, se joka, hlasta ali krivi stran. Matere dvojčkov lahko z dudo potolažijo enega od otrok, medtem ko dojijo drugega ali obratno. V porodnišnicah uporabljajo dude pri nedonošenčkih, da z njo spodbudijo otrokov sesalni refleks.
Prepričana sem, da vsaka mamica ve, kaj je najbolje za njenega otroka ampak je tudi prav, da mati pozna dobre in slabe plati. Potem je sama tista, ki se odloči tako, da bo dobro za njeno družino. Če duda ne postane sredstvo, ki se ga zlorablja prevečkrat, potem tudi ni težav kasneje, ko je potrebno otroka od dude postopoma odvaditi. Seveda pa je popolnoma drugačno odvajanje od dude pri tistih otrocih, ki so od nje dobesedno odvisni. Duda je umetna stvar, prstek je otrokovo telo. Otrok ima pri sesanju prstka verjetno več ugodja, kakor pri sesanju dude. Toda otroka je lažje odvaditi od dude, kakor od prstka. Draga Neža, pretehtaj prednosti in slabosti, odločitev je tvoja.