Najdi forum

Zelo rad bi na vrtu posadila topinambur (laški krompir). Ali morda kdo ve, kje bi dobila seme oz. gomolje?

Hvala in lep pozdrav!

EvaK

V Mariboru se jih da včasih kupiti na tržnici.

Žal sem iz Ljubljane, a je to na bio tržnici?

LP
EvaK

Ne, na običajni tržnici. Morda pa lahko poskusite tudi na tržnici v Ljubljani ali pa vprašate v kakšni trgovini z zdravi hrano.
Kaj pa počnete s topinamburjem? Imate morda kakšen dober recept? Sama sem ga sicer kupila, ampak pojedla ga nisem kaj dosti. Poskusila sem surovega v solati, pa mi ni bil všeč, poskusila sem tudi kuhanega v zelenjavni juhi pa mi je bil presladek.

Topinambur bi rada predvsem imela, kot dekorativno rastlino, ker lepo cveti. Zraste precej visoko, izjemoma tudi 3m, cveti pa rumeno. podobno kot sončnica le, da so cvetovi manjši (beri “dosti manjši”). Na žalost imam soseda, ki svojo svinjarijo in kramo zlaga ob mejo in prav tam bi posadila topinmbur, da bi vso tisto svinjarijo zakril zraven pa razveseljeval mojo dušico.
Topinambur, laški krompir, nekateri strejši ljuje pa mu rečejo tudi sladki krompir,se lahko pripravlja približno tako kot navaden krompir, vendar pa nas ponavadi zavaja ime in pričakujemo podoben okus. Bom doma malo pobrskala, če najdem kakšen dober recept in ti ga napišem.

Za ‘zeleni zid’ bi morda veljalo razmisliti tudi o bambusu. Moj kolega ga ima v ta namen. Če so razmere ugodne (toplo in vlažno) v enem samem dnevu zrase za 10cm. Pa je tudi zelo lep. Za recept pa bi se priporočala.
Lep pozdrav

Videl sem ga prodajnih policah hipermarketa Mercator na Celovški.

Če topinambur samo zaradi cvetov, velja dobro razmisliti: Ne boš se ga znebila, če ga posadiš! Ne poznaš tistega, da če hočes sosedu slabo, mu v vrt posadi en gomolj topinamburja… Tako se razrase, da ga imaš tudi tam, kjer nočeš da bi bil!

Že kar stara kuharica “4 letni časi v kuhinji” piše takole:Topinambur imenovan tudi laška repa ali jeruzalemska artičoka ima prijeten okus po artičokah, je sorodnik sončnice. Topinamburjeve gomolje sadimo od feb. do mar.;bela sorta je boljša od purpurne. Gomolje izkopavamo šele od konca oktobra dalje. Topinambur je izdatna in okusna hrana, ki je zaradi inulina še posebej priporočljiva za sladkorne bolnike.

Topinambur v solati

400g gomoljev
1 strok česna
3 žlice bučnega olja
1 žlica jabolčnega kisa
sol
curry
petršilj

Topinambur skuhamo, olupimo, narežemo ali nastrgamo na tanke lističe, ga zmešamo s strtim česnom, oljem in kisom. Nato ga posolimo, začinimo s curryjem inpostresemo s sesekljanim petršiljem.

Topinambur z olivnim oljem

600g gomoljev
sol
voda
3 žlice drobtin
3 stroke česna
1 gomolj zelene
sok 1/2 limone
1 dcl olivnega olja

očiščene gomolje nastrgamo na lističe in prevremo v slani vodi. Nato jih odcedimo, naložimo v kozico, pokrijemo s plastjo drobtin zmešanih z drobno nasekljanim česnom in s plastjo nastrgane zelene. Vse skupaj prelijemo z oljem in spečemo v pečici.

Ocvrti topinambur

300g gomoljev
300g črnega korena (jaz ga ne poznam)
2 jajci
1 skodelica moke
sončnično olje za cvrenje

Gomolje razrežemo na 1 cm debele rezine, povaljamo jih v moki, jajcu in drobtinah ter ocvremo v globokem olju. Ocvrtke pokapamo z limoninim sokom in takoj ponudimo.

Topinambur lahko cvreš pripravljen v tempuri z jajcem ali brez.

1.način
1 skodelica črne moke
1/2 skodelice pšeničnih kalčkov ali otrobov
1 skodelica ledeno mrzle vode
sol (po želji)

2.način
1 jajce
1 skodelica ledeno mrzle vode
1 skodelica nebeljene moke
1/2 žličke sode

Za tempuro lahko uporabimo katerokoli vrsto moke, testo pa le površno zmežamo. Kose gomoljev potem nataknemo na zobotrebec in namočimo v maso in ocvremo v globokem olju do zlate barve. ocvrte koščke polagamo na papirnat prtič, da se odcedijo. Ponudimo z izbrano omako.

No, upam, da bom našla topinambur, ker si ga silno želim na vrtu in na krožniku….

LP
EvaK

Mik, hvala za informacijo, bom šla pogledat.
Maja, tudi tebi hvala za opozorilo. Poznam to lastnost, a moram priznati, da me (zaenkrat) ne skrbi preveč. Čisto možno, da bomo vsega pojedli (he, he)

Hvala za recepte. Bom poskusila.

New Report

Close