Matične celice
Spoštovani!
Zanima me, ali obstajajo morebitni statistični podatki o odstotkih tveganja, da bi zdravemu paru, ki v družini ni imel bolezni kot so npr. levkemija in ostalih boleznih, ki se lahko zdravijo z matičnimi celicami (naštete spodaj), otrok zbolel za tovrstnimi boleznimi. Kdaj obstaja in kakšno je tveganje, da bi se tudi pri otroku zdravega para, ki v družini ni imel tovrstnih bolezni, pojavile te bolezni.
Z možem namreč razmišljava, da bi ob rojstvu otroka, ki ga pričakujeva v naslednjem mesecu, uporabila storitev shranjevanja popkovne krvi, v kateri je shranjena zaloga matičnih celic, ki bi se lahko uporabila, če bi otrok zbolel za določenimi boleznimi.
Bolezni, ki naj bi se, po podatkih tujega ponudnika shranjevanja popkovne krvi, lahko zdravile z uporabo lastnih matičnih celic, so:
– prirojene bolezni krvi in presnove ter levkemije
– izboljšanje zmogljivosti srčne mišice po infarktu
– regeneracija kostnega mozga pri bolnikih z malignimi tumorji
– avtoimunske bolezni (npr. artritis, multipla skleroza)
– poškodbe kosti in hrustanca
– motnje prekrvavitve
-poškodbe kože.
Otroku seveda želiva najboljše in bi se za taksno storitev takoj odločila, glede na to, da gre za komercialno storitev, ki je precej draga, pa bi nama pri končni odločitvi pomagal podatek o statističnih možnostih o tem, da bi otrok zbolel za boleznijo, ki se lahko zdravi z uporabo matičnih celic.
Že vnaprej hvala za odgovor ter vaše mnenje o komercialnih storitvah hranjenja matičnih celic za namen zdravljenja določenih vrst bolezni.
Lp
Ne, žal statističnih podatkov, ki bi jih potrebovali v zvezi z vašo dilemo nimam. Matične celice so stvar bodoče medicine in v prihodnosti, bodo brez dvoma odigrale pomembno vlogo pri zdravljenju. Ne vem pa ali bo dolgoletno hranjenje teh celic ohranilo ves njihov potencial.Morda bi vam o tem vedel več povedati kak drug specialist morda transfuziolog.
LP