Rak
Spoštovani,
moj mož je pri 16-ih prebolel raka na bezgavkah (Hodgkin), njegov oče pri 54-ih je bil operiran – tumor v možganih (gliosarkom) in se še zdravi, vendar slabo kaže. Zaradi moževe bolezni sva neplodna in zdaj čakava na donorsko seme. Za donorstvo nimava predsodkov, vendar sva doživela šok ob tej novici. Zanima pa me (da se še bolj potolažim) ali je rak deden? Glede na to, da sta oče in sin zbolela? In da je s te strani bolje, da mož ne proizvaja semenčic? Koliko pa se pregledajo donorske spolne celice? Ali je možno videti, da bi se lahko razvil rak ali ne?
Opravičujem se za toliko vprašanj.
Hvala za odgovore in lp.
Draga Pika,
Rak je tako pogosta bolezen, da na žalost neredko zbolijo za različnimi vrstami rakastih obolenj tudi bližnji sorodniki. Vendar pa to ni ena bolezen pač pa je to veliko število različnih bolezni, ki jim je skupno to, da se različne celice nenadzorovano delijo. Tudi genetska komponenta različnih vrst raka je različna. Večina rakastih obolenj ni dedne narave. In to zagotovo drži za Hodgkinovo bolezen in za gliosarkom.
To, da je vaš mož neploden je huda, kasna posledica zdravljenja, ki mu je rešilo življenje, a žal tudi okvarilo občutljive spolne celice. Verjamem, da vama je zato zelo hudo.
Pri večini ljudi ne moremo napovedati ali obstaja visoko tveganje, da bodo zboleli za rakom, razen redke dedne oblike raka, ki se kažejo tako, da se v različnih generacijah družine pri več članih pojavi rak iste vrste in so pomembnejši geni, ki pri nastanku sodelujejo že identificirani (npr. nekatere vrste raka dojke, črevesa…)Večina raka dojke in črevesa (95%primerov)pa vendar ni dedne narave in se pojavi pri posamezniku naključno.
Kolikor vem so donorske celice pregledane predvsem glede najpomembnejših okužb, za donorje pa izberejo zdrave posameznike, ki nimajo sorodnikov z genetskimi boleznimi. Zdi se mi, da je to več ali manj vse. Bolj natančne podatke bi verjetno lahko dobili tam kjer ste prijavljeni za donorski postopek.
Srečno!