Prosim odgovorite
Zasledila sem, da ste dr.pediater, zato bi vas lepo prosila, če mi lahko pomagate s kakšnim nasvetom. Imam sina starega sedem mesecev. Rodil se je šest tednov pred rokom in je ob rojstvu tehtal 2,100 kg (zdaj 7,440 kg). Sina še vedno skoraj samo dojim, saj po žlički noče in noče jesti, čeprav mu ponudim večkrat na dan različne jedi od sadja do zelenjave ter raznih sadnomlečnih kašic. Zelo rada bi namreč sina naučila jesti po žlički oz. mu našla jed, ki bi mu ugajala, saj imam že nekaj časa težave z mlekom. Sin namreč tudi pri dojkah zelo slabo sesa. Občutek imam, da ne poje niti približno toliko kot bi moral. Zaradi tega sem ga začela tehtati in sem ugotovila , da se je v zadnjem tednu zredil za 80g. Kot vem je to normalno, skrbi pa me predvsem njegovo lulanje in kakanje. Pleničke so namreč rumenkaste(vedno zjutraj, ko malo dalj časa spi – 6 do 7ur), že 3x pa sem našla enega do dva zelo majhna svetlo rdeča madeža (ali so ti madeži lahko od tega ker sama pojem veliko rdeče pese – oba sva namreč slabokrvna), njegovo blato pa je rjavorumene barve, vendar zelo sluzasto. Blato odvaja obilno in to na dva do tri dni. Sin je drugače zelo živ, se igra, se pogovarja, se smeji. Na videz ni z njim nič narobe. Tudi fontanela ni vdrta (ko leži).
Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem. Emona
Draga gospa,
Od dojenja ste tako izčrpani, da si želite, da bi vaš sin čimprej pričel jesti še druge stvari poleg vašega mleka. Sinek je vaš prvorojeni in rodil se je nekoliko prezgodaj zato vas vse pri njem toliko bolj skbi. Marsikatera mama, bi se ob vašem pismu nasmehnila, pa ne zato, ker bi bilo v njem kaj takega, kar bi bilo smešno ampak zato, ker smo morale skoraj vse skozi takšna obdobja izčrpanosti, obupa in skrbi.
Verjemite mi, da je vašemu sinu ob dojenju zelo lepo in zato mu kašice po žlički še ne teknejo. Ker pa lepo napreduje, dobi hrane očitno dovolj, čeprav vi nimate takšnega občutka. Seveda je prav, da pri hranjenju z žličko vztrajate. Vsak dan mu ponudite malo kašice po žlički in počasi se bo privadil in pokazal kaj mu bolj tekne. To pa boste lahko dosegli le postopoma. Zavedajte se, da je dejstvo, da je vaš sin nekoliko slabokrven v tej starosti dojenčka bolj ali manj pričakovano dejstvo. Predvsem pa se sprostite in odženite nadležno izčrpljujočo misel, da vaš otrok ne je dobi dovolj mleka. Če vas dojenje prehudo izčrpava pa mu dodajajte mleko po cuclju in razmislite ali sploh še zmorete dojiti.
To, da so zjutraj pleničke bolj rumene je popolnoma normalno, saj je zjutraj seč vedno nekoliko bolj koncentriran. Če boste opazovali svoj jutranji urin boste tudi ugotovili, da je temnejši.
Ko boste prihodnjič ugotovili rdeče madeže na plenički v blatu predlagam, da greste s sinom na pregled k pediatru in pleničko odnesete s seboj. Ko boste svojemu pediatru povedali, kaj je deček tisti in prejšnji dan jedel, bo presodil ali je potrebno glede tega kaj ukreniti.
To, da je živahen, nasmejan in da se z vami že “pogovarja” pa je znak, da je zdrav in da mu nič ne manjka.
Privoščite si spanja, posvetujte se o prehrani z otrokovim pediatrom in tu pa tam dajte vaš zaklad v varstvo nekomu, ki mu zaupate in si z možem privoščite malo sproščujočega razvedrila. Verjemite mi, da bo to tudi vašemu sinu zelo koristilo
Še to: verjetno ste spregledali, da je na tem spletu tudi forum o dojenju, ki ga vodi dr. Karmen Mlinar. Verjetno boste našli tam mnogo koristnega.
Srečno!
Spoštovana gospa Brezigar
Za vaš odgovor se vam najlepše zahvaljujem. Rada bi še dodala, da rdeči madeži na plenički niso v blatu, pač pa jih opažam zjutraj, ko je plenička malo bolj polulana in je samo polulana – torej verjetno pridejo z vodo. Zanima me samo še glede blata. Ali je sluzasto blato »normalno« ? Glede dojenja pa še to. Že v nosečnosti je bila moja velika želja dojenje in to po možnosti do drugega ali celo tretjega leta. Ker pa opažam, da moj sin zelo slabo sesa in ga moram večkrat prav siliti, začenjam željo po dojenju opuščati, vendar samo z razlogom, da bi sin dobil več hrane. Večkrat mi namreč zmanjka mleka, čeprav se nekaj dni zbujam s polnimi prsmi, potem pa samo nekega jutra so dojke prazne. To vidim po reakciji sina in tudi slišim, da nič ne požira. Tedaj mu skušam vedno ponuditi svoje mleko po cuclju, vendar ga noče, čeprav je bil en mesec hranjen izključno po cuclju (bil je v inkubatorju skoraj tri tedne). Čeprav je več kot očitno lačen, noče hrane ne po cuclju ne po žlički. Tudi v trebuščku slišim neke zvoke, ki verejetno prosijo hrano.
Naj povem še, da je bil sin slabokrven že v drugem mesecu, čeprav je imel ob rojstvu 170 hemoglobina, čez dva meseca pa samo še 102.
Rada bi se vam še zahvalila da sploh sodelujete na takšnem forumu, saj pomagate rešiti marsikateri problem, da nam za vsako malenkost ni treba hoditi k zdravniku, čeprav smo zaskrbljene. Moj otrok namreč ob vsakem obisku pri zdravniku domov prinese še najmanj poln nosek.
Hvala in lep pozdrav
No, če se plenička obarva zjutraj z rdečimi madeži, je prav, da jo pokažete sinovemu pediatru, da bo presodil ali je potrebno urin preiskati. Dokler otroka pretežno dojite je blato mehkejše, tudi mazasto, če pa je obilno in sluzasto pa zahteva pozornost otrokovega zdravnika.
Pojasnite mi, kaj ste mislilis tem, ko ste napisali, da otrok slabo sesa.
Zanima me kaj ste mislili s tem, da otrok slabo sesa in, da ga morate k temu spodbujati?
Verjemite mi, da je to da so včasih dojke prazne vendar poplnoma normalno, ko pa otrok začne sesati se v njih refleksno sproži opozorilo v možgane, da je mleko potrebno in, če otrok sesa naprej praviloma začutite v dojki neko toplino in mleko se izloča. Morda ne slišite požiranja zato, ker so požirki manjši, ker se mleko sproti nateka. Če si mleko lahko izbrizgate in mu ga ponudite v steklenički pomeni, da se izloča in, da bi ga prav takolahko posesal otrok. Izbrizgavanje vašega mleka pa se mi zdi za 7 mesečnega dojenčka kar preveliko darilo. prav nič ni narobe, če prične postopoma jesti tudi druge stvari.
To kar ste napisali o hemoglobimu vašega sina ni nič posebnega. Novorojenček ima praviloma visoko število eritrocitov in v njih razmeroma neučinkovit fetalni hemoglobin. Ti eritrociti hitro propadajo, celice kostnega mozga nadomesščajo propadle celice s eritrociti, ki vsebujejo “pravi” hemoglobin, ki veliko učinkoviteje veže kisik. Seveda poteka to nadomeščanje postopoma in, ker v začetku propade več eritrocitov, kot jih uspe nadomestiti, je dojenček določeno obdobje bolj ali manj slabokrven.
Po izvidih pa njegov zdravnik presodi ali potrebuje zaradi tega zdravilo.
Pokukajte še na forum o dojenju, mislim, da boste tam našli mnogo zanimivega.
LP