Najdi forum

Nenadoma sem se znašla v hudi stiski. Sem mati dveh otročkov: dve leti in eno leto. Meseca junija se me je delodajalec na krut način rešil, tako da sem ostala brez službe in brez vseh dohodkov. Trinajst let imam delovne dobe, nikoli nisem prosila za nobeno pomoč, zdaj, ko pa sem jo nujno potrebna, so mi zaprta vsa vrata. Prošnjo za denarno pomoč na Zavodu so mi zavrnili, ker me je delodajalec “okrog prinesel”, jaz pa se mu naivno nasedla… Tako so se težave smo še stopnjevale… S partnerjem nisva več našla skupne besede, zato sem se z otrokoma preselila k bratu v kletno stanovanje. Zanima me, kam se lahko obrnem, da uredim vse potrebno glede preživnine, saj sem popolnoma brez dohodkov, da nebi plačevala odvetnikov. S partnerjem sva živela izvenzakonsko in sva se razšla sporazumno in tudi preživnino bo plačeval, kot se bomo dogovorili. Zdaj sem mati samohranilka dveh otrok. Kam naj se obrnem za svoje pravice?! Hvala za nasvet.

Pozdravljeni Karmenca!

Najbolj enostavno za družino bi bilo, da se poskušata sporazumeti tudi glede preživnine. Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (UL RS št. 69/2004) v 130. členu pravi, da če se starša sporazumeta o preživnini, lahko predlagata, da sodišče v nepravdnem postopku izda o tem sklep.
Če se starša o preživnini ne moreta sporazumeti sama, jima pri sklenitvi sporazuma pomaga CSD.
Če se niti ob pomoči CSD ne moreta sporazumeti, odloči o preživljanju skupnih otrok sodišče na predlog enega ali obeh staršev. – 105a.člen istega zakona.
Zakon določa tudi, da preden sodišče odloči, mora pridobiti mnenje CSD o koristi otroka.
Preživnina se določi glede na potrebe upravičenca in zmožnosti zavezanca. Naj bi bila primerna, če zagotavlja uspešen telesni in duševni razvoj otroka. Zajemati mora tudi stroške ostalih življenjskih potreb otroka – hrana, obleka, obutev, vzgoja, varstvo, razvedrilo…

Obrnete se lahko na:
– Center za socialno delo
– Pravno-informacijski center nevladnih organizacij, kjer vam nudijo brezplačno pravno pomoč v obliki prvega pravni nasveta ter pravnega svetovanja, ki presega prvi pravni nasvet (vir: njihova spletna stran:
– Brezplačno pravno pomoč (BPP) pri sodišču – za osebe, ki si brez škode za lastno preživetje ali preživetje svoje družine te pravice ne bi mogle zagotoviti. Prošnja za dodelitev BPP se vloži pri sodišču na posebnem obrazcu, priložiti morate tudi zahtevana potrdila in listine. Več o tem na:

Srečno!

Suzana Gliha Škufca, univ.dipl.soc.del. Materinski dom Škofljica-Zavod Pelikan Karitas, tel.: 01/366-77-21 http://pelikan.karitas.si/materinski/index.php

New Report

Close