pomoč ženskam žrtvam nasilja
Dober dan, sem srednješolka, pred izbiro vpisa na fakulteto. Zelo si želim delati z ženskami, ki preživljajo nasilje. Vem, da potrebujem tudi primerno izobrazbo. Prosim vas, če bi bili tako dobri in bi mi po vaših izkušnjah povedali kakšne so tiste osebnostne značilnosti, ki so potrebno za tako delo . Nočem se le na podlagi želje nekam vpisati, rada bi tudi videla, če sem tak človek po lastnostih. Željo imam pa veliko. Zanima me tudi ali je ovira za svetovalko, če se npr. boji posilstva ali nasilja (to mislim tako, da mi je grozno nelagodno zvečer kje biti sama zunaj in podobno).
Če si boste vzeli čas za mojo dilemo, vam bom zelo hvaležna.
hvala
Draga srednješolka Ani!
Veseli me, da ste se izbire fakultete zelo resno lotili in da se zavedate, kako pomembna je odločitev glede nadaljevanja izobraževanja, saj bo gotovo imela velik vpliv na vaše življenje in razvoj.
Poklici, ki jih najpogosteje srečujem v ožjem krogu sodelavcev, so predvsem: socialni delavec, socialni pedagog, psiholog in sociolog.
Sama sem diplomirana socialna delavka (Fakulteta za socialno delo) in delam v Materinskem domu na Škofljici in v njegovi enoti v Višnji Gori. Pri svojem delu se vsakodnevno srečujem z ženskami v stiski in veliko, da ne rečem kar večina, teh žensk ima za seboj tudi izkušnjo nasilja (ekonomsko, spolno, psihično, fizično).
Sprašujete me, če je za svetovalko ovira, če se boji posilstva in nasilja. Draga Ani, mislim, da ni človeka, ki se takih težkih travm ne bi bal. Morda boste zaradi vašega strahu še celo bolje razumeli strah in stisko žensk, s katerimi si želite delati. Ne smete pa dovoliti, da bi vas ta strah zaviral. Poiščite v sebi, od kod izvira.
Mislim, da je za socialno delavko, pa tudi za druge poklice, kjer delamo z ljudmi oziroma iščemo rešitve njihovih stisk skupaj z njimi, pomembno, da znamo človeku prisluhniti, ga slišati, se znati vživeti v njegovo situacijo, čeprav nismo doživeli podobne stiske. Pomembno je, da mu ničesar ne vsiljujemo, ampak upoštevamo njegove predloge in trud, ki ga vlaga v iskanje rešitve. Rešitev iščemo skupaj z njim, saj le tako lahko dobi občutek, da sam upravlja s svojim življenjem.
Tehnik svetovanja in pomoči pa se naučimo tudi tekom študija.
Študij socialnega dela sem izbrala, ker me je od nekdaj privlačilo delo z ljudmi, želela sem se naučiti pomagati, svetovati ljudem v stiski. Verjetno je tudi vaša želja podobna. Iz lastnih izkušenj vam lahko povem, da mi je študij spremenil življenje v smislu novih spoznanj, izkušenj in prepoznavanja stisk ljudi, ki jih srečujem tako v strokovnem kot v privatnem življenju.
Verjamem, da boste tudi vi izbrali poklic, ki ga boste z veseljem opravljali! Želim vam srečo!
Suzana