Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Cepljenje

Cepljenje

Moj sin je star 7 let.
Pri dveh letih je zbolel za Kawasakijevo boleznijo. Po enem letu te bolezni pa za Wiliamsovem tumorjem desne ledvice, ki mu je bila odstranjena s tumorjem.
Obe bolezni sta bili uspešno pozdravljeni, tako, da je sin zdaj zdrav kot njegovi vrstniki. Tudi razvija se normalno. Ker pa sta bili te bolezni zelo hudi bolezni avtoimunskega sistema, me zanima, če je cepljenje po predšolskem programu zanj priporočljivo, oziroma resnično ne bo imelo prav nobenega negativnega učinka na njegov dvakrat hudo prizadet imunski sistem (ostala je tudi samo ena ledvica).
S sinom sem se kot vsaka mati zelo borila pri hudi bolezni; kot s prehrano in pozitivnem razmišljanjem. Za nasvet cepljenja sem povprašala že zdravnike na kontrolnih pregledih, a dobila sem občutek, da glavna odločitev ostaja meni, kot tudi posledice same odločitve. Vse bolj razmišljam, da bi bilo za otrokove prebolete bolezni bolje, da cepljen ne bi bil. In če bom morala jaz podpisati izjavo v primeru, da ga cepiti ne dam, kdo bo meni podpisal izjavo, da bo resnično vse v redu, če ga bodo cepili.???
Naj še omenim to – vse zdravstvene težave kar jih je otrok imel so se pojavile prav po zadnjem cepljenju (1 leto 8 mmesecev).
Tajko kot jaz ne morem trditi, da je to karkoli povezano s tem, tako tudi zdravniki ne morejo dokazati, da ni.
Sem “samo” mati, ki se nekaj let bori za otrokovo zdravje. Vsako posledico bova nosila v življenje otrok in z njim jaz.
Prosim, da mi poskušate odgovoriti na vprašanje in pomagate pri tej težki odločitvi.

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovana Milena!
Razumem vašo stisko; kot zdravnica in kot mati. 100% zagotovil v živem svetu, žal, ni, če seveda odmisliva rojstvo in smrt v materialnem pomenu besede, zato vam jih tudi jaz ne morem dati. Napisala pa vam bom nekaj besed v zvezi s Kawasakijevo boleznijo.
Kawasakijeva bolezen se v glavnem pojavlja pri otrocih, mlajših od petega leta starosti; največ pri otrocih, mlajših od 2. leta starosti. Gre za t.i.preobčutljivost-pogosto citotoksično, zaradi katere pride do okvar srednje velikih žil.Je pogostejša pri dečkih. Azijski in temnopolti narodi zbolevajo bistveno pogosteje kot evropejci. Genetska osnova je pomembna, saj se pri ljudeh z določenim genotipom pojavlja pogosteje. Točen sprožilni dejavnik boleznik ni znan, strokovnjaki menijo, da je vzrok neki infektivni povzročitelj (povzročitelji), najverjetneje virus(i), ki povroča okužbo zgornjih dihal. Močne so tudi etiološke povezave z retrovirusi in nekaterimi bakterijskimi vrstami.Kot verjetni sprožilec se preiskujejo tudi razne vrste strupenih snovi, nekatera zdravila, ipd. Na močno etiološko vlogo okužb z virusi nas opozarjajo tudi epidemije Kawasakijeve bolezni, ki se pojavljajo sočasno z epidemijami okužb zgornjih dihal. Ponovitev bolezni je izjemno izjemno redka.
Ob Kawasakijevi bolezni nastopi imunska pomanjkljivost, ki je začasna. Pri ljudeh z imunsko pomanjkljivostjo je razrast tumorjev pogostejši.
Kot vidimo, so pri nastanku Kawasakijeve bolezni najverjetneje ključnega pomena okužbe (z živimi povzročitelji). S cepljenjem pa želimo telo pred škodljivim delovanjem (nekaterih) živih infektivnih povzročiteljev zavarovati. Po cepljenju namreč nastanejo zaščitna protitelesa, katerih naloga je “nevtralizirati”, “ubiti” infektivnega povzročitelja. Zato Kawasakijeva bolezen v preteklosti ni razlog za opuščanje cepljenja.
Za nadaljnji posvet se lahko obrnete še na prof. Milana Čižmana, dr.med.,specialista pediatrije na KC – Infekcijska klinika v Ljubljani, ki ima vsako sredo med 8.30 in 9h ambulantne posvete o cepljenju v posebnih primerih.
Lep pozdrav!
Nina Pirnat

Spoštovana gospa Nina

Vaše sodelovanje na tem forumu in na forumu Starši staršem mi je zelo všeč. Na nek način imajo zame vaši dogovori večjo težo, ker izhajate iz stroke tako za področje medicine, kot za področje “realnega življenja z otroci”.
Ravno zato vam zastavljam nekaj vprašanj, oziroma svojih mnenj, na katera še nisem dobila odgovorov.

1. Kdo na strani zdravstvenih delavcev je ODGOVOREN za cepljenje otrok? (zdravnik, medicinska sestra, oseba za nabavo cepiva, oseba, ki je zadolžena za pravilno hranjenje cepiva,….)
Odgovornost staršev je namreč JASNO OPREDELJENA z zakonom.

Za starše so predvidene tudi kaznovalni ukrepi, ali so za zdravstvene delavce tudi?

2. Zakaj se otroke pred vstopom v šolo cepi NA ENKRAT za vse možne bolezni. Zanimajo me strokovni razlogi in obrazložitve. (Ali je imunski sistem res tako stabilen, da ISTOČASNO prenese cepljenje za zelo različne bolezni?) Ali pa je vse skupaj zato, ker bi preveč stalo, če bi se cepilo proti vsaki bolezni posebej?

3. Ali imajo tisti, ki cepijo za svojo ODGOVORNOST dovolj pooblastil in nagrad v primeru spora?

Vprašanja v zvezi s cepljenjem mi je v zadnjem času sprožila reakcija Šolske zdravnice, ker ni hotela cepiti otroka pred vstopom v šolo, ampak nas je poslala na Pediatrično kliniko. (razlog alergije, ki pa jih sami doma obvladujemo, slabša koža pa se pojavi predvsem po virozah brez temperature.). Do sedaj je bil otrok normalno cepljen pri svoji zdravnici brez kakršnekoli reakcije na katerokoli cepivo. Datum že imam, nisem pa še prepričana ali bom otroka resnično peljala na cepljenje. (zbiram strokovne razlage za in proti).

Tole pa bolj za KOMENTAR:

Ker za dan, ki ga mora otrok preživeti v bolnici ne dobim bolniškega dopusta, ga bom ob 7.30 odložila pred kliniko in naslednji dan ob isti uri prišla iskat. (Podobno kot to naredim, ko ga peljem v vrtec). Pa se naj znajde, kot se mora tudi v vrtcu z vsem zdravstvenim osebjem vred. (vzgojiteljice morajo tudi reševati vse situacije).

Lepo vas pozdravljam in v kolikor si lahko vzamete čas, bi se z vami o strokovnih vidikih cepljenje, bi rada z vami pregledala moj primer.

Ana

Spoštovana Nina
Še kako prav imate, ko pravite, da v življenju ni tako rekoč prav nič 100 %.
Ravno zato so naše odločitve včasih tako težke in nosijo za sabo pomembno težo. Po drugi strani pa je s tem življenje veliko bolj zanimivo, kot bi bilo v
nasprotnem primeru. Pri mnogih odločitvah je treba imeti še srečo, ki nam je včasih na dosegu roke, pa je ne znamo iztegniti. Doslej me je ta sreča v hudih trenutkih vedno spremljala in ker verjamem vanjo, vem, da me bo spremljala na nadaljni poti.
Hvala vam za izrečene misli, na osnovi katerih sem svoji odločitvi postavila
piko na i.
Lep pozdrav in…srečno!

Milena

Spoštovana Ana!
Zastavili ste kar precej vprašanj. Za nekatera izmed njih je potrebna nekoliko daljša razlaga, zato me, če želite, lahko pokličete na Zavod za zdravstveno varstvo Ljubljana; tel. (01) 58-63-921.

Za cepljenje otrok je odgovorna cela vrsta strokovnjakov:
1. Zdravniki epidemiologi in infektologi, ki preučujemo gibanje in značilnosti nalezljivih bolezni pri nas in v svetu, ter na podlagi ugotovitev predlagamo ustrezne cepilne programe. Spremljamo tudi različna cepiva, testiranja, sestavo, ipd;
2. Potencialna cepiva gredo v t.i. postopek registracije. Preden pri nas neko cepivo sploh postane kandidat za registracijo, ga morajo v državi proizvajalki uporabljati vsaj 2 leti. V postopku registracije prestane cepivo več preizkušanj, spremljajo se stranski pojavi, učinkovitost, imunogenost, ipd. Postopek registracije je dolg, le redko je krajši od 1 leta;
2. Proizvajalec cepiva, ki mora proizvesti cepivo v skladu deklaracijo, ki jo cepivo nosi;
3. Zavod za preiskušanje zdravil v Sloveniji, na katerem testirajo sleherno serijo cepiva, ki pride v Slovenijo (preverjajo vsebnost imunogene snovi, mikrobiološko neoporečnost, ali cepivo morda ne vsebuje nezaželjenih ali nedovoljenih kemičnih snovi, ipd).
4. Zdravnik, ki otroka ali odraslega cepi;

Cepivo lv Slovenijo ahko uvaža le Inštitut za varovanje zdravja, Posameznik ne more sam uvažati cepiva. Cepljenje s prinešenim cepivom (če bi ga npr. posameznih kupil v tujini in zahteval od zdravnika, da ga cepi), je prepovedano. Pri transportu cepiv je potrebno upoštevati t.i.hladno verigo in dobro skladiščno prakso, ki je določena s pravilnikom.Osebje ambulant, ki prejema cepivo, mora imeti opravljen tečaj “hladne verige-dobre skladiščne prakse-postopkov za ravnanje in shranjevanje cepiv”, sicer cepiva od Inštituta za varovanje zdravja sploh ne more prejeti. Poleg tega nadzorujejo opremo in ravnanje s cepivi še Zavodi za zdravstveno varsvo, katerih zdravniki izvajajo nadzor cepilnih mest. Ob nadzoru pregledajo hladilnike, temperaturne liste, hranjenje cepiv, usposobljenost delavcev za ravnanje s cepivi, vodenje evidenc, ipd. Ob ugotovitvi nepravilnosti predlagajo izboljšave, ob večjih nepravilnostih pa cepilno mesto cepiva ne more več prejemati. Za naročanje cepiva v konkretni ambulanti je zadolžen zdravnik (v večjih ustanovah zbere naročila večih ambulant glavna sestra), ki predvideva, koliko otrok bo cepil. Kot sem že napisala, lahko dobi cepivo le, če ima ustrezno opremljeno ambulanto in osebje potredilo o opravljenem tečaju “hladne verige”. Za izvajanje posega pri človeku je odgovoren zdravnik.
Zdravnik je za svoje delo kazensko odgovoren (pa moralno, etično tudi, kar pa je predmet druge teme.)

Simultano cepljenje (proti večim boleznim hkrati) ima več razlogov:
1. Odgovor na cepljenje: s študijami najprej preverijo, ali se odgovor na cepivo kaj razlikuje, če se cepi posamično ali hkrati. V primeru, da je odgovor po hkratnem cepljenju enak ali boljši kot po posamičnem, se odločimo za hkratno cepljenje.
2. Pri simultanem cepljenju damo ponavadi več cepiv v isti brizgalki, kar pomeni, da je zbadanja manj, poleg tega pa cepljena oseba tako prejme tudi manj konzervansov, ki so nujna sestavina cepiva.
3. Potrebno je manj obiskov pri zdravniku. S tem je manj stroškov, pa tudi manj nepotrebnih izpostavitev otroka v ambulanti.
4. Uspešnost zajema populacije je večja: v primeru, da moramo priti na cepljenje samo 3X, je verjetnost, da bomo cepljenje dokončali, bistveno večja, kot če bi na cepljenje morali priti npr.12 krat. Če še vemo, da otroci tudi obolevajo in da jih takrat ne cepimo, bi bila verjetnost prekinitve posameznega cepljenja bistveno večja.

Sprašujete me, če je imunski sistem dovolj močan, da prenese toliko cepiv. Seveda je. Večinoma vsebujejo cepiva samo dele bakterij, dele virusov ali pa samo tipično beljakovino, proti kateri telo ustvarja protitelesa. Zato je za primerjavo otrok pri gnojni angini, ki jo povzroča streptokok, obremenjen z okoli 5 do 10 krat večjo količino imunogenih ( in celo strupenih snovi), kot jih prejme s kombiniranim cepivom proti davici-tetanusu-Hemophilusu influezae-oslovskemu kašlju in hepatitisu B.
Nekoliko drugače je pri živih cepivih, ki vsebujejo oslabljen virus, kjer pa je tudi naš namen drugačen, saj želimo doseči tudi dobro zaščito sluznic z nastalimi protitelesi. Z živimi cepivi ne cepimo težje imunsko oslabljenih oseb (bolniki na terapiji s kortikosteroidi, levkemije, razni malignomi, HIV-AIDS, …).

Pooblaščene cepitelje vsako leto posebej imenuje Minister za zdravje in so objavljeni v Uradnem listu. Prav tako Minister za zdravje tudi imenuje Koordinatorje cepljenja, ki skrbijo za to, da se cepljenje nemoteno izvaja. Tudi ti so imenovani, njihova imena pa objavljena v Uradnem listu.Tisti, ki cepijo, imajo torej (vsaj po moje) dovolj pooblastil; vprašanja o nagradah pa ne razumem (ima lahko dvojni pomen).

Zakaj se je vaša zdravnica odločila za cepljenje na Pediatrični kliniki, vam ne morem odgovoriti po pošti, saj ne poznam vašega sina in njegovega zdravstvenega stanja v zvezi s preobčutljivostjo. Je pa res, da se pediatri v primeru minimalno sumljivih okoliščin radi odločajo za cepljenje pod nadzorom (torej na Pediatrični kliniki) in sicer iz najmanj 3 razlogov:
1. da bi bilo možno (ob sicer minimalnem tveganju) ob pojavu reakcije takojšnje preobčutljivosti reagirati takoj;
2. da lažje vrednotijo morebitne stranske pojave;
3. da v dnevu cepljenja zmanjšamo izpostavitev raznim virusnim povzročiteljem, katerih delovanje (nastanek bolezni) bi lahko zmotno tolmačili kot “stranski učinek po cepljenju”.

Pa še to: ker so pravila ZZZS zelo kruta in vam ne omogočajo dopusta zaradi otrokovega sprejema v bolnišnico, bi se morda kazalo pogovoriti z vašim izbranim zdravnikom ali celo delodajalcem.
Najlepše vas pozdravljam!
Nina

Imam vprašanje v zvezi s cepljenjem.
Sem proti temu, da mi cepijo otroka po programu obveznega cepljenja.
Torej bom v prihodnje cepljenje zavrnil. Na kakšen način lahko cepljenje
zavrnem?

Pozdrav!
Jure

Spoštovani!
Za začetek se pogovorite s pediatrom. Če boste po pogovoru s pediatrom cepljenje še vedno odklanjali in bo pediater igotovil, da za prekinitev (ali necepljenje) cepljenja ni utemeljenih razlogov, bo obvestil koordinatorja za cepljenje v vaši regiji. Koordinator za cepljenje vas bo verjetno vabil na razgovor, se z vami pogovoril o razlogih za in proti cepljenju ter o rezulatatu obvestil pediatra. Če bi cepljenje še vedno odklanjali in bi ugotovili, da za odklanjanje cepljenja ni razlogov, bi pediater obvestil zdravstvenega inšpektorja, ki bi vaš primer z odločbo predal sodniku za prekrške.

Pozdrav!
Nina

Spostovani, mene pa zanima nekaj…pred casom sem se v ambulanti morala spreti z med. sestro, ker mi je otroka narocala na cepljenje v dopoldanskem casu, ceprav dvakrat na teden delajo popoldan.Ker sem v sluzbi privat, ne morem med delovnim casom ven.To sem tudi razlozila, pa mi je sestra zabrusila, da imajo samo deset doz cepiva skupaj in bi jih zaradi mene devet morali zavreci.Dvomim, da imam samo jaz taksen problem, saj verjetno vec starsev ne more na cepljenje v dopoldanskih urah.Ali res ne obstaja ena doza cepiva ampak deset skupaj ?

Lp Mojca

Spoštovana Mojca!
V stekleničkah 10 odmerkov skupaj je pripravljeno cepivo proti otroški ohromelosti (oralno polio 1,2,3). To je tisto cepivo, ki ga otrok zaužije po žlički. Gre za t.i. živo cepivo, ki vsebuje oslabljen živ virus. Ker mora biti cepivo, ko ga enkrat odpremo, v par urah porabljeno, zdravstveni delavci planirajo cepljenje in v predvidenem času naročijo za cepljenje 10 otrok. Če pride na cepljenje v predvidenem terminu samo 1 otrok (in ne 10 naročenih), morajo zdravstveno delavci 9 neporabljenih odmerkov zavreči.
Pozdrav!
Nina

New Report

Close