Cepljenje
Sin je star 13. let, hodi v 7. razred osnovne šole. Pri 10. letih je zbolel za astmo, s katero nima velikih težav (včasih kašlja). Sedaj je dobil vabilo za cepljenje. Zanima me, če ima mogoče cepljenje glede na astmo kakšne stranske učinke. Z vsemi dosedanjimi obveznimi cepljenji ni imel težav in jih je dobro prenesel.
Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.
Spoštovani!
V 7. razredu OŠ bo sin predvidoma prejel poživitvene odmerke cepiva proti davici-tetanusu in proti otroški paralizi. Astma ni kontraindikacija za cepljenje, razen če je bila testiranju ugotovljena preobčutljivost na katero izmed komponent cepiva. Astma nastane zaradi preobčutljivosti bronhialnega vejevja na neki (ali več) alergen: cvetni prah, pršica, dlaka, najrazličnejše sestavine hrane, prah, …… Stanje se zlasti poslabša ob okužbi.
Glede na to, da so dosedanja cepljenja potekala brez kakršnihkoli zapletov, je zelo malo verjetno, da bi bil sin preobčutljiv na katero izmed komponent cepiva. Cepljenje torej praviloma ne bi smelo povzročati nepričakovanih stranskih učinkov. Vsekakor pa je potrebno človeka, ki kaže kakršnokoli preobčutljivost, po vseh medicinskih posegih nekoliko natančneje opazovati.
Pozdrav!
Nina
Preobčutljivost (alergija) na komponente cepiva se po cepljenju pojavlja le zelo redko. V primeru, da smo preobčutljivi na eno izmed sestavin cepiva, NE gre za avtoimunsko bolezen, temveč za neobičajen (nenormalen) imunski odgovor organizma na vnešeno sestavino cepiva (tujo snov).
Avtoimunska bolezen pa pomeni imunski odgovor telesa na lastno tkivo (lastno snov).
Pozdrav!
Nina
Sprožiteljev avtoimunskih dogajanj v glavnem še ne poznamo. Avtoimunske bolezni so pogostejše pri ljudeh z določenim genotipom (genetsko zasnovo); večkrat jih opazujemo po določenih okužbah (zlasti bakterijskih: streptokoknih, okužbe z Yersinia enterocolitica, Salmonella sp, Campylobacter jejuni, Chlamidia,…….; pa tudi virusnih, idr.).
Teoretično lahko vsaka snov, ki jo vnesemo v telo, pri dovzetnih sproži avtoimunski odgovor; torej tudi snovi v cepivu. Morebitne povezave cepljenj in nastanek avtoimunskih obolenj so predmet številnih raziskav, ki pa zaenkrat še niso dale otipljivih rezultatov. Zlasti veliko so preučevali morebitno povezavo cepljenja proti hepatitisu B in morebitno sproženje multiple skleroze, vendar povezave niso odkrili.
Pozdrav!
Nina
Statistika in izkušnje iz nekaterih zahodnoevropskih držav in ZDA pa vendarle kažejo drugačno sliko, kar je razlog za dodatno previdnost, še posebno zato, ker sprožitev avtoimunskih dogajanj, kot pravite, vglavnem še ne poznamo. Prav tako ne bistva delovanja imunskega sistema in vse njegove kompleksnosti.
Bistvo znanosti je, da vedno dvomi v do sedaj znane in veljavne resnice. Vedno si zastavlja vprašanja, poskuša ovreči dokazano in išče še boljše odgovore na že odgovorjena vprašanja.
Kot sem že napisala, je teoretični možni sprožilec avtoimunskega dogajanja katerakoli snov, ki jo vnesemo v telo in ima sposobnost sproženja obrambnega odgovora. Ker so (po sedanjem znanju) z avtoimunskim odgovorom najbolj povezane okužbe (pri ustrezni genetski dispoziciji), je izrednega pomena, da se obranimo pred njimi. V tem kontekstu zaenkrat dobrobit cepljenja presega morebitno nevarnost sproženja neželenega odgovovora.
Res pa je, da pri osebah z že znanimi avtoimunskimi boleznimi skrbno tehtamo koristi in morebitne posledice, ki bi lahko nastale ob cepljenju in se za posamezne vrste cepljenj odločamo v vsakem primeru posebej.
Pozdrav!
Nina