Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Matej

Matej

Pozdravljeni!

Zaradi sluzbe bom moral v naslednjih nekaj mesecih nekajkrat v Juznoafrisko republiko. Zanima me, kaksna cepljenja je priporocljivo opraviti pred odhodom, koliko casa prej in podobno. Zelo bom vesel tudi, ce mi boste lahko dali se kak koristen nasvet v zvezi z zdravjem za potovanja v to drzavo.

Najlepsa hvala za odgovor.

Lep pozdrav!

Matej

Spoštovani,

med potovanjem po Južni Afriki se je potrebno zaščititi pred malarijo. Nevarnost okužbe obstaja celo leto, največja nevarnost je od oktobra do maja. Nevarna področja so zlasti nižine Mpumalanga province, vključno s Krugerjevim parkom, severna provinca in severovzhodna KwaZulu-Natal, južno področje reke Tugela.
Pred malarijo se zaščitimo s tabletami proti malariji in z repelenti, tj. snovmi, ki jih nanašamo na kožo in preprečujejo pike komarjev ; z mrežami, ki so impregnirane z insekticidi itd.

Obstaja nevarnost potovalne driske. Velja torej previdnost pri uživanju hrane in pitju vode oz.pijač. Varna hrana je hrana, ki je temeljito toplotno obdelana, voda, ki je vrela cca tri minute oz. industrijsko pakirane pijače. Relativno varna je zelo suha, slana hrana, olupljeno sadje, zelenjava, hrana v boljših restavracijah. Če se pojavi potovalna driska, je potrebno, da čim prej nadomestimo izgubljeno tekočino oz. elektrolite, trajanje bakterijske driske lahko skrajšamo s kinolonskim antibiotikom, ki ga predpiše osebni zdravnik.

Hepatitis A (“nalezljiva zlatenica”) je črevesna nalezljiva bolezen, ki se širi s hrano in vodo. Vsem neimunim potnikom se priporoča cepljenje. Cepimo se z eno dozo cepiva vsaj 14 dni pred odhodom na potovanje.

Cepeljenje proti hepatitisu B se priporoča pri daljšem bivanju oz.osebam, ki bodo poklicno izpostavljene okužbi.

Obstaja možnost okužbe s povzročitelji hemoraških mrzlic ( vročinskih bolezni s krvavitvami, ki jih prenašajo klopi in druge živali).

Steklina je razširjena predvsem na področjih Kwa/Zulu province in Transvaala. Prenašajo jo zlasti potepuški psi. Pri daljšem bivanju na teh področjih svetujemo profilaktično cepljenje s tremi dozami, ki ga začnemo tri tedne pred odhodom.

Ob ugrizu, poškodbi, ki jo je povzročil neznan pes (žival) je potrebno takoj poiskati zdravniško pomoč tudi, če smo se preekspozicijsko cepili proti steklini.

Okužba z virusom HIV je zelo razširjena. Širi se zlasti s heteroseksualnimi odnosi.
Potnikom svetujemo tudi, da pred odhodom preverijo, kdaj so bili nazadnje cepljeni proti tetanusu in zaščito obnovijo, če je potrebno.

Najlepse se vam zahvaljujem za izcrpen odgovor! Zgleda, da bom moral kar opraviti nekaj cepljenj. Zelim vam se veliko uspeha pri urejanju te strani.

LP

Matej

New Report

Close