Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Cepljenja Peru

Peru

Zdravo!

Letos poleti se odpravljam na popotovanje po Peruju in me zanima, kakšne vrste cepljen priporočate za to območje in koliko časa pred odhodom naj bodo opravljena. Mogoče še katera zdravila vzeti s seboj.

Lep pozdrav in že vnaprej hvala za odgovor!

Goran

Spoštovani!
Za popotovanje po Peruju vam priporočamo cepljenje proti rumeni mrzlici, še posebej, če boste obiskali gozdnate predele pod 2300 m nadmorske višine. Če boste v Peru pripotovali iz Brazilije ali Bolivije, pa bodo potrdilo o cepljenju proti rumeni mrzlici od vas tako in tako zahtevali že ob vstopu v državo. Cepiti se je potrebno vsaj 10 dni pred odhodom, cepite se na Inštitutu za varovanje zdravja RS, cepljenje pa zadošča za 10 let.
Poleg tega vam priporočamo cepljenje proti hepatitisu A, ki je v deželi visoko endemičen. Cepiti se je potrebno vsaj 14 dni pred odhodom. Lahko se cepite na IVZ ali v ambulanti za potnike na Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV).
V deželi vlada nevarnost malarije, zato vam svetujemo antimalarično zaščito z jemanjem antimalarikov. Vrsta antimalarika je odvisna od področij, ki jih nameravate obiskati, zato se zanjo dogovorite v ambulanti za potnike na IVZ ali ZZV.
V deželi vladajo zelo slabe higienske razmere, zato je nevarnost okužb s povzročitelji črevesnih nalezljivih bolezni zelo velika: driske pa potovanju, kolera, tifus, hepatitisi,…. Pijemo le ustekleničene pijače ali prekuhano vodo. Ledu v pijačo ne dodajamo. Hrana, ki jo uživamo, mora biti dobro toplotno obdelana, sadje in zelenjava, ki ju uživamo surovo, olupljena; ipd. Priporočam vam, da za zdravljenje potovalne driske vzamete s seboj kinolonski antibiotik (Ciprobay, Ciprofloxacin) ali antibiotik iz skupine tetraciklinov (Vibramycin).
Ker mnoge povzročitelje nalezljivih bolezni prenaša mrčes (malarija, rumena mrzlica, denga, arbovirusna vročica, vzhodni konjski encefalitis….), se je potrebno pred piki mrčesa zaščititi z ustreznimi oblačili in repelenti. Pred uporabo repelenta morate natančno prebrati navodila.
V deželi vlada večja nevarnost stekline, zato je potrebno vsak živalski ugriz obravnavati kot ugriz potencialno stekle živali. Slino je potrebno obrisati stran z rane, rano pa sprati z obilico vode in mila. Potem je treba iskati pomoč v lokalni zdravstveni organizaciji. Opozoriti pa vas moram, da so že izdelana protitelesa, ki jih morate prejeti po ugrizu, lahko vprašljivega izvora. Protitelesa in cepivo morate prejeti največ v 8. dneh po ugrizu.
Če boste v deželi ostali več kot mesec dni vam svetujem cepljenje proti steklini že pred odhodom na potovanje, ki ga opravite s tremi odmerki cepiva (O, 7. dan in 21.dan), torej začnemo vsaj 3 tedne pred odhodom. Cepljenje lahko opravite na ZZV.
V primeru, da boste popotovali po veliki nadmorski višini (nad 3000 m) imate lahko težave zaradi neprilagojenosti na bivanje na višini. Znaki so lahko: slabost, hud glavobol, vrtoglavica, težko dihanje. V primeru tovrstnih težav se je smiselno spustiti za 300-500 m in višino pridobivati počasi.
Na pot je poleg že do sedaj navedenih zdravil (antimalarik, antibiotik) pametno vzeti še antialergik (npr.Claritine), sredstvo proti vnetju in bolečinam; nekaj vrečic za pripravo rehidracijske tekočine ob driski (Nelit), škarjice, nekaj povojev in repelent.
Lep pozdrav!
Nina

New Report

Close