znamenje
Imam eno vprašanje. Je možno, da se znamenje zmanjša in obledi. Ali lahko celo popolnoma zgine.
Hčerka (6 let) ima znamenje cca 4 mm, svetlo rjavo obarvano. Znamenje je čisto lepo na videz nič rdeče, normalne oblike. Se mi pa zdi, da se je malo pomanjšalo, da je pred časom imela malo bolj izrazitega, se mi zdi da se je tudi posvetlilo, kakor da bi izginjalo. Kot da bi se uskočilo. Kožo ima precej suho in tudi znamenje je takšno “suho” razpokano (to je malo pretirana beseda, ampak ne vem kako naj napišem).
Ali se torej lahko znamenje tudi pomanjša in obledi?
Hvala za vaš odgovor!
Hvala za vaš odgovor.
Hčerka je imela to znamenje že skoraj od rojstva. Po mojem spominu je bilo takrat temnejše rjave barve, nakazano rahlo dvignjenje (0,5 mm). Potem sem pa pred dvema mesecema slučajno malo pogledala, pa se mi je zdel obseg znamenja za mm večji (ampak se mi ni zdelo nič čudno, ker je deklica pač zrastla, pa se ji je znamenje tudi malo raztegnilo), mogoče dvignjeno na enem delu cca 1 mm, ampak se je pa posvetlilo. Potem sem pa prejšnji teden spet malo pogledala, pa je imela na tem mestu zelo suho kožo, znamenje se ji je zmanjšalo za cca 1mm in mogoče še malo bolj posvetlilo. Sedaj je svetle rjave barve, malo temnejše od kože, še vedno na enem delu rahlo dvignjeno. Koža pa zgleda kot bi jo vleklo skupaj. Znamenje je na videz lepo in nič rdeče ali vneto, čisto od blizu pa je videti, kot da je koža okrog njega bolj suha.
Sem samo malo bolj nazorno opisala. Upam, da je odgovor še vedno isti.
Ponavadi so nevarna znamenja večja in temnejša, vsaj mislim tako?
Lepo vas pozdravljam in se vam zahvaljujem, ker se tako trudite odgovorijati na naša vprašanja
Draga mamica!
Rakave spremembe znamenj so pogoste pri ljudeh v starosti, po dolgoletni izpostavitvi sončnim žarkom, ki delujejo rakotvorno. Nevarna znamenja niso vselej večja in temnejša (lahko so tudi prav bleda), se pa največkrat spreminjajo. Za pravo oceno znamenj je potreben strokovnjak. S pomočjo iskalnika si lahko preberete več o sončnem raku oz. malignem melanomu. Ogroženi so zlasti ljudje, ki jih hitro opeče. Pri otroku je sposobnost tvorbe melanina (in torej sposobnost porjavelosti) večja kot pri odraslem in jih opeče kasneje. Seveda odgovorni starši kljub temu dejstvu otroka pred soncem ustrezno zaščitijo, s kremo, obleko in zadrževanjem v senci. Prav tako je ugotovljeno, da morajo sončni žarki dlje časa učinkovati na neko znamenje ali samo kožo, da nastane rakava sprememba. Ti učinki se z leti kopičijo, naši stari grehi cvrtja na soncu pa niso nikoli pozabljeni. Ravno zato je čas, da se odločimo, da se neposrednemu soncu – zlasti poleti! – sploh ne bomo več izpostavljali. Tudi solariji predstavljajo enako grožnjo ne glede na močno reklamo.
Moj odgovor za vašo deklico ostaja isti. Zavedati se morate tudi, da na oko ne morete oceniti velikosti znamenja na 1 mm natančno in je torej možno, da je znamenje ves čas enako.
Lepo vas pozdravljam,
Irena
Hvala za vaš odgovor.
Glede na zgoraj napisano, bi imela samo eno vprašanje še. A je rakasto znamenje oziroma maligni melanom, oziroma kot ste napisali tudi sončni rak, izključno posledica sončenja?
Ker potem sem pa lahko popolnoma brez skrbi. Hčerka ga ima namreč na predelu, ki je vedno pokrito (ritka), poleg tega pa se sonca zelo izogibamo med 12 in 16 uro (razen odhod iz vrtca domov), vedno imamo na glavi kapo, ter smo namazani s kremo. Tudi na morju se ne pražimo, sem zelo svetle polti in takoj opečena pa potem zopet čisto bleda, ter se ponavadi ravnam kar po sebi (nihče od otrok nima tako občutljive kože kot jaz, bolj po možu), max 15 min na soncu (seveda ne v hudi vročini), potem pa jih kar “potrajbam” v senco.
Draga mamica!
Pod skupnim imenom “sončni rak” poznamo nekaj vrst raka (bazocelularni, spinocelularni karcinom in maligni melanom), ki nastane tudi zaradi vplivov sončnih žarkov in zaradi staranja. Seveda pa za nobenega raka ne moremo trditi, da je izključno posledica sončenja (po drugi strani pa so predeli telesa, ki res nikoli niso izpostavljeni soncu, redki). Vidim, da ste pred soncem dobro zaščiteni! V branje vam priporočam še članek doc. dr. Igorja Bartenjeva, dr. med., specialista dermatovenerologa iz našega glasila Okno:
Izogibanje soncu je najboljša obramba proti kožnemu raku. Prekomerna izpostavljenost soncu (vključno s porjavitvijo) je glavni vzrok kožnega raka, zlasti pa, če nas opeče. Drugi pomembni dejavniki so: ponavljajoča izpostavljenost rtg žarkom v zdravstvu ali industriji, brazgotine od bolezni ali opeklin, poklicna izpostavljenost katranu in arzeniku in družinska obremenjenost. Zlasti so ogroženi svetlopolti ljudje, ki jih rado opeče.
Melanom (pa tudi spinocelularni in bazocelularni karcinom) je najpogostejši po 40. letu starosti, lahko se pojavlja tudi pri mladih ljudeh, pri otrocih pa je redek, pod starostjo 10 let ga takorekoč ne zasledimo. Seveda ne moremo pričakovati, da bi sončni rak vzniknil pri majhnem otroku, če je tako dobro zaščiten kot vaš.
Večina običajnih drobnih znamenj na koži pa pravzaprav nastane šele po rojstvu. Tudi njihov nastanek lahko preprečimo z zaščito pred soncem. Kremo z visokim zaščitnim faktorjem (25-30) je dobro imeti vselej s seboj, da lahko otroka zaščitimo: damo jo npr. v avto, otrokov nahrbtnik itd. Za zmanjševanje tveganja obolelosti za sončnim rakom morajo poskrbeti že zgodaj otrokovi starši. Ravnate povsem pravilno.
Lepo vas pozdravljam,
Irena