po operaciji karcinoma ščitnice
Lep pozdrav!
Stara sem 33 let.Leta 2000 so mi odkrili papilarni karcinom ščitnice.Tumor na levem režnju je bil velik 2,5 cm in je imel še tri zasevke v desnem režnju.
Odstranili so mi celo ščitnico,zasevkov na bezgavkah ni bilo.
Po operaciji sem imela še eno radiojodno terapijo.Sedaj po dveh letih rednih kontrol naj bi bilo vse v redu.
Imam pa kar nekaj težav s počutjem.Včasih sem zelo utrujena,razdražljiva,drugič pa spet hiperaktivna…Teža mi “skače” gor in dol.
V kratkem bi rada tudi zanosila.Zanima me če ima kdo podobne izkušnje in kako je z zanositvijo in nosečnostjo?
Imam tudi precej naporno službo,ki me včasih še dodatno izčrpuje, tako telesno kot psihično.
Hvala vnaprej za vaše odgovore!
Draga Špela!
Prepričana sem, da se vam bo kdo javil. Dodajam še mejl anke, ki bi si prav tako rada dopisovala in ima podobno izkušnjo:
Priporočam prebiranje tudi te povezave:
Ker so vam ščitnico odstranili, morate jemati zdravila. To seveda ne more povsem nadomestiti izgubljene ščitnice, kjer je uravnavanje hormonov v vašem telesu bolj natančno. Tako imate težave, ki jih opisujete. Vendar pa je občasno potrebno količino nadomestnih hormonov prilagoditi (pogovorite se z osebnim zdravnikom ali endokrinologom).
Priporočajo, da naj ženska ne zanosi vsaj leto dni po zdravljenju z radioaktivnim jodom. Ker je pri vas od terapije preteklo že dve leti, lahko brez skrbi poskusite zanositi. Odstranjeni rak ščitnice ne vpliva na plodnost ali sposobnost normalnega poroda in nosečnosti. Dokazov, da bi predhodni rak ščitnice, kirurški postopek ali zdravljenje z radioaktivnim jodom povečalo tveganje za prirojene nepravilnosti pri otroku, ni. Z nadomestnim hormonalnim zdravljenjem ženske, ki so prebolele raka ščitnice, običajno normalno zanosijo. Občasno pa se lahko pojavijo motnje ciklusa in normalne ovulacije. Pri teh ženskah je treba dozo nadomestnega hormona tiroksina začasno nekoliko zmanjšati.
Zelo pomembno je, da ženske, ki jemljejo tiroksin, nadaljujejo z rednim jemanjem, ko zanosijo. Na ta način se omogoča normalni razvoj ploda. Med samo nosečnostjo pa potrebuje več kot polovica žensk višjo dozo tiroksina, ker se ta hormon hitreje razgrajuje. Povečana potreba po hormonu se lahko pojavi v zgodnji, srednji ali pozni nosečnosti. Zato priporočajo merjenje TSH ob samem začetku nosečnosti, nato pa znova v 4 in 7 mesecu nosečnosti. Če je TSH kadarkoli povišan, moramo dozo tiroksina prilagoditi, mesec kasneje pa ponoviti kontrolno merjenje TSH.
Lepo vas pozdravljam in vam želim, da bi bili kmalu srečna mamica!
Irena
Draga Irena!
Hvala za odgovor.
Prebrala sem že vse mogoče v zvezi z mojo boleznijo.Tudi vaše povezave -vaše odgovore,ki so resnično nazorno napisani!
Res si želim,da bi bilo vse O.K.,ko se bom odločila zanositi.Vaš odgovor mi je kar dvignil moralo!
Morala bom le nekako uskladiti mojo službo,saj je včasih resnično naporna,sploh pa,ko imam težave z mojimi “hormončki”.
Sončen pozdrav!