Hiperehogena pika!
Spostovani,
Pri vcerajsnjem pregledu morfologije, trajanje nosecnosti 21t 6/7, je G ugotovila hiperehogeno piko v desnem prekatu srcka.
Podatki merjenja 11t 4/7:
GV/TT/BDP 51,5
PSU 19
Okoncine vidne
Podatki merjenja 21t 6/7:
GV/TT/BDP 54,6
AC 172
FL 36,9
Vse ostalo vidno in OK, posteljica sp., plodovnice primerno.
Glede na to, da razen zagotovila G pri 11. tednu 4/7, da je NS »primerna« in nosna kost vidna, ter da je tveganje za DS zanemarljivo, nimam nobenega drugega zagotovila, da plodek nima DS – opravila nisem nobenega testa za DS.
V vasih odgovorih pravite, da se s pojavom h. pike v desnem prekatu srcka tveganje za DS poveca za 5x. Moja starost 34 let.
G mi je dala napotnico za podrobnejsi UZ pregled v Lj. porodnisnici, ki pa bo sele enkrat naslednji teden. Do takrat me pa res grabi panika: koliksna je verjetnost, da ima plodek DS?
Spoštovani,
pravzaprav ste lepo povzeli moje prejšnje odgovore, kar zadeva hiperehogeno piko v desnem srcu, vendar to še ne pove vašega konkretnega tveganja za rojstvo otroka z DS. Če vam je ginekologinja opraila NS v skladu s pravili in vam izračunala tudi tveganje, potem je mogoče tveganje izračunati preprosto tako,da ga pomnožite s 5, sicer pa je za osnovo treba vzeti starost 34 let, ko je tveganje po mojem spominu nekje okrog 1:500 ali nekaj podobnega. Če to pomnožimo s 5 to znese 1:100, akr je 1%. V skrajnem primeru je torej vaše tveganje za rojsvo otroka z DS 1%, kar ni tako ekstremno veliko.
Pozdravljeni,
prosim če mi lahko pomagate kakšna je verjetnost, da se rodi otrok z DS, če je zdravnica ugotovila hiperehogeno piko v levem prekatu, drugih posebnosti pa ni. Nuhalna svetlina je bila ok (celo boljša kot v prvi nosečnosti), plod je za to obdobje dovolj velik, nima nobenih drugih indikatorjev, ki bi kazali na kakršno koli prizadetost. Hvala.
hiperehogena pika v levi polovici srca ne povečuje tveganja za DS.
Pozdravljeni,
na včerajšnjem ultrazvočnem pregledu morfologije ploda je ginekologinja ugotovila hiperehogeno piko na levem srčku, ter me naročila čez dva tedna na kontrolo. Ker me kljub temu da je celotna morfologija pokazala da je z plodom vse vredu skrbi se obračam na vas kaj lahko pričakujem in kaj bi lahko bilo. Sama ginekologinja mi je zatrdila da to lahko kaj pomeni lahko pa tudi ne. Bi pa rada se seznanila malo bolj o tem, ker me kljub vsemu skrbi in se mi bo teh 14 dni do kontrole zelo vleklo. Drugče pa je vse v mejah normale za 20 teden nosečnosti, tudi srček je vredu, moti jo samo tale prej omenjena pikica na levem srčku.
Hvala!
Prosim za čimprejšnji odgovor ter lep pozdrav.
Spoštovani,
omenjeni pojav ima mnogo sopomenk (hiperehogena pika, hiperehogeni fokus, pink-ponk žogica, kalcinacija in še kaj) in dejansko ne pomeni nič, dobesedno nič. Pred kakšnimi 15 leti, ko se je začelo ta pojav opisovati pri pregledih plodov z visokoločljivimi takratnimi UZ aparati, so nekaj časa ugotavljali zvezo s tveganjem za kromosomske napake, zlasti Downov sindrom, natančenjše in obsežnejše raziskave pa so potem to domnevo ovrgle in danes se ve, da pika v levem srcu ne pomeni popolnoma nič, v desnem ali v obeh polovicah srca pa rahlo poveča tveganje za Downov sindrom v primerjavi s tveganjem, ki je bilo prisotno pred tem. (faktor 2). Torej ni razlogov za kakršnekoli skrbi.
Pozdravljeni!
Včeraj sem imela pregled morfologije, sicer je blo vse ok, vse super. Ginekolog je opazil neke bele pike na srcku (golfball), vendar je rekel, da ne predstavlja nic, da je srcek ok. Tudi nuhalna je bila ok, delala sem tudi Nifty, je bilo vse nizko tveganje. Sedaj sem brala da bi te pike lahko predstavljale tveganje za Downow sindrom in me malenkost skrbi. Potem pa me je tudi opozoril in mi napisal v izvid da glede na nizke vrednosti PAPPA ob nuhalni svetlini in visjih uporih v a.uterini (skupno nad 1.5MOM za GS) bi bilo smiselno razmisliti o serijskih kontrolah rasti z UZ. Ali lahko to predstavlja kaj nevarnega? Sicer mi je rekel da ne vpliva na razvoj rasti, samo da bi otrok malo bil manjsi. Hvala za odgovor.
Spoštovani,
zaradi hiperehogene pike v srcu je posebna skrb povsem odveč. Kar zadeva rast ploda pa bi bil pomemben šele PAPP-a po 0,23 MoM Ni namreč vsaka nižja vrednost od 1 pomembna. In nenazadnje, če bi ginekologa res skrbela rast ploda, bi vam bil ob mofologiji preveril tudi pretoke skozi maternični arteriji in le v primeru, da bi bila na obeh zapisih leve in desne arterije prisotna zareza. Vse drugo je nekaj na pamet.
no, potem ni razlogov za skrbi.