Sprožitev poroda po roku
Pozdravljeni,
moj PDP glede na zadnji dan menstruacije je bil 3.3.2007, glede na dolžino ciklusa 34 dni bi bil 9.3., po UZ pa mi je ginekologinja PDP prestavila na 13.3.2007.
Glede na to, da sem že kar nekaj dni čez zadnji prestavljeni rok, me skrbi, da ne bi bil otrok prenošen. Pri svoji ginekologinji sem naročena na pregled v ponedeljek, vendar se mi zdi, da bi do takrat že morali sprožiti porod, če se seveda ne bo začel spontano.
Gibi otroka so še vedno precej pogosti, tako da jih naštejem veliko več kot 10 dnevno.
Kaj menite, kdaj najkasneje bi bilo treba porod sprožiti glede na različne PDP? V primeru, da drži rok 9.3. bom v ponedeljek že 10 dni čez rok.
Spoštovani,
če vam je ginekologinja rok določila 13.3 glede na UZ meritve v začetku nosečnosti, potem na ostale “roke” pozabite in jih ne upoštevajte več. Sicer pa za določitev PDP po ZM upošteami PRVI DAN ZADNJE MENSTRUACIJE, ne zadnji dan. PDP je torej le mejnik, ko pričnemo nosečnost voditi še bolj skrbno kot prej in šele, če se porod ne začne 10 dni po tem roku, lahko dokončno sklenemo, da čakanje nima več velikega smisla in porod sprožimo. Živahnoi gibanje ploda je le najpreprostejše zagotovilo ,da je še v zelo dobrii kondiciji.
Spoštovani gospod Pušenjak!
Male sem prebirala odgovore in me je zaskrbelo. Sem dva dni čez rok in vidim, da ste napisali, da se po roku nosečnost vodi bolj skrbno kot doslej. Moja ginekologinja me zadnja dva tedna naroča enkrat na teden, tudi zdaj me je naročila na pregled šele čez en teden, če pač prej ne grem v porodnišnico. A je dovolj, da me tudi po roku še vedno naroča na en teden? A je mogoče potrebno po roku opravljati CTG malo pogosteje?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Spoštvani,
do 41 tednov pri nizko tvegani nosečnosti je dovolj 1 obisk na teden. Šele po 41 tednih se preglede ponavlja 2x tedensko, razen, če se do takrat ugotovi, da je plod ogrožen in se porod sproži.
Pozdravljeni,
Trenutno sem noseča 40 tednov in šest dni. Na zadnjem pregledu pri osebni ginekologinji (28.8.) sem bila odprta le za konico prsta, maternični vrat pa je bil tudi še visoko. Ctg je sicer beležil dva rahla popadka, ki pa sta bila kot kaže lažna ( te imam zadnje dva tedna kar pogosto). UZ ni bil opravljen. To je moja druga nosečnost. V prvo sem rodila 8 dni čez rok. Porod se je začel z razpokom mehurja, vendar brez lastnih popadkov. Na naslednji pregled sem naročena v ponedeljek zjutraj v porodnišnici Ljubljana. Takrat bom noseča 41 tednov in en dan.
Zanima me, koliko časa po PDPju v ljubljanski porodnišnici sprožijo porod in v kakšnih primerih se za to odločijo. Ali opravijo pregled le s ctgjem, ali se vedno naredi tudi ultrazvok, kjer se preveri količino plodovnice in druge dejavnike, preden se odločijo za sprožitev. Na koliko časa se pa nato kontrolirajo nosečnice v porodnišnici, ko so enkrat več kot teden dni preko roka?
Hvala za vaš odgovor in lepo soboto vam želim!
Spoštovani,
po 41 polnih tednih nosečnosti bi se naj nosečnico preverjalo na 2 do 3 dni (2 do 3x na teden). V Ljubljani običajno prevzamemo nosečnico pri polnih 41 tednih, takrat ponovno preverimo, če PDP res drži ali imamo kak razlog v to podvomiti in če drži, se običajno vidimo še 2x, pri 9 dneh po PDP in na 10. ali 11. dan po PDP in takrat sprožimo porod. Seveda najmanj ob eni od obravnav preverimo poleg CTG tudi UZ (biofizični profil, plodovnica, posteljica, ocena teže) in če je kaj pomembnega narobe, sprožimo porod takoj.
Pozdravljeni,
Danes sem bila na pregledu v ljubljanski porodnišnici, noseča 41 tednov in 1 dan. Kot ste opisali, me je sprejemna zdravnica temeljito pregledala. Ker ctg ni pokazal popadkov, prav tako sem še povsem zaprta in na UZ se je videlo, da je plodovnice še dovolj in vse bp, me je zdravnica napotila še domov do srede, ko pa mi bodo zagotovo sprožili porod.
Zanima pa me sledeče: sama imam astmo, ki se mi je v obeh nosečnostih poslabšala. Tokrat celo toliko, da dnevno jemljem terapijo 1 krat 1 vpih budelin novolizerja ( odmerek je na mojo željo na minimumu, pa tudi sicer nimam nekih težav, odkar imam uvedeno terapijo). Zdravnica mi je povedala, da mi zaradi jemanja teh zdravil, ne smejo dati svečke za odpiranje, oziroma mehčanje materničnega vratu, saj lahko pride do kontraindikacije, ki bi bila v mojem primeru astmatični napad.
Zanima me, kako mi bodo potem v sredo sprožili porod. Ali to pomeni, da bom že od samega začetka priklopljena na umetne popadke? Kdaj pa se v tem primeru že lahko priklopi epiduralna analgezija? Načeloma sem sicer nameravala roditi brez nje, kot v prvo, vendar ker se mi zna obetati dolgotrajen porod, bi se v tem primeru verjetno odločila za tak način lajšanja bolečin.
Pa še eno vprašanje: Ali je to običajno, da nosečnica večkrat rodi po roku. Tudi v prvo, sem rodila osem dni čez rok, brez svojih popadkov, prav tako je znanka štiri otroke rodila po roku, dve prijateljici svoja dva otroka prav tako. Ali je večja verjetnost, da se to ponovi tudi v naslednjih nosečnostih (predvsem odsotnost lastnih popadkov, neodpiranje,…).
Hvala za vaše odgovore in lep pozdrav!
Spoštovani,
če obstaja kontraindikacija za uporabo prostaglandinov, se uporabi balonski kateter oziroma balonski dilatator za širjenje MV. Po “roku” pa rodi približno polovica žensk, saj rok ni nič drugega kot sredina obdobja, ko rodi 93% nosečnic (7% jih rodi pred 37. tednom). Kot rok bi bilo modreje razumeti 5 tedensko obdobje od 37 do 42 tednov nosečnosti.
Pozdravljeni,
Malce sem in nikjer nisem našl podatka kako ta balonski kateter deluje, na kakšen način, kako to izgleda, je boleče,…? Bi vas prosila, če mi lahko na hitro razložite.
Se mi je pa danes ponoči pojavil rjavkast izcedek, ne veliko, par kapljic. To je verjetno luščenje čepa kajne? Ali to pomeni, da se mi je maternični vrat sam začel odpirati in ni več tako zaprt?
Hvala in lep pozdrav!
Spoštovani,
ne pretiravajte z vedoželjnostjo, ker prav vsega res ni treba vedeti. Malo je treba tudi verjeti oziroma slepo zaupati. Vsaj malo… Balonski kateter nič ne boli, po kakšnem mehanizmu je učinkovit pa brez medicinske predizobrazbe itak ne boste razumeli. Nekaj k vsemu prispeva sama fizikalna sila, ki širi ustje, ampak to ni bistveno. Od česa rjav izcedek ne bi vedel. Morda je od pregledov? Lahko pa, da se tudi lušči čep. Kakorkoli, bližate se porodu, le za hitrost ne vemo…
Pozdravljen g. Pušenjak,
Imam vprašanje glede sprožitve poroda. Moj PDP skozi celotno nosečnost je bil 17.11 (danes 40+3). Danes sem imela pregled v porodnišnici in je zdravnica glede na datum moje menstruacije (prvi dan 6.2) rekla, da je moj PDP glede na ta izračun 13.11, kar piše tudi na izvidu nuhalne svetline (PDP datum: 13.11, adjusted by scan: 17.11). To me je precej zmedlo, saj je moja ginekologinja od začetka omenjala datum 17.11, ki se ni nikoli do sedaj prestavil (če je pomembno: imam daljše cikluse- cca 33 do 35dni in potrjeno ovulacijo 25.2). Prav tako sem bila vodena v APN in je kot datum vedno obveljal 17.11 oz se 13.11 nikoli ni niti omenil.
Glede na podatke je današnja ginekologinja v porodnišnicu svetovala indukcijo poroda že jutri, saj če se upošteva PDP 13.11, bo jutri 8 dni čez rok ter z argumentom, da je to bolj varno, ter me naročila na sprožitev jutri zjutraj.
Zanima me, kakšna je ta situacija, saj sem namreč popolnoma zaprta (mat.vrat nezmehčan), nimam nikakršnih znakov poroda, čep se ni odluščil. Plod čutim dobro, plodovnice je dovolj, CTG je bil BP, prav tako pretoki. Okvirna teža ploda je ocenjena na 3700g. Glede na vse skupaj (in upoštevajoč originalni PDP 17.11, pri katerem sem jutri čez rok jutri 4 dni) se mi zdi morda malo preuranjeno sprožiti porod že jutri, glede na to, da se načeloma lahko počaka tudi do 10 dni čez? Kakšno je vaše mnenje? Sama sem po prebranem želela dati telesu priložnost, da začne potek naravno, bom pa upoštevala navodila stroke, v kolikor je razlog za skrb. Kakšne so sicer moje opcije, ali lahko jutri z zdravnikom prediskutiram in potencialno odložimo indukcijo vsaj za dan ali dva, ali tudi vi svetujete indukcijo glede na podatke?
Hvala za nasvet!
Spoštovani,
če je bila ovulacija zanesljivo 25.2.2023, potem je PDP 18.11. Sicer pa se ob odsotnih znakih popuščanja posteljice čaka lahko vsaj do 10 dni preko PDP, seveda ob 3 do 5 dnevnem spremljanju stanja MV in CTG. Če ste še povsem zaprti pa v 2 do 3 dneh res ne gre pričakovati čudeža. kakorkoli, mislim, da bi pri vas lahko počakali še vsaj 1 teden.
Pozdravljeni,
Noseča sem 40 tednov in 3 dni. Včeraj bila na pregledu in so mi naredili stripping. Po strippingu ni bilo nič drugače. Danes ponovno pregled in sicer piše v izvidu CK prehoden za 3cm, porcije 2cm, glavica nizko, mehur drži, MV zmehcan. Tudi danes mi je naredila stripping. Sama kaksnih posebnih znakov nimam. Ginekologinja misli, da bi do poroda moglo priti v teh dneh. Glede na opisano ali bi lahko trajalo tudi se teden dni…?
Lp
Spoštovani,
tako kot pri nobenem od razpoložljivih načinov sproženja poroda tako tudi pri stripingu ni mogoče napovedati, če in koliko bo učinkoval ter ali bo uspešen ali ne. sploh pa ne, v kolikšnem času.
Spostovani!
Mene pa zanima, ali v porodnisnici LJ sprozijo porod tudi prej, na zeljo pacientke, ko je otrocek ze po dopolnjenem 37 tednu, oz ko je otrok donosen, in na vidiku ni komplikacij.
Premikali so mi rok (za 14dni naprej), pa tudi tako je otrok po meritvah stalno “vecji”. Imam pa ponovno nosecnost po visokem splavu, in sem psihicno iz tedna v teden slabse, zato bi zelela otroka cim prej ven. Trenutno sem v 34t.
Prvi porod so mi sprozili 10dni cez rok s trakcem, kar je slo lahko recem “gladko skozi”.
Hvala za odgovor na, verjamem, nenavadno vprasanje.
Spoštovani,
pri uvajanju kateregakoli zdravljenja ali diagnostike želje nosečnice upoštevamo le, če te niso navzkriž s strokovnimi merili in priporočili in osnovno priporočilo za sproženje poroda je bodisi kompletna in nedvoumna zrelost ploda (to je šele po zaključenih vsaj 38 tednih nosečnosti) ali pa mora obstajati medicinska indikacija (ogroženost ploda ali nosečnice, ki je odzivna na sproženje poroda, npr. zastoj ploda v rasti, preeklampsija ipd.). Sicer pa se PDP določi na osnovi UZ pred 14. tednom in kakorkoli meritve ploda po tem ne ustrezajo pričakovanjem, na podlagi kasnejših meritev ni primerno spreminjati PDP.
Hvala za odgovor!
Kot sem omenila, so mi porod sprozili ze v prvi nosecnosti. Ob 9h zjutraj sem dobila trakec, ob 23h rodila (porod trajal 3h, prvorodka)
Ali imate morda izkusnje, da bi tudi v drugo sprozen porod s PGE2 prevec stimuliral maternico in bi bil porod zaradi druge sprozitve prehiter ali kakorkoli prevec eksploziven? Razumem, da je v drugo lahko vse hitreje, zanima me samo, ali je se vecje tveganje za kaksne komplikacije zaradi ponovne sprozitve.
tveganje v drugo ni posebej večje, sicer pa se sprožitve itak izvajajo v porodnišnici in če pride do hiperstimulacije, se trakec enostavno odstrani in popadki se uredijo.