Najdi forum

Slovenec???

Tema spodaj mi je odprla novo vprašanje. Mnogi se imajo za velike in prave slovence, pa izpustimo rezultate ene ankete na tej strani, kjer je skoraj polovica zapisala, da imajo mešane korenine.
Sedaj me pa zanima kako opredeliti slovenca: je to postaven človek, svetlorjavih las in modrih oči, najverjetneje katoliške vere, če je kakšne druge je dopustna samo še protestantska, ki seveda vneto navija za slovenska športna moštva in vsako nedeljo je tipično slovensko kosilo v družinskem krogu.
Ali je morda Slovenec kaj drugega? Je možno, da bi bil to samo “state of mind”. Torej bi bilo dopuščeno biti slovenec tudi komu drugemu, tujcu, ki je prišel v to državo, prinesel s seboj del svoje kulture se vključil v novo okolje, čeprav svoje otroke doma uči tudi njegovega maternega jezika. In ne želim sedaj delati razlik med Nemci, Bošnjaki, Srbi, Italjani,… Torej imam v mislih bolj liberalen pogled na to, kot so naprimer ustvarjene ZDA, ali kot čutijo svojo novo pripadnost mnogi tujci, ki zaradi različnih razlogov zamenjajo svojo domovino. Med njimi so tudi Slovenci.

Mah, ta lažni patriotizem, ki tukaj nekateri promovirajo, je naavdna laž. Oni so patrioti samo, ko gre za južnjake in muslimane, če kakšen Švaba zaluta sem, pa mu rit ližejo.

_______________ So it goes. - Kurt Vonnegut -

Kdor je Slovenec to že sam pri sebi dobro ve.

Slovenec je ponosen na to in se ne dela norca iz svoje domovine in svojega naroda.

_____________________________________ življenje ni orehova potica

No, osebno sem po nekaterih podatkih v 6tem kolenu sorodnik F.Prešerna. Tako, da bi že moral biti Sloven´c.

Ve sam pri sebi? Za drugega ne moreš reči, ta je slovenec, ta ni? Mislim, pri postu spodaj daješ občutek, da za vsakega dobro veš.

Spider…težko mi gre z ust, ampak se popolnoma strinjam s tabo 🙂 Če je z juga mu jebemo mater in sve po spisku, ko pride pa kak Nemec, Italjan…pa not v analo in čez usta ven :(( Lep primer je poleti na morju…

Očitno pomeni bit Slovenec to, da imaš 100 letne izključno Slovenske korenine in bognedaj da se je kdo iz rodbine kdaj sparil s kakšnim tujcem…in jebela cesta slovenska, nek ne bude od dol… :((

Kar je pa najhujš…nekoč smo bli vsi del velike Jugoslavije, in smo se veselo mixali med sabo. Ampak odkar smo lastna država, smo pa Slovenci boljši od juga.

Sram me je.

napisu sm da kdor je Slovenec to sam pri sebi dobro ve ….. in ti si to malo napačno razlagaš …..

_____________________________________ življenje ni orehova potica

Mah … jst sem imam za Slovenko ker sem se pač rodila v Sloveniji in že vse življenje govorim slovensko in pač tako dalje … Drugače sem pa ČLOVEK!!!! :)))

Lp, Bgv

O ne, čisto jasno si razlagam. Vzemiva hipotetičen primer: da bi bil rojen nekje drugje, recimo na Kamčatki. V otroštvu bi s starši prišel v slovenijo, imel bi pravoslavno vero, doma bi govoril rusko. Pa vseeno bi sam pri sebi čutil da sem slovenec. Ampak mnogi, ni dvakrat za reči, da tudi ti, mi te pravice, biti slovenec ne bi priznal. Ker nisem rojen tu, ker nimam prave vere, pravega jezika, karkoli. Zelo jasno si predstavljam, kaj mi želiš povedati. Še enkrat preberi moje prvo vprašanje, ki je tema tega posta in poskusi nanj odgovoriti, ker do sedaj tega še nisi naredil.

Sem SLOVENKA, ker sem se rodila v Sloveniji, izviram iz katoliške-slovenske družine, starši in njihovi predniki so Slovenci in kot si napisal; imam tudi modre oči in svetlorjave-blond lase.

Za partnerja sem si tudi izbrala “trdega” Slovenca!!!

Hmmmm …..
Priseljenci v ZDA so prišli z vseh vetrov in so se vsi morali prilagoditi (vsi so bili tujci).

Tujci, ki pridejo v Slovenijo pa se morajo prilagajat nam. To je dejstvo!

Naučit se morajo našega jezika, ne pa da naš sosed še vedno govori samo hrvaško čeprav je v tu že 40 let (al pa še več), spoznati našo kulturo in se ji prilagoditi….

Tudi jaz sem morala narediti tako, ko sem živela v tujini in mi je to logično!

če hočeš, da te sprejmejo se moraš ti prilagoditi, ne bo se država tebi :))))

Pri tem ne mislim, da pozabiš na svoje korenine…

:))

Nimam nekaj extra razvite narodne zavesti….sem se v preteklosti bolj počuto Jugoslovan kot zdaj Slovenec. Pravzaprav mi čist dol visi kaj sem.

Jest sem slovenec, ker sem svetlolas, mam modre špegle in oči, rdeča lička ko je mraz in noge do tal. Aja pa moj prijatu je “tud” trd slovenec, kadar sem tako rapoložen!

Zame je Slovenec vsak, ki hoče biti Slovenec, zdaj pa, če to pomeni, da se je afgnistanskim (ali katerim drugim) staršem rodil tukaj ali se sem poročil ali karkoli. Če se kdo smatra za karkoli drugega, je pa prav tako okay.

Seveda pa ima tudi Spider tokrat prav, Otteyeva je Slovenka, izbrisane pa je treba kar najhitreje likvidirati.

__________________________________________ I can resist anything but temptation. Oscar Wilde

No v ZDA so tudi primeri, ko ljudje ne stopijo iz svoje četrti, naprimer kitajske, skorajda nimajo pojma o angleščini, vendar ko jih bomo vprašali, kam pripadajo, bodo brez dvoma odgovorili da so Američani.

Kar se tiče prilagoditve, je pa tako: vsak se bo prilagodil toliko, kolikor mu bo potrebno: in če bo nekdo videl, da s hrvaščino uspešno preživi tudi v novem okolju, se mu ne bo mudilo učenja novega jezika. Boš videla, kmalu bo tudi veliko drugih tujcev, ki bodo spoznali, da lahko vse opravijo z angleščino, bodo dolgo tu živeli, a se slovenskega jezika ne bodo naučili. Pa se bodo vseeno mnogi od njih po tem času začeli počutiti slovence.

…mislim, da je za vsakega posameznika bolj važno kako se počuti, ne kaj misli da je..

npr. v lokalu se srecajo…ženska in 4 moški
vsi mislijo da so slovenci, vsaj na looki look…

debatirajo pride do predstavljanja..ona reče jaz sem Mojca Pokrajculja

oni pa: jaz sem Ismet Hajdajlović
jaz sem Fritz Kruger
tretji pa jaz sem Francois Leveque
zadnji pa Andrej Kranjc

kdo se zdaj v tistem trenutku res počuti kot slovenec poleg Mojce Pokrajculje?

A je pravilni odgovor Martin Krpan ali Petr Klepec? Zdej si me pa zmedla!

A vidiš, to bi bil lahko tudi en izmed razlogov proti džamiji :)))))

🙂 Po drugi strani, pa zaradi tega ne bi bilo dopuščeno imeti džamije niti nekomu, ki je avtohtoni slovenec, vendar je zaradi takšnih ali drugačnih razlogov prešel v islamsko vero. Čeprav priznam, takih najbrž ni veliko.

Se podpišem, stari, če smem! :)))

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close