Najdi forum

Državna štipendija

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve na podlagi Zakona o štipendiranju (Uradni list RS, št. 59/07, 63/07-popr. in 40/09) v nadaljevanju: ZŠtip) ter 2. in 4. člena Pravilnika o dodeljevanju državnih štipendij (Uradni list RS, št. 45/09, v nadaljevanju: pravilnik) objavlja

JAVNI POZIV ZA DODELITEV DRŽAVNIH ŠTIPENDIJ ZA ŠOLSKO/ ŠTUDIJSKO LETO 2010/2011

1. Predmet poziva
Predmet javnega poziva je objava pogojev in načina vložitve vloge za dodelitev državne štipendije za šolsko/študijsko leto 2010/2011 za kandidate, ki prvič uveljavljajo pravico do državne štipendije oziroma za kandidate, ki v preteklem šolskem/študijskem letu 2009/2010 niso prejemali državne štipendije in za štipendiste, ki so v preteklem šolskem/študijskem letu 2009/2010 že prejemali državno štipendijo oziroma jim je štipendijsko razmerje mirovalo in nadaljujejo izobraževanje v višjem letniku oziroma na višji stopnji izobraževanja ter navedba dokumentacije, ki jo mora kandidate za državno štipendijo predložiti skupaj z vlogo pristojnemu centru za socialno delo.

2. Upravičenci do državne štipendije
Do državne štipendije so upravičene osebe s statusom dijaka oziroma dijakinje (v nadaljnjem besedilu: dijak) in osebe s statusom študenta oziroma študentke (v nadaljnjem besedilu: študent) ter udeleženci oziroma udeleženke izobraževanja odraslih (v nadaljnjem besedilu, udeleženci izobraževanja odraslih), ki izpolnjujejo pogoje, določene v ZŠtip.

Štipendija se lahko dodeli:
• državljanom Republike Slovenije,
• Slovencem v zamejstvu oziroma Slovencem po svetu, kakor so opredeljeni v zakonu, ki ureja odnose Republike Slovenije s Slovenci zunaj njenih meja, za študij v Republiki Sloveniji,
• državljanom držav članic Evropske unije (EU) in Evropskega gospodarskega prostora (EGP) in njihovim družinskim članom, kot jih določa zakon, ki ureja prebivanje tujcev, če imajo dovoljenje za stalno ali začasno prebivanje v Republiki Sloveniji,
• državljanom držav članic Evropske unije (EU) in Evropskega gospodarskega prostora (EGP), ki so bili zaposleni ali samozaposleni v Republiki Sloveniji, ter njihovim družinskim članom, če imajo dovoljenje za prebivanje v Republiki Sloveniji,
• državljanom tretjih držav, ki imajo dovoljenje za stalno ali začasno prebivališče v republiki Sloveniji in njihovim ožjim družinskim članom, se lahko štipendija dodeli na podlagi sklenjenih meddržavnih sporazumov oziroma načelu vzajemnosti.

3. Pogoji, ki jih morajo izpolnjevati upravičenci do državne štipendije

A. Splošni pogoji po ZŠtip
Državno štipendijo lahko pridobijo upravičenci, ki:
 ob prvem vpisu v prvi letnik poklicne oziroma srednje šole niso starejši od 18 let, ter upravičenci, ki ob prvem vpisu v prvi letnik višješolskega ali visokošolskega izobraževanja oziroma ob prvem vpisu na prvo, drugo ali tretjo stopnjo izobraževanja niso starejši od 26 let,
 hkrati ne prejemajo katere od štipendij iz 5. člena tega ZŠtip (Zoisove štipendije, kadrovske štipendije, štipendije za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu, štipendije na podlagi meddržavnih sporazumov oz. na podlagi vzajemnosti),
 ne prejemajo štipendije ali drugih prejemkov za izobraževanje po drugih predpisih,
 niso v delovnem razmerju oziroma ne opravljajo samostojne registrirane dejavnosti,
 niso vpisani v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje.

B. Materialni pogoj (cenzus)
Državne štipendije se dodelijo upravičencem, ki izpolnjujejo splošne pogoje po ZŠtip in pri katerih povprečni mesečni dohodek na družinskega člana v preteklem koledarskem letu pred vložitvijo vloge ne presega:
 65 % minimalne plače na družinskega člana v istem obdobju za tiste kandidate, ki se šolajo ali študirajo v kraju svojega stalnega prebivališča,
 66 do 68 % minimalne plače na družinskega člana za tiste kandidate, ki se šolajo ali študirajo izven kraja svojega stalnega prebivališča,
 70 % minimalne plače na družinskega člana v istem obdobju, če gre za kandidate iz enostarševskih družin, kandidate s posebnimi potrebami oziroma kandidate, katerih sorojenci so osebe s posebnimi potrebami.

Višina cenzusa v razponu od 66 do 68 % minimalne plače za dodelitev državne štipendije za upravičence, ki se šolajo ali študirajo izven kraja svojega stalnega prebivališča, se odmeri glede na oddaljenost od kraja šolanja do kraja stalnega prebivališča.

Oddaljenost od kraja šolanja je oddaljenost od kraja šolanja ali študija do kraja stalnega prebivališča, izražena v kilometrih od prve vstopne postaje do zadnje izstopne postaje.

Oddaljenost od kraja šolanja ali študija
(v km) Višina cenzusa
(v % minimalne plače)
do vključno 15 66
nad 15 do vključno 30 67
nad 30 68

Enostarševska družina je življenjska skupnost enega od staršev in otrok, oziroma življenjska skupnost otrok in osebe, kateri so bili otroci zaupani v varstvo in vzgojo. Če tisti od staršev oziroma oseba, kateri so bili otroci zaupani v varstvo in vzgojo, osnuje novo življenjsko skupnost, se pri ugotavljanju upravičenosti do državne štipendije upošteva cenzus v višini 65 % minimalne plače na družinskega člana.

Za osebo s posebnimi potrebami se šteje:
– oseba, ki je invalid z 100 % telesno okvaro ali mu je bila priznana pravica do tuje nege in pomoči na podlagi odločbe Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, centra za socialno delo ali upravnega organa, pristojnega za varstvo borcev in vojaških invalidov, ter
– oseba, ki potrebuje posebno nego in varstvo v skladu z zakonom, ki ureja starševsko varstvo in družinske prejemke ali ima pravico do dodatka za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom, ki ureja o pokojninsko in invalidsko zavarovanje ali je skladno s predpisi o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb za delo nezmožen.«

Pri ugotavljanju dohodka se upoštevajo podatki iz dokončne odločbe o odmeri dohodnine, uradnih evidenc centrov za socialno delo ter drugih upravljavcev zbirk podatkov, ki vodijo uradne evidence o izplačanih dohodkih oziroma pravicah iz javnih sredstev, in iz drugih dokazov v skladu z zakonom, ki ureja splošni upravni postopek.

V primeru, ko še ni izdana dokončna odločba o odmeri dohodnine za preteklo leto, se upoštevajo dohodki iz dokončne odločbe za predpreteklo koledarsko leto, preračunani na raven preteklega koledarskega leta.

Če družinski član v preteklem koledarskem letu pred vložitvijo zahtevka ni imel dohodkov, ima pa jih v tekočem koledarskem letu, se pri določitvi mesečnega dohodka upoštevajo njegovi tekoči dohodki, preračunani na raven preteklega leta.

Dohodki in prejemki iz 16. člena ZŠtip se upoštevajo po zmanjšanju za normirane stroške oziroma dejanske stroške, priznane po zakonu, ki ureja dohodnino, ter za davke in obvezne prispevke za socialno varnost, odtegnjene od teh dohodkov.

4. Višina štipendije

Državna štipendija brez dodatkov znaša 38,33 evrov za dijaka in 57,50 evrov za študenta.

K državni štipendiji se, ob izpolnjevanju pogojev iz ZŠtip, dodelijo naslednji dodatki:
• dodatek glede na dohodek v družini štipendista:

Dohodek na družinskega člana v % od minimalne plače Višina dodatka v evrih
Do vključno 25 % 54,31
Nad 25 % do vključno 40 % 43,66
Nad 40 % do vključno 50 % 31,95
Nad 50 % do vključno 60 % 21,30

• dodatek na vrsto in področje izobraževanja: znaša 29,81 evrov;
(Dodatek za vrsto in področje izobraževanja se dodeli za tiste vrste in področja izobraževanja, ki so navedena v Seznamu vrst in področij izobraževanj – priloga pravilnika)

• dodatek na učni oziroma študijski uspeh: 20,22 evrov za dijake s povprečno oceno najmanj 4,1 ali več oziroma za študente s povprečno oceno najmanj 8,5 ali več ter 37,27 evrov za dijake s povprečno oceno najmanj 4,5 ali več oziroma študente s povprečno oceno najmanj 9,0 ali več;

• dodatek za izobraževanje zunaj stalnega prebivališča:
 za bivanje zunaj kraja stalnega prebivališča znaša 84,12 evrov,
 za prevoz v primestnem ali medkrajevnem prometu v oddaljenosti pet kilometrov in več do kraja izobraževanja od kraja stalnega prebivališča:

Oddaljenost v km Višina dodatka v evrih
od 5 do vključno 10 47,92
nad 10 do vključno 15 58,57
nad 15 do vključno 20 69,22
nad 20 do vključno 30 79,87
nad 30 do vključno 40 90,52
nad 40 99,04

• dodatek za štipendiste s posebnimi potrebami: znaša 50,05 evrov.
Upravičenost do dodatka se ugotavlja na podlagi odločbe ali strokovnega mnenja o usmeritvi v skladu s predpisi, ki urejajo področje usmerjanja otrok s posebnimi potrebami oziroma na podlagi odločbe o priznanju dodatka za nego otroka v skladu s predpisi, ki urejajo področje starševskega varstva in družinskih prejemkov ali na podlagi odločbe o invalidnosti oziroma sklepa o telesnih okvarah pristojnega organa po predpisih, ki urejajo področje pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

Državna štipendija z vsemi dodatki ne sme presegati minimalne plače.

Štipendije se usklajujejo na način in v roku, ki velja za transferje, v skladu z zakonom, ki ureja usklajevanje transferjev posameznikom in gospodinjstvom v Republiki Sloveniji.

5. Študij v tujini

Državno štipendijo za izobraževanje v tujini lahko dobi državljan Republike Slovenije, če se v tujini izobražuje na izobraževalni ustanovi, ki je akreditirana v skladu s predpisi države izobraževanja za izvajanje javno veljavnega (akreditiranega) izobraževalnega programa za pridobitev stopnje izobrazbe.

Dokazilo o akreditiranosti izobraževalne ustanove in javne veljavnosti izobraževalnega programa si pridobi upravičenec do štipendije s strani institucije, ki izdaja taka dokazila v državi izobraževanja.

Kandidati, ki uveljavljajo državno štipendijo za izobraževanje v tujini, morajo k vlogi predložiti tudi naslednja dokazila:

• originalno dokazilo o akreditiranosti tuje izobraževalne ustanove in javni veljavnosti izobraževalnega programa in neuradni prevod dokazila,
• obrazec Podatki za akreditacijo programov,

Kandidati so za potrebe izračunavanja povprečne ocene dolžni zagotoviti ustrezno pretvorbo ocen v primeru, ko njihove ocene ni mogoče enačiti oziroma primerjati z ocenami, kot jih urejajo predpisi Republike Slovenije s področja šolstva.
Štipendistom, ki nadaljujejo izobraževanje v tujini v višjem letniku istega izobraževalnega programa, dokazila o akreditiranosti in obrazca Podatki o izobraževanju v tujini ni potrebno predložiti.

6. Obveznosti štipendista:
Štipendist je v času prejemanja štipendije dolžan štipenditorju v roku 8 dni sporočiti vsako spremembo, ki vpliva na štipendijsko razmerje.

Štipendist je dolžan vrniti štipendijo za letnik, ki ga ne zaključi uspešno, ali če pridobi štipendijo na podlagi posredovanih neresničnih podatkov.

7. Zahtevana dokumentacija
Kandidati uveljavljajo državno štipendijo na obrazcu »Vloga za uveljavitev pravice do državne štipendije za šolsko oziroma študijsko leto 2010/2011«, ki je sestavni del tega poziva.

Z omenjeno vlogo uveljavljajo nadaljnje prejemanje državne štipendije tudi štipendisti, ki so v preteklem šolskem oziroma študijskem letu (2009/2010) že prejemali državno štipendijo oziroma jim je štipendijsko razmerje mirovalo.

Obrazec se lahko natisne iz spletnih strani Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve (www.mddsz.gov.si) oz. kupi v knjigarnah (od 15. junija dalje).

Kandidat mora k vlogi priložiti:
• potrdilo o vpisu v izobraževalni program za šolsko oziroma študijsko leto 2010/2011, iz katerega bosta razvidna program in stopnja izobraževanja,
• potrdilo o vpisu v izobraževalni program za druge družinske člane, ki imajo status dijaka, udeležence izobraževanja odraslih ali študenta,
• dokazilo o šolskem (spričevalo) oziroma študijskem uspehu (potrdilo o opravljenih izpitih),
• dokazilo o akreditiranosti izobraževalne ustanove in javne veljavnosti izobraževalnega programa (samo v primeru izobraževanja v tujini),
• obrazec Podatki za akreditacijo programov.

8. Oddaja vloge in odločanje:
Kandidat uveljavlja državno štipendijo pri centru za socialno delo, ki je krajevno pristojen glede na kandidatovo stalno prebivališče. Če kandidat nima stalnega prebivališča v Republiki Sloveniji, se državna štipendija uveljavlja pri centru, ki je krajevno pristojen glede na kandidatovo začasno prebivališče. Če kandidat nima ne stalnega ne začasnega prebivališča v Republiki Sloveniji je krajevno pristojen center, kjer je nastal povod za postopek.

Vlogo je možno oddati osebno na centru za socialno delo v času uradnih ur oziroma priporočeno po pošti.
Vloga se šteje za popolno, če je oddana na zahtevanem obrazcu in vsebuje vse zahtevane priloge in podatke. V primeru nepopolnih vlog bodo kandidati, pozvani, da v določenem roku od prejema zahteve za dopolnitev, vloge dopolnijo. Nepopolne vloge, ki jih kandidati ne bodo dopolnili v skladu z zahtevo za dopolnitev, bodo zavržene.

O pritožbi zoper odločbe centrov za socialno delo odloča Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.

9. Rok za oddajo vloge
Za kandidate, ki prvič uveljavljajo državno štipendijo, rok ni omejen.
Za štipendiste, ki so v preteklem šolskem oz. študijskem letu (2009/2010) že prejemali državno štipendijo, je rok za oddajo vloge za nadaljnje prejemanje štipendije 8. september 2010 za dijake oz. udeležence izobraževanja odraslih in 6. oktober 2010 za študente.

Če štipendist ne bo predložil vloge za nadaljnje prejemanje štipendije v roku iz prejšnjega odstavka, mu bo štipendijsko razmerje za tekoče šolsko oziroma študijsko leto mirovalo.

10. Rok, v katerem bodo vloge obravnavane
Centri za socialno delo bodo vloge obravnavali po postopkih in v rokih, kot jih določa zakon, ki ureja splošni upravni postopek.

11. Dodatne informacije
Informacije lahko kandidati dobijo preko telefonov centrov za socialno delo v času uradnih ur.

Ministrstvo za delo, družino
in socialne zadeve

sem prehitra, tole je lanski razpis :((

New Report

Close