Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija sinus pilonidalis

sinus pilonidalis

Pozdravljeni,
imamo sinčka, ki ima sinus pilonidalis. Kaj več nam o tem v porodnišnici niso povedali, zato me zanima, za kaj sploh gre in kakšne so lahko komplikacije? Kako jih preprečiti?
Hvala!

Pozdravljeni, yona,
pilonidalni sinus je gnojno vnetje nad trtico, ki nastane zaradi vraščanja dlak v podkožje. Dlake dražijo tkivo in povzročijo nastanek lažne ciste – psevdociste. Kadar v takšno psevdocisto vdrejo klice se vname in spremeni v ognojek – absces. Zdravljenje je kirurški poseg z izrezanjem kože nad psevdocisto. Pooperativno pazimo, da se rana ne zlepi, ampak zaraste s čvrsto ploščato brazgotino.
Pri novorojenčku ali dojenčku je sinus pilonidalis bolj redka zadeva in tudi nastanek ni enak kot pri odraslih (vraščanje dlak).

Moram priznati, da sinusa pri dojenčku še nisem videla.

http://www.medicinski-mesecnik.com/MM_07_03/MM_07_03_pilonidalni-sinus.pdf

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

No, tudi sama sem pobrskala po internetu in dobila informacije, podobne vašim. Zato mi je toliko bolj nenavadno, da ima sin v odpustnici iz bolnišnice zapisano to diagnozo. Ni imel nobenega vnetja in posledično operacije in res ne vem, kaj naj bi to pomenilo. Mogoče stanjšano kožo nad trtico, ki lahko privede do vnetja? Res mi ni jasno. Pediatrinja v porodnišnici je stanje komentirala samo toliko, da lahko pride do vnetja in da ga naj navadim brisati ritko po veliki potrebi od zadaj naprej???

Živ, yona,
predvidevam, da ima otroček na zgornjem delu ritke tista izvodilca, nima pa nobenih znakov vnetja (kot na sliki 3 v članku). Ob zanašanju bakterij pri brisanju ritke, kasneje pri izraščanju dlak, pa bi verjetno prišlo do klasičnih znakov gnojenja iz takega predela.
Zato tudi nasvet, da ritko brišete v nasprotno stran, da ne vnašate bakterij k tem “luknjicam”.
Ne bodite preveč obremenjeni s tem sinusom, ob primernem ukrepanju bo vse v redu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close