Najdi forum

Gradnja hiše? Ojoj

Pozdravljeni!
Mene pa zanima, če ima katera oz. kateri zikušnje z gradnjo hiše. Namreč, midva premišljujeva, da bi se je lotila, ker s trenutnim stanjem nisva zadovoljna. Živiva pri njemu, imava v hiši svoje stanovanje s svojim vhodom, a se z njegovim očetom in njegovo partnerko ne razumemo najbolje, ker bi onadva rada imela vse pod nadzorom. Meni pa to počasi para živce. Pa tudi hiša je stara in bi bila potrebna popolne obnove (nova okna, nova streha, sploh nima fasade…). Človek se vpraša, a se mu sploh splača vlagati v staro podrtijo, na koncu pa še razumevanja ni.
Tako sva začela razmišljati o gradnji hiše. On je lastnik površine, na kateri je stari gospodarski objekt, ki bi ga bilo potrebno porušit. Pa bi na tem mestu postavila manjšo hiško.Ima kdo izkušnjo z nadomestno gradnjo? Je lahko to hiša? Kako je s papirji?
Zanima me tudi, če kdo gradi, koliko časa ti vzame urejanje dovoljenj, koliko to stane? Koliko vas je stala manjša hiša, za eno družinico, a ne spet tako mala, da bi se tiščali? Kako ste uredili s krediti? Kje ste našli napotke, kako vedeti, komu zaupati delo? Kaj se bolj splača; gradnja v lastni režiji ali dati delat mojstrom?
Koliko časa ste gradili lastno hišo, koliko let?
Sem precej nevedna in razmišljam in zbiram kakršne koli podatke. Ker so cene tako nemogoče, se bojim, da se bova svojim sanjam že na začetku odpovedala in se sprijaznila z usodo.
Aja, še vprašanje, kar se tiče kreditov, koliko lahko dobiš najveš in na koliko let?
Upam, da nisem preveč zatežila.
Hvala vsem, ki se boste potrudili z odgovori.
Lp, Kaja

Evo tukaj je malo morje branja, pa še kaj daj v iskalnik. O gradnji smo že skoraj diplomirali.
Vendar pa natančno stroškov skorajda ne moreš predvideti (tudi pri montažni na ključ ne, tam se ti lahko zaplete pri urejanju plate, kanalizacije, elektrike).

Krediti = pri njih je križ le to, da se pogoji pri bankah (na bolje) spreminjajo iz meseca v mesec in je zelo težko vedeti kakšni bodo pogoji takrat ko boš potrebovala kredit (no ja, če ga zameš jutri boš že vedela, recimo čez leto dni pa ne).
Načeloma dobiš lahko za tretji osebnega dohodka (brez malice in prevoza), ampak če imaš velik od, potem lahko celo malo več. Vendar ti menda mora ostati od plače nekje med 75-80T. Za koliko časa pač hočeš, nominalno pač daš banki toliko več denarja, realno pa so pa tudi višje obrestne mere.
(za primer si naredi internet izračune na parih bankah).

Tolk na hitro…. v enem od postov boš prebrala, da je pri gradnji hiše “potrebno skočiti v vodo in ne preveriti globine”. Ni čisto tako ker jo vsaj lahko oceniš, ampak ne natančno.

aja v http://www.najdi.si pa daj v iskalnik “gradnja” in “graditi” in boš našla še par strani, kjer imaš še več gradbenih nasvetov…Se je pametno pred začetko poglobiti v vse dosegljive internet strani, preevsem pa stroške vzemi z rezervo, sama se prepričaj!

e teme imam zlo rada-s ponosom namrec porocam, da je ravno danes prvi dan, ki ga moja mala druzina (moz, sincek in jaz) prezivlja pod streho svoje nove hiske!!! Midva imava cisto povprecne dohodke, pa nama je vseeno uspelo…z veeeliiiko odpovedovanja, jasno. Pa kar k tvojim vprasanjem:

Ima kdo izkušnjo z nadomestno gradnjo? Je lahko to hiša? Kako je s papirji?

Nadomestna gradnja je lahko hisa, ja. Se manj prispevkov placas zaradi tega. Je pa vse odvisno od tega, v kateri obcini bi rada gradila.

Zanima me tudi, če kdo gradi, koliko časa ti vzame urejanje dovoljenj, koliko to stane?

Spet, odvisno od posamezne obcine. Midva sva za vse papirje (obcina Grosuplje) potrebovala cca 1 leto in cca 15.000 takratnih DEM.

Koliko vas je stala manjša hiša, za eno družinico, a ne spet tako mala, da bi se tiščali? Kako ste uredili s krediti? Kje ste našli napotke, kako vedeti, komu zaupati delo? Kaj se bolj splača; gradnja v lastni režiji ali dati delat mojstrom?

Najina hisa ima 125m2, plus podkletena (tam je kurilnica, garaza, klet, delavnica (moj moz veliko sam dela, taka mala tavzentroza) in WC). V glavnem smo delali v lastni reziji (=ker se moj moz loti veliko del sam), zaradi cesar je bila gradnja seveda precej cenejsa-imam pa tudi to sreco, da je moj oce nekoc delal v gradbenem podjetju in je poznal veliko mojstrov (ki so nama veliko naredili po cenejsi tarifi, veliko zastonj…). Komu zaupati delo? Zanesi se na priporočila prijateljev, znancev. Tako na slepo je težko zaupati kar nekomu, pa še ocurijo te lahko. 125 je ravno taka udobna cifra kvadrature-imamo dnevno sobo, jedilnico in kuhinjo v enem prostoru, spalnico (z vgradno omaro), likalnico (majhno, ampak jaz sem hotela posebej prostor za pranje in likanje), kopalnico, WC in dve otroski sobi (ena bo za zdaj neuporabljena). Seveda,če delaš tako veliko sam, kot smo mi, prideš res ceneje skoz, računaj pa, da boš ves prosti čas zabila pretežno na hiši,prosti čas kaj je to, v tem stilu. midva si edino morskih počitnic nisva vzela, ob vsem drugem odpovedovanju. samo prvo leto gradnje sva jih spustila, pa sva se pol skor skregala;))))

krediti-midva sva “prišla skoz” z gotovinskimi pri bankah. namenski se nama niso splačali ravno iz zgoraj navedenih razlogov. če imaš npr stanovanjskega ali za gradnjo ali kaj takega, moraš vsak račun z mojstri urejati preko banke. midva pa sva veliko delala brez računa, na keš ipd. nama se je izšlo, ker, kot sem napisala-so bili mojstri preverjeni, moj oče jih je poznal in so se tud zato potrudili. najvišji možni gotovinski, eden poplačan, takoj po drugega. gre. je težko, na robu minusa, pod njim, tam nekje, ampak gre. midva sva živ dokaz.

Koliko časa ste gradili lastno hišo, koliko let?

od prve lopate do vselitve (VČERAJ!!) – štiri leta in pol.

Sem precej nevedna in razmišljam in zbiram kakršne koli podatke. Ker so cene tako nemogoče, se bojim, da se bova svojim sanjam že na začetku odpovedala in se sprijaznila z usodo.
Aja, še vprašanje, kar se tiče kreditov, koliko lahko dobiš najveš in na koliko let?

povsem odvisno od plače in banke. vprašaj!!

Če imaš še kaj za vprašat, samo napiši. Zmeraj rada komu pomagam, če le lahko. SE SPLAČA!!! midva sva prej živela pri mojih starših in čeprav smo se čist fajn razumeli, je tole nekaj nepopisno boljšega!!

pa pogumno. lp

Draga Debby, hvala za ta izčrpen opis.
Zelo sem vesela, sem kar boljše volje. Saj praviš, da se da.
In jaz si res želim, da bi se tudi nama uresničile sanje.
Tebi in vsem tvojim pa veliko sreče in zadovoljstva v novi hiši.
Aja, še to. In koliko milijonov sta porabila od začetka do vselitve?
Lp

Debby obvlada sceno, še nam bo prišlo prav.

Glede velikosti kaja* naj rečem, da je od tebe odvisno, kaj za vaspomeni, da se ne boste tiščali. Mi smo zdaj v 40 kvadratih hiške + 1200 kvadratov parcele in bomo zidali okoli 95 bivalne površine veliko hiško. Za nas to ni tiščanje, za koga drugega pa bi bilo. Prav tako bomo zidali nadomestno za zdajšno hiško, v kateri bivamo, tako da bomo pač zidali drugje in se zavezeli, da v 1 letu po vselitvi v novo hiško stare ne bo več.

debby, tebi pa žečim veliko veselja pod novo streho.
T.

Iz zgoraj zapisanega si izvedela že marsikaj koristnega.
Tudi midva z možev sva v podobni situaciji, odločila sva se za gradnjo in sva v fazi urejanja papirjev. Kakorkoli že najprej je pametno, da uredita prepis parcele, če seveda tega še nimata. Midva sva se pozanimala pri odvetniku in notarju in nato ugotovila, da naju je ceneje prišel notarski zapis, ker v tem primeru potem ni potrebna še overovitev, pa tudi prej lahko začneš, ker ni treba čakati, da je vpis v zemljiško knjigo izveršen. Na pristojni občini nato zaprosiš za lokacijsko informacijo ( ki ti jo morajo po zakonu pripravit v roku 30 dni ), izbereš projektanta, načrt bodoče hiše…
Skratka veliko dela in stroškov. Moram pa priznat, da sama prav z veseljem ” letam” za papirji, ker vem, da bo potem tudi življenje za naju veliko boljše.
Veliko dobre volje…

Koliko miljonov od začetka do vselitve? Nakup parcele-4 miljone (813m2). Papirji cca 1,5 miljona. Potem sva šele začela;)) No in do vselitve za samo gradnjo porabila cca 15 miljonov. Potrebnih pa bo še ene 5 miljonov, da bo hiša in okolica dokončana. Manjka nama fasada (čakam, da se izteče moj kredit, vzamem takoj drugega in fasada je tu) ter kompletna ureditev okolice. Pa še kakšna malenkost po hiši (npr luči!! zdaj imamo same žarnice in je do konca romantično…in kuhinja (leseni del, sedaj kuham v začasni kuhinji, torej hladilnik, korito, štedilnik ipd je vse vdelano v začasen pult).

Še sama ne vem, od kod vse smo vzeli. Nekaj sva imela našparanega od prej, še iz študentskih let, ko sva oba delala kot utrgana, nekaj krediti, pa na obroke in tako. Od staršev nisva dobila veliko denarja, ker nimajo od kje vzeti (jaz iz delavske, mož iz kmečke družine), pač pa veliko pomoč v pridnih rokah, ki jih gradnja hiše skoz rabi!

Hvala vsem za lepe želje ob vselitvi-a se lahko pohvalim-moj sine (10,5 mesecev) je že dve noči, ki smo jih prespali pod novo streho, prespal v enem kosu!!! Od večera (20.30) do jutra (včeraj do 6.00 danes do 7.05)!!! Ej!! Prej se je sicer zbujal samo enkrat, ni bilo panike, AMPAK O KAKO PAŠE SPET SPAT vsaj 7 ur brez prekinitve. Sem precej manj zmahana zjutraj.

še to, arijana-po zakonu so dolžni v 30 dneh pripraviti lokacijsko in v nevemkolikemčasu gradbeno–pozabi. nikjer tega ne storijo v roku. vsaj ne, da bi jaz vedela, no. papirji so nama pobrali največ energije za brez veze. se pa splača odločit za enotno dovoljenje za gradnjo (namesto posebej lokacijsko in gradbeno), ker ti vsaj ni treba dvakrat enih in istih papirjev prilagat, pa gre malo hitrejše.

LP

Pripravijo papirje v roku, tudi v dveh dneh. Tudi midva gradiva hišo in ko sva iskala papirje so vedno rekli, ja, gospa vaših pa še nisem prijel/a v roke. Joj, gospod, ampak a vi veste, da morate v roku dveh dni po zakonu izdati odločbo , ..karkoli že, drugače se lahko sproži upravni spor (nekaj takega) in potem se je vse hitro odvilo v roku. Bolj si tečen, bolj si uspešen.
Še vsak, ki je enkrat začel (z zidavo), je enkrat tudi nehal. Tako ali drugače.

Pozdravljena Elizabeta!
Ob tvojem postu se mi je kar smejalo. Hvalabogu nisem edina, ki jim je pripravljena zatežit in jih spomnit na zakonsko določene roke.
Predno smo sploh začeli migati, sem si sposodila zbirko predpisov o urejanju prostora in gradnji objektov ter prebrala Zakon o upravnem postopku.
Če ne druga bolj samozavestno stopam na UE, če nisem popolni analfabet.
Z besedami, da kdor je enkrat začel z gradnjo, jo tudi dokonča, pa skoraj vsak dan tolažim možeka, ki je pesimist na kvadrat. On bi začel zidati šele takrat, ko bi imel že skoraj vse našparano.

Da bi bili čimprej vsi pod lastno streho…

Debby

Midva urejava papirje za gradnjo.

Zaradi odhoda v devetletko (pa še sedaj plačujemo najemnino), pa da otroka ne prestavljamo, upava na selitev v dveh letih. Torej bomo uredili hišo vsaj toliko, da lahko začnemo živet. Napeljave, stene, tla, okna, kopalnica…..pa še to samo v pritličju. Hop staro kuhinjo not in selitev.
Jaz sicer imam finančno konstrukcijo od moje sestre, ampak ker je vgrajevala tudi nadpovprečno drage materijale, imela obrtnike iz drugega konca Slovenije….. ni čisto objektivna.

Pa me zanima, če mi lahko na kratko napišeš, kako veliko hišo ste spravili skupaj s 15 miljoni. Koliko etaž ste uredili, koliko kvadratnih metrov in do katere faze. Ste delali sami, ali obrtniki, ……..In iz katerega konca Slovenije ste. Imate tam dražje ali cenejše izvajalce, kot v okolici Ljubljane. Ti so dokazani malo dražji od naših tu. So pač zavohali ljubljanski standard, ki naj bi bil 1,2 evropskega.

Da vidim, ali nama bo ratalo v dveh letih ali ne.

Hvala.

Marja. če pogledaš par postov bolj gor, sem se podrobno razpisala o naši hiši (tretji post od začetka).

Naša hiša, 125m2, ima stanovanjski del, je podkletena, tudi podstreho ima. Ampak podstreha je surova-je ne bomo izdelovali, tudi nevemkako velika ni (je ni za 125m2, je niti še ne potrebujemo). Stanovanjski del je izdelan…če grem po prostorih: povsod, razen v kopalnici in likalnici, je parket. v spalnici je najina stara postelja. Notri je tudi sinova posteljica in stara omarica, kjer so njegove cunjice in previjalne potrebščine. iz spalnice je prehod v vgradno omaro-ki bo nekoč res taka kot iz kataloga, zdaj so noter police (sicer nove, ampak samo police, jih je naredil moj mož). vsa bela tehnika po hiši (pralni stroj, hladilnik, pomivalec, korito, ipd) je nova. kupila sva jo za denar, ki sva ga dobila za poročno darilo pred 2 leti in sva ga hranila za ta namen. starih strojev niti nisva imela, ker sva prej živela v istem gospodinjstvu s starši. no, kopalnica je opremljena, imava pa staro ogledalo, ki je bilo prej v moji “samski” sobi. omarico je naredil moj mož sam. v likalnici ni nič drugega kot pralni stroj, dila in eno stojalo za obešat. na omarico za čistila še čakam;) kuhinja je za zdaj zasilna (kot sem opisala zgoraj), nova je v delu. otroški sobi še nista opremljeni-ker jih še ne rabimo. v spodnjem štuku je kurilnica, WC (kjer trenutno še nič ni;), delavnica (za orodje), klet.

ponovno poudarjam-s tako ceno smo prišli skoz, ker smo veliko delali sami, pa moj oče kot bivši zaposleni iz gradbene firme pozna ogromno dobrih mojstrov, ki so delali za prijazno ceno, marsikdaj zastonj. imava še to srečo, da je moj svak, možev brat (ki živi doma, kjer je prej tudi mož), mizar z domačo obrtjo, (zato tudi moj mož zna veliko pohištva ipd sam naredit, ker se je skoz doma učil tega, čeprav je elektro-foha) in kar je na bajti lesenega, je naredil on in moj mož zraven (plačali samo material, jasno).

v dnevni je star, a še povsem uporaben kavč in dva fotelja – moji starši so letos menjali sedežno in nama odstopili staro. ostalo dnevno sobo sestavlja kotna miza (guess what, moja stara!), moj star TV in še starejši radio.

hiša nima fasade, zavedava se, da bo šlo več kurjave, ampak trenutno za fasado nimava od kje vzet. bo še počakala. ravno tako ni urejena okolica, razen krasne trave za hišo. so pa povsod (jasno!) okna, vrata, no kletni del bo treba še enkrat pobarvat. ravno tako ni luči (smo na žarnicah).

marsičesa še ni, ampak udobno se da živeti, toplo je, predvsem pa dovolj prostorno za najinega malega dirkača. predstavljaj si, da smo mi trije prej živeli v dvosobnem stanovanju skupaj z mojimi starši, pa ti bo jasno, zakaj nismo mogli čakat, da bi opremili več hiše. počasi bo že.

gradili smo z res dobrimi materiali, ponekod sprejeli kompromis med ceno in kvaliteto, nekje se ne splača šparat, nekje se pa mirno da. npr nismo šparali pri izolaciji, pri ploščicah in parketu se pa nismo preseravali (meni je bil takooo všeč parket iz kanadskega javorja, ampak ne za tako ceno…itd itd).

ma sem se razpisala…se opravičujem, če sem povedala preveč. amapk občutek, ko si na svojem, končno! je pač fantastičen!

LP

Čestitam, Debby, dobra sta. Tudi midva z možem gradiva, začela sva letos in tudi dala hišo pod streho, drugo leto pa ometi, podi in okna. Naslednje leto pa upava, da nam bo s krediti uspelo se vseliti, ker bo naš malček šel v šolo in se moramo do takrat preseliti. Tudi mi se bomo preselili v precej surovo hišo, ampak če bo zdravje, bomo že kako. Res vama čestitam in vaju zelo razumem, ker upam, da bomo tudi mi kmalu na svojem.

New Report

Close