Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Bolečine v rami

Bolečine v rami

Spoštovana dr. Irena

Ne vem sicer če moja tema spada sem, vendar menim da mi boste znali
odgovoriti. Prosim, če mi lahko poveste kaj je policetinemija. Zakaj pride do te bolezni, je ozdravljiva?
Sprašujem pa za mojo teto, ki je obenem tudi sladkorni bolnik.
Hvala za odgovor
Lepo pozdravljeni

Draga Majda!

Na teh straneh sem že večkrat povedala, da sem absolventka medicine (in torej še nisem zdravnik). Prav tako sem razložila, da je koristno, če navedete ob vprašanju tudi (vsaj!) starost bolnika. Potrudila se bom na vaše vprašanje kljub pomanjkljivim podatkom kar najbolje odgovoriti.

Drugo ime za policitemijo je eritrocitoza. To pomeni skupno povečanje mase eritrocitov (rdečih krvnih celic) in zvišan hematokrit (volumen krvnih celic). To je lahko primarna ali sekundarna bolezen.

Sekundarna policitemija pomeni, da je zaradi nekega stanja v telesu pospešeno natajanje rdečih krvničk. To se zgodi, kadar je zvišana količina hormona eritropoetina, ki pospešuje tvorbo rdečih krvničk. Vzroki za to vključujejo nizko koncentracijo kisika v krvi, kar lahko povzroči srčna bolezen ali ekstremna geografska višina; pogosto izpostavljenost ogljikovemu monoksidu (npr. ob intenzivnem kajenju); genetske (prirojene) bolezni, zaradi katerih je hemoglobin, molekula, ki veže kisik v eritrocitih, nenormalen ali pa gre za prekomerno izločanje eritropoetina ter bolezni kot je ledvična bolezen. V primeru sekundarne policitemije policitemija NI diagnoza, ampak znak nekega drugega stanja.

Primarna policitemija pomeni, da je nastajanje eritrocitov pospešeno, ne da bi ga povzročilo neko drugo stanje.

Znaki kot so cianoza (pomodrelost), glavoboli in šumenje v ušesih se pojavljajo zaradi povišane viskoznosti krvi. Kri je torej bolj zgoščena in težje teče po žilah.

Glede na to, da ste vprašanje zastavili na tem forumu, ugibam (! vi preverite, ali je res), da gre pri vaši teti za diagnozo policitemia vera. To pa je oblika krvnega raka, ki povzroča preštevilne delitve eritrocitov. Prav tako se lahko pretirano delijo trombociti, ki pomagajo pri strjevanju krvi, in levkociti ( bele krvne celice), ki sodelujejo pri imunskem odzivu v telesu.

Znaki policitemije vere so pogosto povezani z nenormalno visokim številom eritrocitov v krvi. Običajno nastopijo postopoma in lahko vključujejo – glavobol, oslabelost in slabost, vrtoglavico, srbečico, zlasti po vroči kopeli ali tuširanju, motnje vida, težave pri dihanju in kratko sapo, rdečico kože, zlasti na obrazu, nenormalno krvavitev, bolečino v kosteh, povečano vranico ali jetra, krvni strdek v veni, ki ga imenujemo tudi globoka venska tromboza.

Naslov vaše teme je bolečine v rami, vendar tega znaka niste podrobno opisali, možno pa je, da je povezan s tetino boleznijo. Dodatni problem pri teti je sladkorna bolezen, ki okvarja žile, v majhnih žilah pa se prav tako lahko tvorijo strdki.

Nekateri ljudje s policitemijo vero nimajo nobenih težav in diagnozo postavimo naključno, ko se opravi rutinska preiskava krvne slike.

Vzrok policitemije vere ni znan. Moške prizadene pogosteje kot ženske. Več kot 95 odstotkov primerov te bolezni se pojavi pri ljudeh, starejših od 40 let. Tudi ni znano, s čim bi policitemijo lahko preprečili.

Na diagnozo policitemija vera lahko posumimo glede na bolnikove pritožbe in fizični pregled. Prvi korak je popolna krvna slika, v kateri se določi število eritrocitov in drugih krvnih celic. Bolnik ima zvišano šteilo eritrocitov ter običajno tudi levkocitov in trombocitov. Lahko se opraviju tudi drugi krvni testi kot je določevanje nivoja vitamina B12 in eritropoetina. Pogosto se za dokončno potrditev diagnoze izvede še biopsija kostnega mozga. S tanko iglo skozi kožo predremo v medenično kost. Igla odvzame majhen vzorec kostnega mozga, to je mehki material v določenih kosteh, kjer se izdelujejo krvne celice. Vzorec mozga se lahko pošlje na preiskave in pregled.

Po postavitvi diagnoze živi večina ljudi s policitemijo vero še 15 let s pomočjo zdravljenja. Brez zdravljenja živi oseba le nekaj let. Ta rak poveča možnost nastanka krvnih strdkov in krvavitev, ki lahko ogrozijo življenje. Dodatna težava je obstoječa sladkorna bolezen. V nekaterih primerih (na srečo zelo redko) pa se policitemija vera lahko spremeni v bolj agresivnega krvnega raka – levkemijo.

Policitemija vera ni nalezljiva in ne predstavlja za druge ljudi nobenega tveganja.
Zdravljenje policitemije vere ne pozdravi. Cilj zdravljenja je dovolj razredčiti kri, da bi upadlo tveganje nastanka strdkov in nepravilno krvavenje. Eden glavnih ukrepov pri zdravljenju je odstranitev nekaj krvi te osebe, v postopku imenovanem flebotomija. Osebi se redno odstrani nekaj krvi, da se prepreči, da bi postala pregosta. Kri se odstrani preko igle, ki jo običajno vbodemo v veno roke.

V nekaterih primerih se uporablja tudi kemoterapija. Za redčenje krvi se lahko daje tudi aspirin. Ta pa ima tudi stranske učinke, zlasti na želodec. Tudi kemoterapija ima stranske učinke, o katerih smo že pisali. Oseba se po odstranitvi krvi lahko počuti nekoliko oslabelo in utrujeno.

Zdravljenje omogoča, da oseba živi dlje, raka pa ne pozdravi. Za nadzor bolezni se redno izvajajo krvne preiskave ter se prilagaja terapija. Druge preiskave so usmerjene na pojav morebitnih komplikacij v zvezi s krvnimi strdki. O kakršnihkoli novih ali slabšajočih se znaki poročamo zdravniku.

Lepo vas pozdravljam,

Irena

Spoštovana Irena

Najlepše se vam zahvaljujem za ta zelo obsežen odgovor in se hkrati opravičujem,
ker na srečo nisem stalna gostja tega foruma, da sem vas napačno naslovila.
Ker je teta že dalj časa odsotna podrobnejših podatkov nisem dobila, rekla je
samo, da naj bi šlo za krvnega raka. Z vašim odgovorom bo zelo zadovoljna in
tudi jaz se vam zahvaljujem za vaš dragoceni čas in znanje.

Lepo vas pozdravljam

Majda

Lep pozdrav!

Pred kratkim sem izvedela da ima prijatelj najverjetneje raka rame. Prosila bi, da mi posredujete nekaj podatkov o tem. Na primer zakaj nestane, kako poteka zdravljenje, koliko je tveganja…zanima me tudi kakšni so prvi znaki. Za podatke in čimprejšni odgovor se vam iskreno zahvaljujem.

Lep pozdrav!

Nina

New Report

Close