Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Bralna značka za 3. razred

Bralna značka za 3. razred

Pozdravljeni,

enako vprašanje sem zastavila na več forumih. Upam, da vas to ne bo preveč motilo.

Dobili smo seznam za bralno značko:
Kozlovska sodba v višnji gori, Svetlana Makarovič po izbiri, Pika Nogavička ali Ronja, razbojniška hči, Peter Klepec, Drejček in 3 marsovčki, To niso pesmice za otroke, Ptička smejalka, Guliver med pritlikavci, Dvojčici, Od kod so se vzele pravljice, knjiga po izbiri. Izbrati je treba 4 knjige.

Pomagajte mi prosim!

Omejitve:
Marko ne bere rad. Sabo bere. Smo na nivoju stripov:) Zato bi naj bila knjiga kratka. Pika Nogavička je čudovita in smo jo že prebrali, ampak sam je ne bo zmogel. Ker ne bere, ima seveda slab besedni zaklad: Kozlovske sodbe sama že dolgo nisem brala, pa se bojim, da je Jurčičev jezik pretežak. Podobno velja za Klepca. Po drugi strani pa bi ga vsebina lahko pritegnila. Drejčka in 3 marsovčkov ne poznam, sliši pa se obetavno (če le ni predebel). Pesmic ne mara. “Dekliških” knjig ne bo bral (Dvojčici).

Del: To niso pesmice za otroke, Ptička smejalka in Od kod so se vzele pravljice ne poznam in mu ne znam priporočati.

Hvala!

Alenka

Alenka,
poskusite se z učiteljico pogovoriti in dogovoriti za drugačen izbor knjig za vašega sina.

LP Maria

V naši šoli za bralno značko nimajo predpisanih knjig. Preberejo lahko, kar želijo. V 3.r. je bil edini napotek knjiga vsaj 100 strani. 3 knjige in 2 pesmici. Lahko pa si prebral 6 knjig po 50 strani. Nekateri otroci pri teh letih lahko preberejo že Gospodarja prstanov (???), drugi pa malo daljšo slikanico. Obvezno čtivo pa imajo določeno. Tako je v 3.r. bil določen Drejček in trije marsovčki. Zelo zanimiva knjiga, primerna za branje.
V 4.r. je bila ena izmed knjig za obvezno čtivo Dvojčici. Glede na to, da obstaja film, ki ga je vaš sin morda gledal, bi mogoče lažje prebral knjigo, saj bi mu bila vsebina že vnaprej malo znana. Isto velja za Guliverja, le da obstaja risani film. Ne da je film isto kot knjiga, še zdaleč ne, mogoče pa bi vašemu sinu pomagalo, da bi ga knjiga bolj pritegnila, saj bere nekaj, kar malo pozna in bi si vse skupaj bolje zapolnil.
Ronja se mi pa mogoče za to starost zdi malo dolgočasna, kar je samo moje mnenje.
Jaz sem občasno malo “priskočila” na pomoč. Ko je bila velika kriza, sem tudi jaz prebrala na glas kakšno stran.
Lep dan…

Tudi pri nas knjige za bralno značko niso določene. Sin je v petem razredu in od prvega razreda si sami izberemo štiri knjige in tri pesmice.
Med naštetimi knjigami so po mojem mnenju za fanta primerne Peter Klepec (ni dolga, jezik ni zapleten), Guliver med pritlikavci, Drejček in trije marsovčki in Svetlanina po izbiri.

Tudi moj sin na začetku ni hotel brati, potem pa se je navdušil nad serijo Pet prijateljev. Priporočam za fante, ki imajo radi stripe!S
Potem pa je j prebral tudi Lassie se vrača,pa Mary Poppins.

vsem hvala za nasvete in mnenja

Na internetu sem našla seznam knjig za bralno značko za razrede od 1-do poetega razreda. Piki Jakob, Mini in Drekec Pekec so prav gotovo zanimivi za fante. Na tem spisku pa je npr.Astrid Lindgren šele za četrti razred.

3. RAZRED

1. Pesmi:
Tone Pavček: DEČEK IN SONCE
Feri Lainšček: CICIBANIJA
Vinko Moderndorfer: KAKO SE DAN LEPO ZAČNE
Tone Pavček: ČENČARIJA, ŽIVALSKI RINGARAJA
Meta Rainer: FIČFIRIČ
Ksenija Šoster-Olmer: KAMELA ŠPELA

2. Razne zgodbe:
Milko Bambič: KRALJ HONOLULU
Lyman Frank Baum: SMARAGDNO MESTO IZ OZA, TIK-TAK IZ OZA
Beatrice Bottet: SPLETKE NA OLIMPU
Robert Boudet: MOJ PROFESOR JE VOHUN
Evelyne Brisou Pelen: KNJIŽNIČARJEVA VELIKA LJUBEZEN
Claude Carre: PEKLENSKI VEČER
Jozef Čapek: O PSIČKU IN MUCI
Dušan Čater: PETER KLEPEC; KRALJ MATJAŽ
Roald Dahl: ČUDOVITI LISJAK
Irina Drozd: SPOROČILO
Michael Ende: DOLGA POT V SANTA CRUZ, O ZAČARANI SKLEDI IN ŽLICI
Joaquin Gutierrez: COCORI
Fanny Joly: NORI NA NOGOMET
Branka Jurca: ANČA POMARANČA, VESELE NOVICE Z ZELENICE
Erich Kästner: KONFERENCA ŽIVALI
Polonca Kovač: PALČKI NA SMOVSKEM GRIČU; PET KUŽKOV IŠČE PRAVEGA
Kajetan Kovič: MOJ PRIJATELJ PIKI JAKOB
Feri Lainšček: KO ŽELI TILČKA POSTATI TILKA …
Karel Leskovec: MOJ ARO
Ljudske: MAMKA BRŠLJANKA
Vitan Mal: MIŠI, ŽABE IN DRUGAČNI PRINCI
Yvon Mauffret: KLJUČ
Christine Nöstlinger: MINI MORA NA SMUČANJE, MINI RAZREŠI KRIMINALNI PRIMER
Maja Novak: KUFAIN, KUFINA IN KAMELA BOMBLA
Marjeta Novak: MAMA GRE TRIKRAT OKROG SVETA
Bogdan Novak: ZVON ŽELJA
Uri Orlev: ŽIVAL IZ MRAKA
Ela Peroci: FANTEK IN PUNČKA
Yves Pinguilly: TEDEN NA POKOPALIŠČU
Michal Piquemal: MALI OBLAK
Bohumil Riha: DIVJI KONJIČEK RIN
Valerija Skrinjar-Tvrzova: KAM POTUJE CESTA
Leopold Suhodolčan: KOROŠKE PRIPOVEDKE
Primož Suhodolčan: ŽIVALSKE NOVICE
Bina Štampe Žmavc: URE KRALJA MINA
Paul Thies: VRNITEV ČAROVNIKOV
Dim Zupan: TRI SPOZNANJA DREKCA PEKCA IN PUKCA SMUKCA
Zdravko Zupančič: ZAVODSKE ZGODBICE

3. Poučne knjige:
Renee Kayser: V GOZDU IN NA TRAVNIKU
Polonca Kovač: ZELIŠČA MALE ČAROVNICE; V MESTU
Evelina Umek: PRI ZDRAVNIKU; SLOVAR RADOVED. TAČKA
Marija Vojskovič: LJUBI ZNANCI
Zbirki: ZAKAJ NEKI; ŽIVALI – POIŠČIMO PRAVE

Mislim, da bi bil Peter Klepec gotovo v redu, ker ni predolg, ne pretežak, pa tudi vsebina bi otroka gotovo pritegnila. Kozlovska sodba je po mojem nekoliko tezja, pa ne le zaradi jezika, ki je socen slovenski jezik 19. stoletja, ampak tudi zaradi poante zgodbe – morda bi z njo se pocakali kako leto.

Od Svetlane M. je npr. zanimiva Pekarna Mis Mas in tudi ni pretezka.

Po izbiri – morda kaj od Ele Peroci ?

Le se ena pripomba k tvojemu razmisljanju: seveda se mora ctivo prilagajati otrokovemu znanju in sposobnostim, vendarle pa je po mojem treba pocasi uvajati daljse in morda zahtevnejse tekste – tudi to je po mojem eden namenov bralne znacke.

Gedeonova živjo, preberi si Aligatorjev post! Face it: otrok hodi v TRETJI razred, mora ZNAT brat in ne bo znal, če ne bo vadil, vsak dan, sprva po 15 minut, pozneje več, na glas, ti zraven….

Kaj ste počeli v 1. in 2. razredu?

O izboru: mojega je kap, ko je videl Drejčka in 3 m., ampak je kul knjiga, velike črke, slikice noter, “padel” je skoznjo v treh dneh, pa kaka perla od bralca (še).

Torej pot pod noge, v knjižnico, izberi lušne knjige z veliko akcije in smeha, pa s slikami, pa vadit, ni druge!

Srečno.

Dolce far niente!

Pobič je legastenik (bralno-napisovalna motnja) z zmanjšano sposobnostjo koncentracije. Upam, da je jasno, kaj smo počeli v 1. in 2. razredu.

Aligator hvala, držali smo se točno tvojega nasveta: prebrali Petra Klepca in pekarno Mišmaš(vsebino je tako že poznal) ter po izbiri Janja Vidmar: Klovn iz Strahovskega dola (otroška srhljivka). Ostala je še ena…

4etsdrtzueztudjf

New Report

Close