Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Psihiater odgovarja Jemanje Cipralexa in Eglonyla hkrati

Jemanje Cipralexa in Eglonyla hkrati

Spoštovani,

pred tremi meseci sem prvič doživel panični napad, ki je potem eskeliral še trikrat preden sem šel na cipralexe in v enem mesecu prišel na odmerek 20mg, sami napadi so se umiril, da ne doživim popolnega napada, vendar se delni napadi še vedno pojavljajo. Dva tedna nazaj sem bil še pri psihiatru, ki mi je predpisal še Eglonyl 50mg, 4 tablete na dan (1 zjutraj, 1 opoldan in 2 zvečer) zaradi splošne anksioznosti, ki se pojavlja vsak drugi dan.
V lekarni je lekarničarka kar malo zaskrbljeno omenila, da ta kombinacija lahko povzroča artimijo in da bi moral na redne kontrole hoditi k svojemu zdravniku za EKG. Sedaj sem resnično v dilemi glede varnosti te kombinacije? Star sem 28 let, 83 k. Me predvsem skrbi ker me trenutno zaradi anksoznosti že tako boli srce.

Hvala za vašo pomoč in nasvet.

Pozdravljeni,

o učinkih antidepresivov in antipsihotikov na srce sem že pisala, ampak morda ne škodi še enkrat. Večina zdravil iz teh skupin ima potencialno neželene učinke na srčni ritem, to je že znano. Predvsem so povezani z obliko srčne aritmije ki ji rečemo Torsade de pointes, skrajšano TdP. To je potencialno smrtno nevarna aritmija ki lahko pripelje do srčnega zastoja.
Ampak, predem začnemo paničarit, se vprašajmo koliko je ta stranski učinek aploh verjeten, ali pogost. In, raziskave so pokazale, da pri osebah ki jemljejo antipsihotike, je 15 smrti zaradi srčnega zastoja na 15000 let izpostavljenosti zdravilu. 15000??? Potem se je treba vprašati še nekaj. Koliko teh smrti je zaradi nezdravih življenjskih navad, zaradi kajenja, debelosti in neaktivnosti?
Vsekakor, če smo previdni, bi se predpisovanju izognili pri tistih ki imajo v osebni in družinski anamnezi podatek o srčnih aritmijah, sinkopah ali srčnih zastojev oz. nenadnih srčnih smrti. Eden od pokazateljev, da je nevarnost od aritmij morda povečana, je podaljšan QT interval v EKG-ju, ampak je tudi ta kazalec precej nespecifičen in v primeru podaljšanega QT intervala svetujem obravnavo pri kardiologu. Vzroki za podaljšan QT interval so namreč različni in ne samo jemanje zdravil.
Torej, en EKG ne bo škodoval, lahko pa vas pomiri.

Lep pozdrav,

Daniela Fiket, dr. med., specialistka psihiatrije - transakcijska analitičarka, svetovalka Inštitut Neocortex; Kontakt: 070/760-769 ali [email protected]; Spletna stran: http://psihoterapija-fiket.si

New Report

Close