Najdi forum

muca sama doma-dopust

Muca – rodovniška, stara 1 leto, hišna, še nikoli bila zunaj….A lahko muco pustijo za en teden samo doma, s tem, da prihaja sorodnica 1x dnevno da ji zamenja vodo in dosuje brikete in uredi mačje stranišče (to traja cca 5 minut in nič več)?

fajn bi bilo, če v tem času sorodnica ostane pri muci več kot pet minut, se igra z njo in jo zamoti.

nekatere muce ne prenašajo dobro spremembe okolja in bi bil zanje večji stres, da jo zaupajo komu v oskrbo v drugem domu, kot pa to, da je sama doma.

Takšno varstvo bo čisto v redu. Smo ga že velikokrat prakticirali. Mi prijateljem, prijatelji nam. Ja, če je le možno, je fajn, da varuška nekaj časa ostane. Če pa res ne more, pa tudi ne bo hude tragedije. Vse mačke do zdaj, ki so tako preživljale dopust, so preživele brez vsakih travm, pa tudi ni bilo ravno vsak dan časa jim delat družbo.

Ne morem verjeti predhodnim komentarjem! Sem velika ljubiteljica živali, zato vem, da da živali niso rastline in potrebujejo poleg hrane in vode še kaj drugega. Teden dni je veliko!

Če si ljubiteljica živali, potem gotovo poznaš naravo, navade in potrebe domačih mačk. Vključno z reakcijami na odsotnost skrbnika, spremembo okolja ali spremembo urnika. In potem verjetno tako iz izkušenj kot iz literature veš, da je za večino mačk najbolj sprejemljivo, da ostanejo v istem okolju – če gre za kratkotrajno odsotnost. Za nekatere je bolje, če lahko potujejo zraven. Ampak ker v praksi to včasih ni izvedljivo, tudi te čisto zadovoljivo preživiljo čas odsotnosti doma. Najmanj ugodna varianta je hkratna sprememba okolja in odsotnost lastnika – se pravi, varstvo kjerkoli drugje.

Ali pa mogoče veš kaj drugega? Potem prosim, da napišeš. Takle pavšalni stavek, kot si ga navrgla, namreč ni nikomur v korist in pomoč.

1. Teden dni se mi ne zdi kratkotrajna odsotnost. Teden dni osame, bodite no resni!

2. Ne nisem študirala veterine, če to misliš. Svoj komentar sem podala izključno kot lastno pridobljeno znanje, pa saj drugega niti ni treba kot malo zdrave pameti!

Kaj pa je lastno pridobljeno znanje? Lastne izkušnje in izkušnje drugih, ki so zapisane v knjigah, jih izmenjaš ustno ali pa v zadnjem času po forumih. Pa tudi obisk kakega predavanja, ja, pa ni treba, da je to ravno v okviru študija. Samo “zdrava pamet” včasih ne zadošča, oziroma te lahko pripelje do napačnega sklepanja.

In še vedno nisi podala boljšega predloga za premostitev dopusta ali druge odsotnosti.

Kaj si pa ti, enaNika, si ti veterinarka??

Nika, naša muca je kot član. Kar nekaj tednov pred dopustom so potekale priprave. Vsak vikend sem jo postopoma privajala na mamino stanovanje. Najprej za krajši čas ob moji prisotnosti, potem pa vedno več časa. Tako ni bilo nobenega stresa, prav luštno so se imele ta čas. Upam, da imaš tudi ti (če imaš mačko, naj bi bila dober človek) kakšnega dobrega prijatelja ali dobrega soseda, ki bi lahko ljubeče skrbel za tvojo ljubljenko. Ah ja, zdaj sem prebrala nazaj, da si ti enako prakticirala. A zato taka reakcija na moj post.

Mnogi med nami nimamo možnosti mačke kam pospravit med dopustom. Ker se mogoče mačka ne prilagodi zlahka novemu okolju. Ker mogoče nimamo samo ene mačke. Ker imajo mogoče naši prijatelji in sorodniki tudi sami polno hišo živali. Ker marsikdo noče sprejeti odgovornosti, da bi imel tujo žival pri sebi doma. In v vseh teh primerih se odlično obnese varstvo na domu. Saj pravim, še niti ena mačka ni utrpela zaradi tega nobenih travm. Bilo je pa nekaj pobegov iz tujega okolja…

Pač, vsak po svoji presoji. Bilo je vprašanje, padlo je nekaj nasvetov, na prvi avtorici pa je, kako bo presodila, da je za njeno mačko najbolje.

In, mimogrede, kaj ima veterina z varstvom mačk? Približno toliko kot zdravstvo s poučevanjem tujih jezikov. :-)))

Žalostno je, da si nekdo omisli mačko, potem pa gre veselo na dopust in mačko pustisamo doma. Mislim, da bi bilo potrebno v pogodbo ob posvojitvi mačk dodati tudi točko, da mačke med dopustom ne boš pustil same v stanovanju. To je mučenje!!!

Jaz lahko podam sicer samo izkušnje s svojo mačko, je pa naslednja. Načeloma smo imeli za daljše odsotnosti, to pomeni več kot 1 noč urejeno za njo varstvo, ki smo ga koristili sicer samo 2x. No, letos pa se je zgodilo, da mi je varstvo tik pred zdajci odpovedalo in nismo imeli druge variante, kot da smo jo pustili doma. Hodil jo je hranit tast 2x dnevno, ji počistil, zamenjal vodo in se z njo malo pocrkljal. Ni bilo ravno 5 minut, ampak vseeno pa mislim da je bilo maksimalno pol ure dvakrat dnevno torej. In ko smo prišli domov, se nam je zdelo, da je muca dosti bolje prestala kot varstvo. Čeprav v varstvu ni bilo nič narobe, in je bila pri prijateljici z izkušnjami, je bila namreč po prihodu domov kar nekoliko zmedena. Tokrat pa nas je pozdravila popolnoma sproščena, kot da smo prišli samo iz službe in nič drugega in v njenem obnašanju ni bilo nikakršnih sprememb. Je pa imela na voljo pritličje v hiši, kjer ni nevarnosti, nadstropje smo pa zaprli.

Moji starši trenutno skrbijo za sestrinega mačkona. Živijo v isti hiši in maček pride skoraj vsak dan enkrat na dan na obisk tudi k mojim – pride skozi balkonska vrata, počekira situacijo, se motovili pet minut in gre. Tako je tudi zdaj in čisto nič drugače. Če mu starši pri sebi nastavijo hrano in vodo, ju niti povoha ne, ampak se hrani izključno v domačem stanovanju. Spi doma. Pogledat pride enkrat na dan za pet minut. Tako kot se ne pusti crkljati, ko so vsi doma, se ne pusti crkljati niti zdaj, ko je sam.
Pri tašči za mačka skrbi soseda, so poskusili tudi tako, da bi bil pri njih v stanovanju, pa je samo čepel pri vratih in jokal. Pa je sosede navajen, saj jo vidi skoraj vsak dan, skupaj s taščo gre tudi na obisk k njej, ampak da bi bil cel dan ali popoldne tam brez tašče – pa niti govora.

Če mačku ustreza, da je doma, naj bo doma, če pa ima rad družbo in mu v tujem stanovanju ni nič hudega, je pa verjetno res bolje, da se ga začasno preseli.

Odvisno od mačka do mačka, od tega kako družaben je, koliko je navajen biti sam, koliko je zanj stresno, če se ga vozi naokoli oz. če zamenja okolje. Prav tako je razlika, če imamo eno mačko ali več mačk, ki se med seboj dobro razumejo, igrajo in zaposlijo.

Moji vožnje ne marajo preveč, vendar so je vajeni. V novem okolju se hitro sprostijo in se počutijo kot doma (prostor prepoznajo takoj, ko jih izpustimo iz boksov, čeprav npr. niso bili že nekaj mesecev “na obisku”). Je pa tako, da jih nisem nikoli nikjer pustila, ne da bi jih prej navajala (prostor po prostor, ne takoj cela hiša) na to in to tako da sem bila nekaj časa tam z njimi (nisem jih samo odložila in šla).

Zanimivo je, da bolj opazijo mojo odsotnost, če jih pustim doma in kam grem za nekaj dni, čeprav ne živim sama in imajo tako ves čas nemoteno oskrbo v istem okolju in enakimi “rituali”, kot pa če jih preselim npr. k moji mami, kjer je režim čisto drugačen in okolje novo. Je pa res, da je tam ves čas nekdo doma in imajo tako veliko družbe in animacije. Tam sploh ne opazijo, če me ni nekaj časa 🙂

Če boste mačko kam selili, je vsakekor priporočljivo, da zraven vzamete njene stvari (njen WC, manjši praskalnik, posteljica za spanje, kakšne igračke). Najboljše je, če se ji vse namesti v en sam prostor (torej WC, hrano, ležišče itd.), v katerem jo nekaj časa pustimo, da si prostor udomači in ga nato uporablja kot bazo za odkrivanje drugih delov stanovanja /hiše. Tako se ognemu stresu, ki ga mački povzroča dostop do WCja po neznanem teritoriju in podobnemu.

Če bo mačko kdo hodil oskrbovati na dom pa vsekakor priporočam, da si vzame več kot “pet minut”, da mačko počoha, se igra z njo in jo šele nato nahranič. Tudi zato ker sicer ni mogoče opaziti, če z živaljo kaj ni v redu. Naj ji na nekaj dni zamenja tudi igračke, da bo imela kaj početi, ko bo sama.

Nudim sprehajanje in varstvo živali in še ostale storitve. Več informacij na:
http://www.bolha.com/zivali-ostalo/varstvo-zivali-macke-psi-glodalci–oglas1281272663

Če boste kaj potrebovali vam nudim:

– varstvo živali (psov, mačk, ptic, glodalcev…)
– sprehajanje psov in po želji tudi mačk
– umivanje mačk
– nega mačk (čiščenje ušes – npr. garje, krtačenje, umivanje oči, smrčka…)
– varstvo s prenočitvijo, ali samo čez dan, ali samo nekaj ur, to je po dogovoru.

Za vse dodatne informacije:
~ mi pišite na: [email protected]
~ ali me pokličite: NA TELEFONSKO ŠTEVILKO, KI JO DOBITE PREK MAILA.

Na mail odgovarjam ves čas. Z živalmi imam zelo veliko izkušenj (od sprehajanja psov, varstva, nege…)!

Lahko vprašam, kako nameščaš garjave živali? Oz. kako preprečiš okužbe?

No moja muca je bila tudi doma, v oskrbi kolegice, za 1 teden, ko sva šla na dopust. Je izključno notranja muca, živimo pa v bloku.
Sem se posvetovala pri veterinarju pa so mi priporočali, da je za mačko boljše da ostane v odmačem okolju, če je ne nameravam vzeti zraven (ni šlo) Skratka maca kolegice prej ni preveč poznala, ampak sva naredili test, da je 2x prišla na obisk, potem pa enkrat sama za 5 mintu, jaz pa sem prišla domov kasneje in jo je muca lepo sprejela. No, ko sva šla na dopust, je kolegica hodila k njej 2x na dan – zjutraj preden se je muca zbudila za cca 1,5 uro, in potem še zvečer za cca 2 uri. Ker ima zelo rada mačke se je full ukvarjala z njo – se igrala z njo, jo je čisto zdivjala, da se je potem mala utrudila in zaspala. Je prav užitek videt, ko pride na obisk kako jo je vesela, takoj se vrže na tla in prede:)
Sem pa opazila, da ji je očitno bilo ponoči težje, ker je potem še kakšen mesec po tem, ko sva prišla nazaj, ponoči mjavkala oz. naju iskala. Ko sem jo poklicala je prišla in zelo glasno predla ter zaspala nazaj. Po tem sklepam, da ji ponoči ni bilo najbolj prijetno, ko je dejansko bila sama. Je pa bil cel čas v vtičnico vklopljen Feliway električni razpršilec , ne vem kakšne imate izkušnje, pri nas deluje.

Pri nas uporabljamo namesto mačjega stranišča LitterKwitter. Od začetka nam je bila zadeva malce čudna vendar ko smo dobro vse prebrali smo ugotovili da je zadeva super in da deluje.
Malce smo se še razgledali po youtubu in z veseljem ugotovili da če deluje na tisočih mačkih bo pa še na našem Tomiju.
In res… po 2 tednih smo vriskali in slikali našega Tomija ko kaka v WC. Nobenega smradu več! Da ne omenjam bakterij, ki jih maček raznaša okoli ko takole koplje po svojem WCju.
Če koga zanima naslov: LitterKwitter – naslov strani
Toplo priporočam!

Rozalinda

Živjo. Čez dva dni odhajamo na dopust in sicer za dva tedna. Imamo 1 leto starega mucka. Sosedje niso preveč zanesljvi da bi poskrbeli zanj. Mucka smo dobili na kmetiji in je najraje od zunaj zato ga tudi ne želimo dati v mačji hotel. Zanima me, če poznate koga ki bi bil zanesljiv da bi med tem časom poskrbel zanj.

Lp.

New Report

Close