Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Sterilizacija zavetisce

Sterilizacija zavetisce

Zivjo!
Zanima me ce je normalno da muce in psicke ob posvojitvi iz zavetisca niso sterilizirane? Imam namrec muco in psicko iz istega zavetisca in nobena ob prevzemu ni bila sterilizirana….sem jaz naknadno poskrbela za to. Muca je bila tudi premlada oddana in nerazgliscena, baje da tudi premlada cepljena zato je imela porusen imunski sistem(veterinar je tako reku)

Pozdravljeni,
živali morajo iz zavetišča sterilizirane oz. kastrirane, razen v primeru, ko gre za res mlado mačko oz. psa (do 6 mesecev). Načeloma veterinarji sterilizirajo/kastrirajo od 6 meseca dalje, nekateri malce kasneje, le redko pa prej. Mladih muc se pod nobenim pogojem ne oddaja pred tretjim mesecem starosti, razen, če gre za dudarje, ki jih je tako ali tako do prehranjevanja s trdo hrano pripeljalo osebje zavetišča, predajo pa jih le ljudem, ki imajo s takšnimi mucami že izkušnje.

Zavetišče mora izpolniti ob prejemu živali obrazec, s katerim potem od občine dobijo denar za oskrbo. Če je šlo za žival starejšo od 6ih mesecev, oddana pa je bila nesterilizrana/nekastrirana, je zavtišče v prekršku – razen, če je veterinar, ki je prisotjen za zavetišče odločil, da žival še ni primerna za sterilizacijo/kastracijo.

Vprašanje torej za vas – v katerem zavetišču ste posvojili psičko in muco in koliko sta bili ob posvojitvi stari?

Psicka je bila ob prevzemu v zavetiscu 5 mesecev. Ne vem pa koliko je bila stara ko so jo nasli. Muca pa je bila cisto majhna (po moje slaba 2 meseca), in res je bila boga porusen imunski sistem, notranji zajedavci, kri je mela v blatu in urinu. Ko sem sporocila v zavetisce da je muca bolana so mi rekli naj jo pripeljem nazaj in mi dajo drugo. Seveda je nismo smo jo pozdravli in zdaj ze 4 leta uzivamo skupaj. Res je zlata muca vse in z vsemi se razume. Sta pa obe iz zavetšča na primorskem.

In se to ko sem psičko po enem mesecu peljala na ponovno cepljenje proti kužnim boleznim se vedno nisem bila vpisana kot lastnik (po enem mesecu!!).

Ker je bila psička še mladič, tak isto mucka, ju zavetišče ni steriliziralo in ju tudi ni dolžno po tem, ko ste ju vi že vzeli iz zavetišča, seveda. Če bi bili muci stari 7 mesecev ali več, pa bi bilo to obvezno. V tem vašem primeru torej zavetišče ni kršilo nobenega zakona.

Vpis, da ste lastnica, se opravi pri veterinarju. Psica je morala biti sicer že čipirana, ker to zavetišče more narediti, vendar pa morate vpis opraviti pri veterinarju sami. Bi pa moralo zavetišče dati potni list skupaj s psico, v katerem je tudi številka čipa. Kot rečeno pa se potem pelje psa k veterinarju, da vpiše lastništvo še na čip in v potni list, če slednjega že ni opravilo zavetišče.

Glede psice ni zavetišče v nobenem prekršku, glede muce pa, ker so jo oddali pred dopolnjenimi tremi meseci. Vendar to je bolj prekršek, ki pa ne bi vzdržal kakšnega sodnega pregona, tudi denarno ne bi bili kaznovani. Vsekakor pa je neetično,da osebje v zavetišču reče kaj takšnega kot pridite zamenjat. Žival je živo bitje, ne stvar. Me veseli, da ste vztrajali z njo.

Kar pa se tiče parazitov – mladiči so jih vedno polni. Prve tri mesece je obvezno dati preparate proti zajedalcem vsak mesec, nato po potrebi oz. najmanj 3x leto – četudi je žival “notranja”. Posvojenčki iz zavetišč imajo skoraj vedno težave s prebavo, drisko… ker se zamenja hrana (in skoraj vedno iz slabše na boljšo), ker se zamenja okolje…

Pomembno je, da vi sedaj uživate s svojimi živalcami, da so sterilizirane in da jim nudite tisto, kar najbolj potrebujejo.

Meni so mi ob posvojitvi rekli da bodo za prepis poskrbeli oni ( sem jim dala emšo). Saj ni blo problema to uredit. Pac glede na to da je psička moja in za njo skrbim se mi je zdelo, da prav da je name pisana. Ko sem jim povedala da sem sama uredila mi je gospa se težila da oni to delajo 1x na mesec in da nima veze na koga je pisana. Mogoce njim ni pomembno meni pa je. Mah ja….brez veze….zanimalo me je samo ce ima se kdo podobne izkusnje. Je pa psicka 1a. Pridna, fullll umirjena doma, zivahna zunej, z muco se od prvega dne razume, nic ne unicuje na kar sem bila priravljena. Prejšnji kužek bil pravo nasprotje:)

Če ste odgovorna lastnica in bostee imeli psa pod nadzorom, si poglejte ta dva videa

https://www.youtube.com/watch?v=enPCZA1WFKY

https://www.youtube.com/watch?v=GJOz0eNCtUo

Hvala za videa. Psička ima doma velik vrt zagrajen in celo hišo na razpolago. Psičko pa imam vedno na povodcu zaradi njene varnosti. Včasih jo spustim če smo kje, kjer res ni nobenega ali če srečamo njene prijatelje, da se znorijo. V našem kraju je veliko lastnikov, ki mislijo da svojega psa obvladajo. Vozijo jih brez povodcev kljub temu da ne ubogajo, ko jih kličejo nazaj. Samo na deleč mi vpijejo saj nič ne naredi. Kar me moti. Sploh na začetku ko smo se se socializirale je bil problem. Sta pa obe sterilizirani, čeprav je moznost da bi se zgodil ups zelo zelo majhne.


Ni zakaj. Sama imam že drugo sterilizirano psičko in če sem odkrita, sem jo sterilizirala zaradi lastnega udobja, kar zdaj ko vidim kakšne so lahko zdravstvene posledice, to obžalujem, čeprav zaenkrat nimava težav (trkam po buči ). Če bom še kdaj imela psa oziroma psičko, ker jih imam raje, bom prekleto premislila o sterilizaciji, pa še to ne pred drugim letom. odvisno od psičke in okolja. Pri prvi smo v času gonitve imeli obleganje psov in je bilo za znoret, naredili so tudi kar nekaj škode na vratih in ograji. Je pa morala imeti zelo privlačen vonj, ker pri sosedovi ko se je gonila ni bilo nobenega. A dandanes se bistveno manj psov prosto potika po naselju, tu in tam kakšen, in tudi moja je v naselju na povodcu, tako da je situacija obvladljiva in za sterilizacijo v bistvu ni pravega razloga.

New Report

Close