Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina Magnetna resonanca glave

Magnetna resonanca glave

Spoštovani dr. Kersnik

Obračam se na vas v upanju, da mi podaste kakšen dober nasvet in prosim vas za razlago mojega izvida od magnetne resonance glave. Stara sem 43 let in sem rodila 2x. Imam težave z vratnimi vretenci in še dodatno hernijo pri vratnih vretencih. Operirana še nisem bila, ker mi je svetoval nevrokirurg dokler bom lahko zdržala, da pač naj bo tako, da pač ni 100% ta operacija oz, da je zelo rizična. Ker sem mu povedala, da me boli glava odzadi in se širi višje gor in v čelo tako, da včasih ne morem niti gledati, tiščim si glavo v povšter, nobena tableta mi ne pomaga, takrat mi je zelo slabo in mi gre na bruhanje. To sem povedala moji osebni zdravnici in sem ji povedala, če je mogoče migrena je rekla, da ne in nič ni reagirala na to. Tako, da mi je nevrokirurg predlagal MR. glave. Včeraj sem prejela izvid na kar me je kar šokiralo, ker sem pričakovala, da bo vse vredu, po drugi strani sem si pa mislila, ko sem ležala v komori pri MR. me je odzadi zelo bolela glava tako, da sem malo imela občutek, da ne bo povsem vse vredu. Citirala vam bom moj izvid od MR. vas lepo prosim, če mi razložite po domače, kaj menite ali bo potrebna operacija itd.?
Citiram: Arterija cerebri media je periferno v področju proti Silvianovi brazdi videti fuziformno razširjenje. Lumen arterije se z gotovostjo v celoti tudi ne obarva. Za natančen prikaz spremembe v poteku arterije cerebi medie periferno na desni strani- videti je kot anevrizma- je najbolje opraviti CT. angiografijo možganskih arterij. Lahko gre za nepravilnost lumne žile.
Fuziformno anevrizmo premere do 6x8mm-T2W slike.

Prosim vas lepo za vaše pojasnilo oz, če mi poveste ali je možno, da me možganska kap ob takšnemu izvidu? Ali menite, da bo potrebna operacija? Ker nekje sem zasledila, da je pisalo operacija in, da se je treba tega strogo držati oz. vzeti resno v roke. Tako nekako. Ker jaz vaše doktorske izraze ne razumem zato vas prosim za vaš odgovor bolj po domače. V moji družini nihče ni imel kakšnih kapi ali kaj na možganih. Ali je lahko to dedno? Zelo sem zaskrbljena. Tudi, če sem zaskrbljena mi lahko napišete vse kako in kaj, kaj me čaka itd. saj več kot ustrašiti in kot sem zaskrbljena več me ne more prestrašiti, ker sem že prestrašena. Še to, da vam dodam, da jemljem antidepresive že vrsto let in zadnje čase se bolj pogosto zdravim pri psihiatru, ki sem v bolniškem staležu že več kot dve leti zaradi depresije in vratnih vretenc. V kakšni bolnišnici oz. na psihiatriji pa nisem bila oz. se zdravim ambulantno, ker mi je že vse skupaj pošteno načelo moje živčke. Sedaj še to in je vse potrjeno….
Že v naprej se vam zahvaljujem za vaš dragoceni čas in odgovor, ki ga nestrpno pričakujem.
Lepo vas pozdravljam in veliko zdravja vam želim
Zaskrbljena43

Spoštovani!

Vsekakor je najprej potrebno opraviti slikanje s kontrastom na CT-ju, da se ugotovi dejansko velikost razširjenih žil. Anevrizme so praviloma prirojene, ne pa podedovane. Ko bodo ugotovili dejansko stanje, bodo tudi operirali oz. vam predlagali operacijo. Naši nevorkirugi so vrhunski strokovnjaki za tovrstne posege in bodo s posegom preprečili, da bi iz teh razširitev kdaj kasneje zakrvaveli in doživeli tovrstno kap.

Glede glavobolov pa je težko reči, katera okvara povzroča katerega. Večina jih je verjetno še vedno povezanih z vratno hrbtenico.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšla je zbirka treh priročnikov z navodili za bolnike. Vprašajte vašega zdravnika, če jo že ima, da vam lahko natisne navodilo za vaše zdravstvene težave http://www.drmed.org/index.php?k=4&n=551.

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani dr. Kersnik
Hvala za vaš cenjen odgovor. Ja, pa še kako je res, da glava boli tudi od vratne hrbtenice. Tudi jaz upam na vse boljše. Saj drugi teden sem sprejeta na nevrološki oddelek v Ljubljani in bodo že uredili tako, da bo prav. Samo me pa zelo skrbi, ali bo bolelo kako bo itd. Vedno človek ima neki pomislek. Hvala vam še 1x za vaš prijazen odgovor in vas lepo pozdravljam
Zaskrbljena43

Spoštovani!

Posebnih bolečin pravzaprav niti pri CT preisakvai niti pri posegu na nevrokirugiji ni.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšla je zbirka treh priročnikov z navodili za bolnike. Vprašajte vašega zdravnika, če jo že ima, da vam lahko natisne navodilo za vaše zdravstvene težave http://www.drmed.org/index.php?k=4&n=551.

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani dr. Kersnik,

Mama je zaradi težav z glavo opravila MR glave. Stara je 58 let. V glavi ji nenhno brni oz. piska. Obenem se zelo slabo počuti, večkrat jo obidejo hude slabosti s tresenjem. Bila je na ORL-ju, kjer so ji odkrili vnetje srednjega ušesa, a so ji pojasnili, da ji v glavi ne piska zaradi tega. Bila je tudi pri nevrologu, ki je ugotovil, da je z njo vse v redu. Želela bi, da mi pojasnite izvid z MR (opisujem le tsito kar je posebno, ostalo je bp):
“V FLAIR sekvenci se le nakaže drobna hiperintenzivna sprememba ob zadnjem rogu levega stranskega ventrikla in tudi drobna sprememba višje desno parientalno. Lahko bi šlo za manjši demielinizacijski spremembi, ni pa zanesljivo.
v področju desne piramidne kosti in mastoida je videti izrazito povišanje intenzitete signala, najverjetneje gre za zadebeljeno sluznico ali morebiti zmanjšano pnevmatizacijo celic”.
Hvala za odgovor, Pina

Spoštovani!

kakšnih pomembni posebnosti niso našli. Ker ne poznam znakov, zaradi katerih so ji to naredili, tudi težko rečem, ali to lahko kaj pripomore k razlagi njenih težav.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani dr Kersnik

Tudi mene zanima magnetna resonanca in kako naj si obrazložim ta izvid…
Rtg.vratne hrbtenice;blaga zožitev i.v.p. v nivoju C5-C6.Na polstr.posnetkih ni videti kostne utesnitve nevroforamnov.Dorzalno nad trnom C2 je videti na levem postr.posnetku radiokontrastno megličasto tvorbo nepravilne oblike,ki po lokaciji sovpada v opisano UZ spremembo v mišicah.
UZ dorzalne paravertebralne muskulature v področju zatrdline visoko desno na vratu v višini C2.-V desni strani paravertebralne muskulature je videti okroglasto tvorbo,ki ima hiperehogeno steno,obrnjeno proti sondi ter hipoehogeni rep.Je sicer nekoliko nepravilne oblike,je velikosti 8×14 mm.Mere v globino ne morem izmeriti zaradi hiperehogenega repa.
Hvala za vaš odgovor…Melita

Spoštovani!

Za to sem pa prekratek, saj se na tehnično razlago magneten resonance ne spoznam. Žal.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani dr. Kersnik

Slučajno sem najdla to mojo stran, ki sem vam pisala glede Magnetne resonance glave. 28. marca 2010 in to skoraj ob pol dveh zjutraj….. Hmmm, se vidi, da sem resnično bila zaskrbljena in prosila sem za vašo pomoč, ki ste mi resnično odgovorili točno tako kot je bilo. Ampak vidite, da tudi Magnetna resonanca ne pokaže vsega, žal se je izkazalo tako. Angiografija res ni prijetna, ampak sem imela vseskozi v glavi, saj me več ne bo tako bolela glava pa čeprav bom šla pod nož. Angiografija je pokazala celo dve veliki Anevrizmi tako, da sem že bila v rokah prof. Dolenca 24. maja 2010, drugič pa 26. julija 2010. Leto 2010 nikoli ne bom pozabila kakšne muke sem prestajala ŽIVO trpljenje. Po prvi operaciji sva se z prof. Dolencom zmenila, da bi drugo operacijo naredil cca. čez 6. mesecev, da se mi resorbira kri po celem telesu, da pridem malo bolj k sebi ampak žal ni se moglo čakati 6. mes. Angiografija je pokazala, da sem tik pred Kapjo. Tako, da so mi hladili Anevrizmo. Tako, da sem zopet bila v varnih rokah pri prof. Dolencu, ki mu dajem KAPO DOL! Tako dobro je poskrbel zame, da lahko hodim normalno, da se lahko gibam, da nisem ostala priklenjena za posteljo, bog ne daj nikomur tega, ker tega sem preveč videvala v bolnišnici, ki sem ležala z njimi v sobi… Samo tega sem se bala, da ne bom priklenjena za posteljo. Hvala prof. Dolencu dr. Pregelj in celotni svetovni ekipi pri moji operaciji. Tako so se borili, da so me uredili tako kot mora biti. Saj ne rečem imam tudi glavobole še, ampak to se še ni ne vem kako zacelilo, ker to je bilo rezano po 30cm, to ni malo. Sedaj vam bom iskreno povedala zakaj sem bila tako zaskrbljena in kaj me je mučilo. Ko sem imela MR. glave, takrat sem bila zelo prehlajena in sem zelo kašljala tako, da sem pri MR. zelo kašljala kot zanalaš me je tako tiščal ta kašelj. Tako, da sta dva nevrokirurga bila, ki sta napisala, da to ni Anevrizma, da ne bomo delali panike. Imam izvide in dokaze. Sem bila pri enemu nevrokirurgu, ki mi je dobesedno povedal tako: Gospa, VI, če bi imela Anevrizmo bi jaz vas sedaj vrgel na to mizo in vam odprl možgane……….. Haloooooooooooooo!!!!!!!! Povedala sem mu svoje in se je potem opravičeval, ki opravičila nisem sprejela in nikoli ga ne bom sprejela to bom tudi v javnosti povedala in imenovala tega nevrokirurga, ki si ne zasluži niti spredaj, da ima dr. Izvide imam, bom pokazala izvide, da to ni Anevrizma in, da sem zastonj prišla v Ljubljano!!! Haloooo!!! Ste videli spoštovani dr. Kersnik kaj se je na koncu izcimilo iz vsega tega? Zato sem VAS prosila za vaše cenjeno mnenje in pomoč, ki bom tudi povedala v javnosti, da ste mi odgovorili točno tako kot je bilo…… Če dovolite Vi? Rabim vašo zeleno luč. Saj sem že nekje napisala, da bo o tem potekala zelo zanimiva oddaja in vse se bo izvedelo…. Vas obvestim, ko bo oddaja. Verjemite mi, da so mi solze pritekle, ko sem ponovno danes brala kaj sem vam pisala, in kaj ste mi lepo odgovorili. Nikoli VAS ne bom pozabila, kadar mi je bilo zelo hudo ste VI bili med prvimi za nasvet itd. No, sedaj veste, zakaj sem bila tako zaskrbljena. Eden nevrokirurg bi me takoj vrgel na mizo, dobesedno mi je tako povedal. Je to bilo lepo obnašanje od takšnega zdravnika? Ko sem šla ven iz njegove ordinacije sem se jokala, da me je mož tolažil, potem je bilo možu žal zakaj ni šel z mano notri. In ta omenjeni nevrokirurg je imel še v ordinaciji eno specializantko, ki jo je učil in se je izkazal kako jo je učil zelo lepo ni kaj! Tako, da bo tako grdo postopala, do pacientov kot on. No, toliko spoštovani dr. Kersnik hvala vam še 100x za vaše mnenje in pomoč in vam želim še veliko zdravja in ostanite še naprej z nami tako dober dr. kot ste bili, do sedaj.
Lepo vas pozdravljam

Spoštovani!

Oprostite za zapoznel odgovor.

Vesel sem, da se je za vas kljub neprijetnostim srečno izteklo. Kar je na tem forumu, je javno, zato lahko mirno uporabite po vaši presoji.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

lepo pozdravljeni… zdaj pa imam eno čist drugo vprašanje še… glava me že boli od februarja in sem dobila izvide od MR…izvid je sledeč :v možganovini supra in infratentorialno prepričljivih patoloških lezij ali sprememb signala ni videti. meja med sivo in belo možganovino je ohrajena. znakov edema ali pomikov možganovine ni. likvorski prostori so primerno široki. centralne strukture so videti v mejah normalnega. povsem drobna kalcinacija v sprednjem delu falksa- še v mejah normalnega. polipoidne zadebelitve spodnjih sten maksilarnih sinusov ter večjega dela etmoidalnih celic- kronični sinusitis? ( vzrok glavobola?)
zaključek: opravljena slikovna preiskava je pokazala drobno kalcinacijo v sprednjem delu falksa, kar je še v mejah normalnega ter zadebeljeno sluznico etmoidnih celic ter v obeh maksilarnih sinusih kar predstavlja najverjetneje kronični sinusitis in bi lahko bil tudi vzrok glavobolov zato deklico napotim na pregled še k otologu..
kaj to vse pomeni? je kaj hujšega? vem da sem prejšnjič imela vprašanje glede kolena ampak imam težave z kolenom in glavo… sam da glava me že od februarja boli in mi nč ne pomaga in zdj je že tako hudo da nemorem ponoči spati zaradi bolečin in sem prejšji dan spala sam 2 urce… ovira me tudi pri športu saj treniram košarko in vsak dan se mi pogosto vrti in moti pred očmi
najlepša hvala za odgovor

Spoštovani!

Zadebeljena sluznica praviloma kaže na vnetje sinusov. Če gre za sveže vnetje, potem pogosto pomagajo antibiotiki ,sicer je zdravljenje predvsem s čakanjem. Opisane težave so lahko posledica nizkega tlaka, ali pa tudi morda vnetih sinusov.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Jaz bi vas vprašala, kaj pomeni, ko na vprašalniku za MR glave sprašujejo če imam kakšne proteze ali mostičke v ustih? Namreč ravno tega ne razumem ker jaz imam dva keramična mostička, ki pa se seveda ne moreta vzeti iz ust. Ali to pomeni, da mi ne morejo narediti MR? Ali pa je to zgolj informativno?

Spoštovani!

Informativno, ker kovina moti sliko.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

pozdravljeni,zanima me izvid magnetne resonance glave.kaj pomeni ta beseda kavumseptipelucidietverge?stara sem 36 let in sem bila napotena zaradi vrtoglavic.hvala

Spoštovani!

Gre za predel v možganih.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

prosim če mi razložite:

Na T2 na FLAIR sekvencah so v globoki in mestoma subkortikalni beli možganovini obeh cerebralnih hemisfer frontoparietalno, bolj na meji med povirjem povrhnjih in globokih arterij, od par mm do 8mm velike, hiperintenzivne lezije, po videzu in razporeditvi najverjetneje kronične ishemične lezije – ob migreni?, mikroangiopatiji in rizičnih dejavnikih?, trombofiliji?
Drugod v možganovini ni videti patoloških sprememb ali formacij.
Na difuzijskem slikanju ni znakov eventuelne sveže ishemije ali citotoksičnega edema, posthemoragičnih sprememb ni. Ekspanzivne lezije ni.
Ventrikli in ostali intrakranialni likvorski prostori so normalno široki, pomikov ali utesnitev ni.
Malo robno zadebeljena sluznica etmoidnih celic in majhen polip v sprendjem delu desnega maksilarnega sinusa, sicer so orbiti in obnosne votline v mejah normale.

Lep pozdrav

Pozdravljeni,
preden karkoli lahko pojasnjujem, je pomembno, kakšne težave ste imeli, da ste šli na MR glave in koliko ste stari. Verjetno vas zanima del izvida kjer so vprašaji. Radiolog po videzu spremembe, ki jih vidi, ni mogel opredeliti, v poštev pride vse našteto ali pa celo, da so spremembe v mejah normale. Zato je pomembna klinična slika in vaša starost.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni.

Na MRI sem šla zaradi migren, stara pa sem 46 let,

LP

Trombofilijo se da izključiti, tudi lezije povsem jasno opredeliti, nadaljnjo diagnostiko naj predlaga nevrolog. Ne spoznam se na radiologijo toliko, da bi o tem presojala, saj ni moja specialnost.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close