Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina pareza obraznega živca

pareza obraznega živca

Pozdravljeni,

imam eno vprašanje. Stara sem 28 let in sem se v 21.1.2007 prehladila, v soboto 27.1.2007 se mi je pojavil herpes na zgorni ustnici, ki pa sem ga obsevala z laserjem, tako da se mehurčki niso pajavil, 29.1.2007 sem opazila da se moja desna stran obraza postala rahlo povešena(nisem mogla nagubati desne polovice čela, s težavo sem zaprla desno oko in pri smejanju je ustnici vleklo v levo stran, desni ustni kot se ni dvignil). V tem času sem bila pod stresom (izpit) in pičakujem tudi menstruacijo. 28.1. in 29. 1 sem tudi tekla cca. 30 minut pri nizkih temperaturah. po teku je bilo stanje 29.1 poslabšano.

Bila sem pri zdravniku, ki mi je dal zdravilo za herpes Valtrex, in nevrologu,ki mi je dal Medrol.

Zanima me, ali je moje stanje zaskrbljajoče. Kajti prebrala sem, da je lahko to prvi znak multipli skleroze. In ali predlagate kakšne dodane preiskave?

Hvala za odgovor.
Tinkara

Spoštovani!

Stanje je predvsem lahko dolgotrajno – tudi več mesecev do dobre gibljivosti. MS je zelo zelo malo verejten. Preveriti je smotrno le morebitno okužbo na borelijo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pzdravljeni.

Prvo hvala za odgovor. Imam še eno vprašanje in sicer ali je mogoče vzrok lahko še kje drugje razen v boreliji in prehladu?

Kaj lahko sama storim da bi se stanje popravilo?

Ali takšni bolniki potem hodijo na fizioterapijo?

Hvala za odgovor in lp,
tinkara

Spoštovani!

Poleg skrbi za oko, drugega prav učnikovitega niso uspeli dokazati. Lahko poskušate s krožnimi gibi masirati prizadeti del obraza. Elektrostimulacija naj bi nekoliko skrajšala čas do izboljšanja. Večinoma ne najdemo konkretnega razloga za bolezen. Borelija je zanimiva le toliko, ker jo je mogoče in potrebno zdraviti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

še enkrat hvala za odgovor.

Ponovno sem bila pri nevrologu, ki je ugotovil da je moja pareza veliko boljša in tudi sama opažam da je stanje vsak dan mnogo boljše in mislim, da bo kmalu čisto v redu glede na sedanji potek zdravljenja. Rekel je naj preneham jemati Medrol, naj nadaljujem z vitaminsko terapijo (cedevita, kvas in vitamin B1 IN B6), poslal me je k fizioterapevtu, kjer so mi pokazali vaje za obraz in masažo in to naj bi imela 3 krat na teden. Zdravnica pri fizioterapevtu mi je rekla da naj bi bilo to v redu v roku 3 tednov, da je pareza blaga.

Nevrolog se je potem še na hitro odločil naj slikam obraz oz. rentgen (s trebuhom sem se vlegla na eno napravo, kjer mi je ta ki me je slikal ”naštimal” obraz in dajal v napravo neke plošče).
Zdaj me pa zanima kaj naj bi s tem slikanjem zdravnik izvedel?

Nevrolog me ni nič poslal na teste za borelijo, sama nisem to nič omenila. Ne spomnim se da bi imela klopa in tudi nekih drugih težav nimam. Je pa res da se kar veliko gibljem v gozdu (tek).Ne bi rada pametovala zdravniku in me zanima ali bi bilo to testiranje vseeno smoterno glede na potek moje ”bolezni”.Če bi bilo bi se odločila tudi za samoplačniško varianto.
Hvala za odgovor, kajti res rada vem kaj se dogaja z mojim zdravjem, ker sem imela že eno negativno izkušnjo in ne bi rada da se mi to ponovi.

lep dan želim.

Spoštovani!

Krasno, da gre pospešeno na bolje.

Domnevam ,da so vam rentgensko slikali obraz in glavo, da preverijo ev. možne kostne spremembe, ki bi lahlo povzročale parezo.

Testiranje lahko opravite pri svojem zdravniku. Če gre na bolje ni tako nujno, kot bi bilo v pri,eru, da ni in ni izboljašanja.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

imam še eno vprašanje, ker se mi težave vlečejo kot jara kača. Kot sem omenila sem bila na radiološkem pregledu: Izvid: rtggram temporomandibularnih sklepov pokaže primerno strukturo in morfologijo le-teh, mastroidne celice dobro pnevmatizirane. v projekciji piramid ne zasledim strukturnih in morfoloških odstopanj od običajnega.

Končala sem tudi fizioterapijo in stane je na videz čisto ok, le da je rekla fizioterapetka da naj izvajam vaje tudi doma , da dobim tudi na moči mišic. tudi zdravnica pri fizioterapiji je rekla da je v redu.

zdaj pa k problemu: ves ta teden sem imela glavobole čez dan srednje močne, zdarvila nisem vzela ker se mi ni zdelo potrebno in se jih izogibam če se le da. se je pa v sredo kot neka zategnjenost ali pa kot neko mravljinčenje in sicer v levem čeljustnem predelu proti vratu. potem je minilo zdaj pa ponovno.

glede na to da mojega nevrologa ni in bi mogla imeti kontrolni pregled po končani fizioterapijia, me zanima ali je vnetje desnega obraznega živca in to mraljinčenje po levi čeljusti, glavobol lahko povezani?

še vedno me je strah da ne bi bilo kaj resnega? ?

ali to na kaj nakazuje ali je to zgolj posledica stresa, kajti ima tudi majhnega otroka, ki potrebuje veliko moje pozornosti?

ali bi bilo smiselno iti nazaj k zdravniku ali pa počakam ko se moj nevrolog marca vrne?
jaz sem vam 1000 krat hvaležna že vnaprej za vaš odgovor.

Spoštovani!

Me prav veseli, da je šlo na bolje. Tega v tem trenutku ne bi povezoval. Tudi s stresom ne, čepav bi ne nazadnje bil tudi to lahko eden znakov, amapk ne edini. Bolj verjetno gre za mišično in sklepno bolčeino ob virozi.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,
jaz se obračam na vas, ker me skrbi kaj bo z mojo spodnjo ustnico (desna stran ustnice), ker je ne čutim, z roko si moram pristavljati na kozarec, da lahko pijem, del spodnje ustnice se ne odziva.
Do tega je prišlo ker sem dobil trojni zlom spodnje čeljusti, vstavljeni sem dobil dve titan ploščice, poseg so mi izvedli v ponedeljek, vendar ustnice še danes vedno ne čutim, če je slučajno prišlo do pretrganosti živca je še kakšna možnost da s pomočjo vaj, kakšnih posegov zdravnikov, še kdaj lahko čutim celo ustnico?

Najlepša hvala že v naprej za odgovor.

Spoštovani!

Oprostite za pozen odgovor.

Če se po tem pretresu živec ni nič opomogel, se vrnite k maksilofacilanemu kirurgu, da poskuša ugotoviti, kakšne so možne rešitve. Pri tako edinstveni situaciji res ne znam odgovoriti.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni, Na trajektu sem bila 10 min izpostavjena prepihu. Zvečer so moji opazili, da se mi desno oko ne zapira do konca. Prav tako se mi je pojavila omrtvičenost desne zgornje ustnice. Naslednji dan – včeraj, sem bila v amb v Novalji, vednar me je za vsak slućaj poslala do nevrologa. Tam so povedali, da to ni za njih,nis opravili nobnih pregledov na sum možg.kapi,da naj grem na ORL. Dobila sem Decortin 60mb za 5 dni, 40 mf za 5 dni in 20 mg za 5 dni. Poleg tega tudi Herplex400 -5×1 za 7dni. Da gre za virusno zadevo.Rekel je da naj grem na kontrolo ćez cca 10 dni. Alimoram do ORL ali do splošnega zdr. Ali svetujete tudi elektrostim.na fizit..V lekarni mi je svetovala tudi b kompleks vitamine.Gospa je povedalala,da ne smem na sonce , da moram biti v stanovanju. Glede na to , da smo na dopust šele prišli me zanima še vaše mnenje.Hvala za odgovorin lep pozdrav

Pozdravljeni,
moje mnenje je, da so vam svetovali pravilno. Če boste šli k zdravniku v Sloveniji, morate tako prej do splošnega zdravnika. Na Hrvaškem pa po mojem ni treba iti z zdravniku, saj imate vse, kar je potrebno.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close