Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina od tablet?

od tablet?

Pozdravljeni,

že skoraj 3 leta jemljem vsak dan 150mg Euthyroxa, imela sem karcinom ščitnice, stara sem 35 let. Na zadnji kontroli hormonov so ugotovili, da je TSH tako nizek, da ni merljiv, eden od ščitničnih hormonov pa je povišan. Tako da moram sedaj donaslednje kontrole dvakrat na teden vzeti samo 100 mg.

mene pa zanima, če je lahko to povišanje hormona razlog za težave, ki jih opažam nekaj časa, niso pa zelo izrazite, tako da nisem na ničesar pomislila prej. In sicer imam občutek, ne sicer skozi, kot da mi malo zvonilo v ušesih, ali pa da bi bil pritisk v ušesih, ne znam točno opisati. Poleg tega občasno za kako sekundo ali dve čutim, kot bi se mi malo zavrtelo. Včasih pa čutim tudi čudno utripanje srca. naj še omenim, da na eno oko vidim malce motno – ampak to mislim da je samo začetek dioptrije, sem že naročena na pregled k oftalmologu. Aparata za pritisk nimam, sem si pa zadnjič merila pri sorodnikih in sem imela enkrat 130/80, enrkat pa 115/70, tako da mislim da je pritisk v redu.
Vse te stvari so kot rečeno zelo blage in me ne motijo, ampak dovolj da sem to opazila. Pa imam zdaj občutek, da bi to lahko bilo od povišane doze hormonov. kaj menite?

Lp,
M.

Pozdravljeni,
težave, ki jih naštevate, so lahko povezane s povišanimi ščitničnimi hormoni zaradi prevelikega odmerka Euthyroxa. V 2-3 mesecih se ob zmanjšanju odmerka vse to uredi in težave izginejo.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

Pozdravljeni,

hvala lepa. Še nekaj me zanima. Sem vseeno malo bolj začela kontrolirati pritisk in je tako, da če zmerim takoj (ko sem npr doma in se usedem in takoj zmerim) imam cca 130/90. Če par minut počakam, običajno namerim cca 120/85. In nato če res dlje počivam, npr gledam tv, zgornji še dodatno pada, npr do 100, medtem ko spodnji pa ne – se zadržuje okoli 80. Zanima me, ali so take vrednosti (ko je povišan le spodnji) tudi znak visokega tlaka? Sem pa vedno v preteklosti imela nizek tlak, npr 110/70, tako da kljub temu, da je zdaj vse še v mejah normale, vseeno mislim, da se mi je tlak povečal, če primerjam od prej. je tudi to lahko od Euthyroxa?
Lp,
M.

Pozdravljeni,
lahko je zaradi prevelikega oderka Euthyroxa, saj se pojavijo enaki znaki, kot se pojavijo, če ščitnica preveč dela. Treba je samo zmanjšati odmerek Euthyrox_a.
Z leti se nam krvni tlak povečuje, se pravi, da je lahko samo to vzrok. Vrednost 140/90 mmHg je mejna vrednost. Potrebne so pogoste meritve. Če je KT stalno preko 149/90, gre za arterijsko hipertenzijo.
LP!

**************************************** Marija Štefančič Gašperšič, dr. med., spec. družinske medicine

New Report

Close