Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Plantarni fasciitis in trn v peti

Plantarni fasciitis in trn v peti

Spoštovani!
Pred enim letom so se mi pojavile bolečine v levem stopalu na podplatu. Zdravnik mi je predpisal FTH, stanje se je malo izboljšalo, nato pa ponovno poslabšalo in septembra mi je ortoped postavil diagnozo plantarni fasciitis. Svetoval mi je silikonski vložek za peto, raztezne vaje in po potrebi kontrola, če se zadeva ne izboljša. Stanje se je malo izboljšalo, včasih je bolelo več, včasih manj. Nato pa so se v stopalu okrog novega leta pojavile močne, drugačne bolečine. Na nogo praktično nisem bila v stanju stopit, najhuje je bilo zjutraj. Bolelo pa me je na zunanji strani stopala,petnica in občasno gleženj. Ker sem bila ravno na dopustu, sem malo več počivala, hladila nogo z ledom in in po praznikih takoj odšla k zdravniku. Predlagal je protibolečinske tablete, ki naj jih sama kupim v lekarni. V lekarni so mi dali Ibubel. Bolečina je kmalu popustila, zato sem prenehala z jemanjem. Po parih dneh se je bolečina vrnila, spet sem vzela tablete in to se je vleklo do začetka marca, ko nekega jutra na nogo sploh nisem več mogla stopit. Spet sem šla k zdravniku, dal me je na bolniško in predpisal Diclo duo in mirovanje. Od kolegice sem si izposodila bergle, da sem se vsaj lahko minimalno premikala. Ker se po enem tednu bolečina ni umirila in je noga od gležnja navzdol začela zatekati, sem ponovno šla k zdravniku in komaj izprosila napotnico pod nujno. Naslednji dan sem šla k ortopedu. Vprašal me je, če sem zvila gleženj, jaz pa sem to zanikala. Omenila sem mu tudi težave s plantarnim fasciitisom. Napotil me je na slikanje gležnja in petnice. Status: pri hoji šepa. Levi gleženj zadebeljen. Občutljiv deltoidni ligament, videti je tudi sufuzije na tem mestu, občutljiva petnica z zunanje strani medtem ko na plantarno palpacijo neobčutljiva. Prav tako ugotavljam omejeno inverzijo ter everzijo levega stopala. RTG levi gleženj: brez pomembnih degenerativnih sprememb. RTG leva petnica stranska: brez ev. spine kalkanei.
Mnenje: Vzeti lab. izvide z vnetnimi parametri. Nadaljevanje hoje z berglami, sicer počitek z elevacijo noge. Lokalno hlajenje z ledom, jemanje Diclo duo. Dgn: St.p. distorsio ATC sin..
Moj zdravnik me je nato napotil še na FTH 10 krat magnet, UZ, TENS, krio. Kri je v mejah normale z odstopanji, ki pa jih zdravnik pripisuje zdravilom. Imela sem srečo in s fizioterapijo začela že čez en teden. Med samo terapijo bolečina ni popustila, prav tako sem še vedno imela zatečen gleženj. Opazila sem tudi, da se srednji trije prsti krčijo sami od sebe. Ko sem nekega jutra pozabila vzeti diclo duo, se je v stopalu in gležnju pojavila grozna bolečina, kot da bi mi kdo ta del noge z vso močjo stiskal v primež, istočasno sem prav videla, kako mi močno krči prste. Seveda sem takoj vzela zdravilo, vendar je trajalo skodobri dve uri, da je prijelo. O tej bolečini sem zdravniku na kontroli vse povedala in mu nekako predlagala, da bi bilo dobro opraviti še vsaj ultrazvočni pregled glede na to, da se stanje ne izboljšuje. Rekel je, da je to stvar ortopeda. Do kontrole pri ortopedu pa je bilo še 14 dni, zato sem samoplačniško šla na ultrazvočni pregled in izvid je sledeč:
– Na notranji strani gležnja je tik ob maleolu ob tetivi m. tibialis posterior prosta manjši tekočinski plašč debeline 4 mm. V distalnem narastišču je tetiva hipoehegenejše strukture.
– Na zunanji strani gležnja sta tetivi peronealis longus in brevis normalne strukture, ob tetivah ni proste tekočine.
– Na spodnji strani petnice jje začetni trn dolžine 3,5 mm.
– Plantarna aponevroza je hipoehogena in zelo zadebeljena na 5,8 mm.
– Na distalnem delu stopala ni patoloških formacij.
– Ahilova tetiva ima normalno strukturo. V narastišču ni kalcinacij.
– Burza pod narastiščem Ahilove tetive je normalna.
Izvid: Izrazit plantarni fasciitis z manjšim trnom petnice. Peritendinitis tetive m. tibialis posterior.

No, zdaj vsaj vem, kaj je na stvari. In sem hkrati tudi jezna, razočarana, žalostna, užaljena,.. ker menim, da bi že ortoped pred tremi tedni lahko opravil ta pregled in bi danes lahko bilo že krepko drugače. Pa še FTH bi bila ustrezna, verjetno mi ne bilo treba konzumirati toliko močnih zdravil.
Sedaj že nekaj dni hladim stopalo z ledom. V pollitrsko plastenko sem natočila vodo in zamrznila in sedaj to ledeno plastenko valjam s stopalom. Poleg tega si podplat masiram s teniško žogico – kotalim s stopalom. Boli me ne več toliko, oteklina pa še vedno vztraja in okrog notranjega členka gležnja je pekoča bolečina, ki se občasno širi do kolena.
Star sem 40 let, moj ITM je 28,7. Vem, da sem pretežka in delam na tem. V tem času, kar sem na bolniški, mi je uspelo shujšati za 4 kg.
Zanima me, koliko časa traja sanacija moje poškodbe oziroma bolezni oziroma koliko časa bom še na bolniški? Sedaj sem že skoraj mesec in pol na bolniški, o podaljšanju bolniške je že odločala tudi komisija. Glede na prvi izvid ortopeda z diagnozo zvin gležnja so mi podaljšali bolniško do 26.4.2013. Po posvetu z zdravnikom pravi, da bo potrebna ponovna obravnava komisije glede na izvid ultrazvočnega pregleda, pa še kontrolo imam v četrtek pri ortopedu (na srečo bo drug). Kaj lahko še sama naredim, da se stanje čim prej izboljša? Lahko vozim sobno kolo? Kaj menite o terapiji ESWT za uničenje trna?
Lepo pozdravljeni.

Spoštovana,

navedena bolezen je običajno trdovratna. Trajanje bolniškega staleža je odvisno predvsem od dela, ki ga opravljate. Sam nimam izkušenj pri zdravljenju plantarnega fasciitisa z ESWT. Predvsem priporočam razbremenitev bolečega področja. Lahko vam pomaga tudi obutev kot je MBT.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni!
Najprej hvala za zelo hiter odgovor.
Delo, ki ga opravljam, je stoječe.
Hvala za nasvet glede obutve, bom čimprej poskusila kupiti.

Lep pozdrav.

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Kako se zdravi trn v peti, zelo boleč

Spoštovana,

za pravilno zdravljenje je najprej potrebno ugotoviti, kaj povzroča bolečino. Ni nujno, da je vzrok na rentgenski sliki viden trn.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdravljeni
Aktivno se ukvarjam z dolgimi teki. Zaradi bolečin v predelu gležnja in ahilove tetive so mi opravili MR preizkavo in izdali naslednje mnenje:
– bursitis retrokalkanealne burse in entezitis ahilove tetive
– znaki entezitisa plantarne aponevroze
Od novembra, ko sem imel to preizkavo do danes se mi stanje le slabša in bolečine so vedno hujše. Opravil sem tudi ultrazvok kjer je viden zgornji trn petnice.

Zanima me kakšni načini zdravljenja so možni, glede na to da se aktivno ukvarjam s tekom in imam 30 let.

Hvala za odgovor
Lep pozdrav

Spoštovani,

za konkreten nasvet bi moral videti Vaš gleženj in Ahilovo tetivo, slike opravljene MR in rentgensko sliko gležnja v dveh standardnih projekcijah.

Splošno priporočilo: najprej poskus neoperativnega protivnetnega zdravljenja – nesteroidna protivnetna zdravila (običajno v obliki tablet), lokalno protivnetno zdravljenje (fizioterapija) in/ali ultrazvočno vodeno vbrizganje hormonskega protivnetnega zdravila na mesto samega vnetja.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

spoštovani gospod doktor

– ne vem, če moja težava ravno sodi v to rubriko, a vseeno vas prosim za pomoč:

Imam kar občutne bolečine v peti na desni nogi, včasih manj, včasih pa bolj oziroma kar zelo moteče. Glede na nekatere prebrane članke na internetu in tudi tem forumu in na moje simptome, predvidevam, da gre za trn v peti oziroma plantarni fasciitis. Bolečine so največje zjutraj, po nekaj korakih se nekoliko zmanjšajo ali skoraj izginejo, nato se čez dan zopet pojavijo, predvsem po malo daljši hoji. Izvajam razgibavanje stopala, prstov, masažo stopalnega loka in pete, valjanje žogice oziroma steklenice pod stopalom, uporabljam ortopedske vložke za stopalo in peto, vendar ne opažam nobene spremembe na bolje. Včasih po potrebi vzamem Ibuprofen 400. Težave so se pričele pred ca 3 meseci. Bil sem tudi na RTG slikanju, a izvid in slike so negativni: peta v mejah normale (!?). Kaj mi še lahko priporočate za izboljšanje oziroma ublažitev stanja? Slišal sem tudi za UZ terapijo, pa me zanima, ali je ta terapija možna v sklopu ZZ, ali le samoplačniško in kje tako terapijo izvajajo?

za vaš odgovor se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.

lep pozdrav
aleks

Spoštovani,

najprej priporočam opraviti ultrazvočni pregled bolečega področja (tega lahko opravite tudi pri nas). Večinoma ta zadošča, včasih pa je potrebno za postavitev diagnoze (za ugotovitev, kaj je narobe) opraviti tudi slikanje z magnetno resonanco. Ko bo postavljena diagnoza, bo sledilo usmerjeno zdravljenje.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Pozdrav vsem,
sem nova tu, čeprav rekreativno tečem že več kot 10 let. Naj samo delim izkušnjo, morda komu pride prav. Doletel me je namreč plantarni fasciitis, naše zdravstvo predpiše UZ in IR terapijo- samo 8x seveda, ker toliko pripada. Priznan fizioterapevt Matej Čebokelj je takoj ugotovil, da mi to ne bo pmagalo, pa me je napotil k preizkušenemu ortopedu . Dr.Štok mi je s prehranskimi injekcijami v stopalo pozdravil moje vnetje in popolnoma ozdravil stopalo. Žal so te injekcije samoplačniške (naše zdravstvo jih ne priznava), toda ni mi bilo škoda denarja, ker je bil učinek znaten že po prvi, za popolno ozdravitev pa sem potrebovala 3. Glede na prejšnje nore bolečine tako pri teku kot pri hoji (mislila sem, da nikoli več ne bom tekla) , je bila hitrost izboljšanja presenetljiva. Dr.Štok ne prepove teka, le ublažiti (zmanjšati razdaljo in intezivnost) je treba treninge in teči po ravninah. Normalno sem lahko tekla že po 2 mesecih, popolnoma pa je bolečina izzvenela v 6 mesecih. Toplo priporočam!!! Odličen ortoped je!
lp

Spoštovani,

hvala za prispevek. Glede na to, da gre za preobremenitveno okvaro/poškodbo, igra ključno vlogo pri zdravljenju zmanjšanje obremenitev. Tovrstne poškodbe zahtevajo za ozdravitev tudi svoj čas, običajno nekaj mesecev. Operativno zdravljenje pride v poštev zelo redko.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani gospod doktor.
Moja težava pa je sledeča: zadnje 4 mesece občutim bolečino v levi peti, ki je čez dan 2-3 na lestvici do 10, občasno v zelo kratkih intervalih tudi 7-8, ponoči spim normalno. Bolečina najmočneje začutim ko stopalo/prste potegnem k sebi in v desno. Moje delo je pisarniško, vendar sem tako v službi kot doma primoran veliko uporabljati stopnice. Bolečina je prisotna konstantno in se povečuje, če dalj časa stojim na mestu, podzavestno tudi že rahlo šepam, “cuka” pa me v predelu pete tudi zvečer ko ležim na kavču.
Sem rekreativni tekač in rekreativni igralec malega nogometa na travi (pozimi v telovadnici). 21.5.2016 sem v Radencih v težkih razmerah (vročina) pretekel polmaraton s povprečjem 6 min/km. 12.10.2016 sem po daljšem premoru brez težav pretekel za trening 7,5 km, vendar takrat nisem čutil popolnoma nobenih bolečin.
27.11.2016 ko sem že čutil rahle bolečine sem bil na oddihu v Termah Tuhelj, kjer sem si privoščil še športno masažo celega telesa (tudi stopal) in od takrat dalje je ta bolečina tudi konstantna. V začetku leta sem se prijavil na maraton 42 km in začel počasi trenirati, tako da sem od 3.1. do 5.2. letos štirikrat tekel cca. 4-5 km. 5.2. sem dopoldan igral v telovadnici tudi nogomet, kjer me je po 1 uri peta že precej bolela, potem pa sem popoldan še vseeno malo tekel, vendar sem prvih 500 m tekel “šepaje”, po cca. 4 km pa sem odnehal in od takrat ne izvajam več nobenih športnih aktivnosti.

Včeraj sem prejel izvid MR leve pete/gležnja, ki sem jo kot samoplačnik imel 27.2.:
Izrazito vretenasto zadebeljena plantarna fascija v dolžini 2 cm s signalom edema fascije kot tudi okolnega maščevja. Majhen foku edema tudi kostnine kalkaneusa ob narastišču fascije. Za morebitne tekočinske kolekcije ni znakov. Kontiuniteta fascije je ohranjena.
Nekoliko vretenasto zadebeljena Ahilova tetiva s hipointenzivnimi signalom. Okolno maščevje ima normalen signal.
Trakast 5 mm dolg kostni fragment pod medialnim maleolom v poteku vlaken tibiokalkanearnega snopa deltoidnega ligamenta. Ostali deli medialnega kolateralnega ligamentarnega kompleksa so ohranjeni.
Lateralni kolateralni ligamentarni kompleks v redu.
Fleksorske, ekstenzorske in peronealni tetivi so ohranjene.
Brez izliva intraartikularno.
Znakov za hrustančno lezijo ni.
Skelet ima normalen signal.

Mnenje radiologa:
Izrazit plantarni fasciitis.
Blaga tendinoza Ahilove tetive.
Kronična remodelacija tibiokalkanearnega snopa deltoidnega ligamenta po manjši kostni avulziji s tibialnega narastišča.

V zvezi z izvidom in mnenjem vas vljudno naprošam za vaše mnenje za kako vrsto poškodbe gre, ali je nujno potrebno obiskati ortopeda in/ali fizioterapevta ter nasvet ali se je s kratkim tekom in nogometom še priporočljivo ukvarjati, star pa sem 40 let.

Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Daniel

Spoštovani,

glede na navedeno, je najverjetnješi vzrok za Vaše težave okvarjena in razdražena podplatna vezivna plošča.

Priporočam:
1. obisk fizioterapevta in tam zdravljenje bodisi z masažo po metodi prečne frikcije (lahko naša sodelavka doc. dr. Renata Vauhnik, dipl. fth. – r [email protected]) ali pa zdravljenje z udarnimi valovi
2. če zdravljenje pod točko 1 ne bo prineslo uspeha, priporočam ultrazvočno vodeno injekcijo plazme bogate s trombociti v okvarjen del podplatne plošče (lahko izvedemo pri nas).

Dokler se vezivna plošča ne bo pozdravila, odsvetujem velike, sunkovite, dolgotrajne in boleče obremenitve stopala.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

New Report

Close