Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Gibala/Gibalni sistem Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe Zlom navikularne kosti v stopalu

Zlom navikularne kosti v stopalu

Spoštovani dr. Pilih,
Na vas se obračam s prošnjo po obrazložitvi nadaljnjega poteka zdravljenja zloma navikularne kosti, katerega sem utrpela 3.7. pri padcu z motorjem. Nižje v tekstu sem opisala situacijo, prepisala del izvida kot tudi navedla vprašanja, ki me zanimajo. Opravičujem se, če je le-teh veliko.

Nesreča:
Pri speljevanju po mokri in slabo urejeni cesti mi je spodneslo prvo kolo motorja, kar je povrzročilo da se je motor zvrnil name. Bolečina v stopalu je bila huda a vseeno milejša, kot če si “grdo zviješ gleženj”. Isti dan so me odpeljali na urgenco v Celje, kjer so me pregledali, slikali in mi dali dokolensko neholino longeto ter bergle. Napotek travmatologa je bil, da se po dveh dneh oglasim v KCLJ (zaradi kraja bivanja) kjer me bodo pregledali in presodili, če bodo sledili predlogu operacije navikularke.

V KCLJ sem šla po dveh dneh (5.7.) kjer so pregledali slike in vprašali če se strinjam z operacijo. Z operacijo se strinjam, tako da smo se zmenili, da me pokličejo ko bom na vrsti.
Stara sem 30 let, se kadilka (nažalost), drugače pa dobrega zdravja. Bolečin nimam, stopalo je le modričasto ter natečeno. Do sedaj ni bilo potrebe po jemanju protibolečinskih tablet, dajem si le injekcije Fragmin (5000 IU, 0,2 ml).

Prepis izvida:
RTG:
očitna je fraktura medialnega roba navikulane kosti desnega stopala

CT desnega stopala z sagitalnimi in koronarnimi rekonstrukcijami
Napotna dg: Distorsio pedis dex.
Multifragmentarna fraktura medialnega dela navikularne kosti. Največji fragment meri 1,8 x 1,4 cm. Frakturne poke segajo v sklepno špranjo s talusom, ki ni videti zožna.
Segajo pa tudi v sklepno špranjo z medialno kuneiformno kostjo, katere sklepna špranja je videti fokalno zožena. Največji pomik fragmenta v lateromedialni smeri meri 0,3 cm. Frakturne poke v sklepno špranjo z medialno kuneiformno kostjo segajo v njenem skrajno plantarnem delu. Vidna je tudi abrupcija medialnega dela lateralne kuneiformne kosti v njenem plantarnem delu. Fragment meri 0,9 x 0,6 cm. pomik fragmenta v medioplantarni smeri meri 0,3 cm.
Vidna pa je tudi drobna abrupcija cuboida v anterolateralnem delu, velikosti 0,5 cm z minimalnim pomikom anterolateralno za 0,2 cm.
Abrupcija je v dorzalnem delu kosti.

DG:
DISTORSIO PEDIS DEX.
FRACTURA OSSIS NAVICULAR PEDIS DEX.
ABRUPTIO OSSIS CUNEIPHORMIS II. ET III.
ABRUPTIO CUBOIDEI DEX.
LUXATIO PHALANGIS PROXIMALIS DIG. II. PEDIS DEX (ANAMN.)
CONTUSIO GENUS SIN.
ABRUPTIO PHALANGIS PROXIMALIS HALLUCIS DEX.

Vprašanja:
– Ali lahko po končanem zdravljenju pričakujem popolno okrevanje?
– V kolikšnem času je priporočljivo opraviti fiksiranje (jutri bo 2 tedna od nesreče, klica pa še ni in ni – malo sem že živčna)
– Ali je po vašem mnenju mogoče, da v bolnišnici ne bom rabila prespati (saj naj bi dobila 1 vijak)
– Koliko časa ne bom smela stopiti na nogo (je informacija 6-8 tednov od nesreče pravilna)?
– Koliko časa menite da bom odsotna z dela po odstranitvi longete (predvidevam da bom potrebovala fizioterapijo ter zdravljenje v toplicah – če bo to priporočeno in smiselno)?
– Kakšno je vaše mnenje o poškodbi – kolikšno sem naredila škodo?

Opravičujem se za daljše sporočilo ter se vam vnaprej zahvaljujem, v kolikor boste lahko zadevo pokomentirali.

Lep preostanek vikenda vam želim,
Nina

Spoštovani,

– Ali lahko po končanem zdravljenju pričakujem popolno okrevanje? Glede na to, da gre tudi za sklepne zlome (za zlome, ki segajo v sklepe), bodo zelo verjetno ostale trajne posledice, katere pa je nemogoče vnaprej predvideti.
– V kolikšnem času je priporočljivo opraviti fiksiranje (jutri bo 2 tedna od nesreče, klica pa še ni in ni – malo sem že živčna)? V treh tednih od poškodbe.
– Ali je po vašem mnenju mogoče, da v bolnišnici ne bom rabila prespati (saj naj bi dobila 1 vijak)? Zelo verjetno boste morala prespati, ne zaradi operacije, temveč zaradi anestezije.
– Koliko časa ne bom smela stopiti na nogo (je informacija 6-8 tednov od nesreče pravilna)? Da.
– Koliko časa menite da bom odsotna z dela po odstranitvi longete (predvidevam da bom potrebovala fizioterapijo ter zdravljenje v toplicah – če bo to priporočeno in smiselno)? Zelo verjetno 4 do 6 mesecev po operaciji.
– Kakšno je vaše mnenje o poškodbi – kolikšno sem naredila škodo? Precejšnjo, vendar je, kot sem že zapisal, trajne posledice, ki so sicer zelo verjetne, nemogoče napovedati.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani dr. Pilih,
Lepa hvala vam za vse odgovore!

Včeraj sem bila operirana, prenočila sem v bolnišnici (za kar sem hvaležna saj je anestezija res malce neprijetna) in vijak (s podložko, ki bo iz navikularke malo izobčen) bo v kosti ostal 3-4 mesece, kar sledi vsemu, kar ste napisali. Operacija je šla po besedah kirurga po planu in brez posebnosti, česar sem zelo vesela.

Glede napisanega bi vas poprašala samo še po posledicah, ki jih navajate. In sicer me zanima, ali so posledice navadno bolečina (konstantna/vezana na preobremenitve), omejena gibljivost oz. kaj drugega in ali je možnost posledic prepuščena celjenju ali lahko sama storim karkoli, da zajezim možnost posledic.

Lepo se vam zahvaljujem za ves čas, ki mi ga namenjate in vas pozdravljam,
Nina

Spoštovani,

Glede napisanega bi vas povprašala samo še po posledicah, ki jih navajate. In sicer me zanima, ali so posledice navadno bolečina (konstantna/vezana na preobremenitve), omejena gibljivost oz. kaj drugega in ali je možnost posledic prepuščena celjenju ali lahko sama storim karkoli, da zajezim možnost posledic.

Verjetna posledica je predvsem bolečina pri obremenitvah. Vse kar lahko storite zdaj je, da se ravnate natančno po navodilih Vašega kirurga, ko bo zlom zaceljen, pa da aktivno sodelujete s fizioterapevtom.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani,
Lepa hvala za vse odgovore!

Lep pozdrav,
Nina

Prosim.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Spoštovani!

Pri padcu z lestve sem si močno zvil levi gleženj. Na urgenci naredijo rentgen in ugotovijo, da “ni vidnih znakov za poškodbo skeleta”. Dobim elastični povoj in nasvete za masažo, kopeli, počitek in postopno opuščanje bergel. Stanje je zelo slabo, zelo boleče in močna oteklina. Od svoje zdravnice dobim še napotnico za fizioterapijo. Stanje se ne izboljša, hodim z berglami in bolečinami in zahtevam pregled pri traumatologu. Od poškodbe do pregleda pri traumatologu minejo 3 meseci.  Naredijo mi rentgen in CT. Izvid vam prepišem spodaj. Prosim vas za razlago izvida, vaše mnenje o najbolj primernem načinu zdravljenja in o posledicah, predvsem pa kakšne so možnosti, da bom še kdaj normalno hodil?  Za vaš odgovor najlepša hvala!

CT levega gležnja

Gre za multifragmentarni zlom talusa. Mestoma so fragmenti impaktirani, mestoma je videti diastaza med fragmenti do 9mm. Ob tem je videti bolj sklerotičen rob fragmentov – ne povsem sveži oz. subakutni zlom.

Ob medialnem in dorzalnem področju talusa je videti odbita fragmenta do 12mm. Tudi v dorzalnem področju subtalarnega sklepa je videti nekoliko rahlo deformirana sklepna površina kalkaneusa – DD možnost blage impresije.

Spoštovani,

v izvidu navajajo večdelni zlom skočnice (prve kosti v stopalu) s premaknitvami odlomkov ter verjetno tudi zlom petnice z vgreznjenjem.

Zelo verjetno bo za pomembno zmanjšanje težav potrebno operativno zdravljenje. Kakšno, je odvisno predvsem od ugotovitev pri kliničnem pregledu (najbolj boleča mesta, gibljivost…) in pri pregledu posnetkov opravljenega CT slikanja.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Prosim za obrazložitev kaj to pomeni mr desnega gležnja  signal edema kostnine lateralnega roba navikularne kosti ter sosednje kuneiformne koščice proksimalno ostali prikazani skelet ima normalen signal  brez izliva intraartikularno blaga distenzija LTFA, ostali snopi lateralnega kolaternalega ligamentarnega kompleksa so ohranjeni medialni kolateralni ligamentarni kompleks je ohranjen blago zadebeljena plantarna fascija ob narastiscu na kalkaneus z drobnim entezofitom signalom blagega edema kostnine ahilova tetiva v redu  freksorske, ekstenzorske in peronealni tetivi so ohranjene znakov za hrustancne lezije ni sinus tarsi je v redu Mnenje kontuziji kostnine lateralnega roba navikularne kosti in sosednje lateralne kuneiformne koščice blag plantarni fasciitis. Blaga distenzija LTFA prosim za obrazložitev kaj pomeni

 

Pozdravljeni,

z izvidu navajajo udarnino (posledično oteklino) kostnine zunanjega dela navikularne kosti in sosednje kuneiformne kosti (obe sta kosti začetnega notranjega dela stopala), blago okvaro in vnetje v predelu narastišča podplatne vezivne plošče (v začetnem notranju delu podplata) ter blag nateg sprednje vezi med mečnico in skočnico (vez, ki se pri zvinih gležnja najpogosteje poškoduje).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala in lp kaj ponavadi naredi travmatolog v takem primeru ali je potrebno naravnati kost sem.imela že 3x zvin

Hvala za izčrpen odgovor kako se v takem primeru ravnati

Prosim.

Priporočam le funkcionalno zdravljenje – razgibavanje in obremenjevanje poškodovanega gležnja ter stopala do meje bolečine bolečine. Tri mesece od poškodbe odsvetujem le velike in sunkovite obremenitve (tek, skoke, hojo po neravnem, dvigovanja in prenašanja bremen).

Nato priporočam pregled, saj je potrebno, glede na ponavljanje zvinov, ugotoviti stopnjo, sicer zelo verjetne, nestabilnosti gležnja, na osnovi česar bo nato odvisno nadaljnje zdravljenje.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Ali se to operira

Imam avgusta trevmatologa ali tudi naravnajo glezenj kaj se potem v takem primeru naredi

Velike stopnje nestabilnosti gležnja se tudi operira, naravnavanje gležnja pa pri vas ni potrebno.

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Kako ugotoviti katero stopnjo nestabilnosti imam

Lahko s kliničnim pregledom in/ali s posebno vrsto rentgenskega stres slikanja z aparatom Telos (slikanje izvajajo na Radiološkem oddelku UKC Maribor).

Lep pozdrav, Iztok Pilih [b]ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA[/b] [b]AMBULANTA LJUBLJANA,[/b] Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana [b]AMBULANTA MARIBOR,[/b] Lavričeva 1a, 2000 Maribor Naročanje na telefon: [b]041 654 330[/b] ali [b]01 601 11 70[/b] ali na elektronski naslov: [b][email protected][/b]. [b]www.arthron.si[/b] Direktor: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Hvala in lp kaj to delajo tudi na obali ker sem iz obale

 

Ali je potrebna operacija  glede na to da nemorem stopiti na nogo je oteklina že 1 mesec na rtg je pokazalo zvin in nateg je pomaga niti led niti zdravila proti bolečinam imela sem zvin že 3x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

New Report

Close