Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje latentna hipotireoza

latentna hipotireoza

Pozdravljeni!

Zaradi prebavnih težav sem bila na različnih preiskavah – kolonoskopija, gastroskopija, opravili so tudi pregled za ščitnico. Vrednost TSH je 5.06, fT4 20.17. Izvid govori za latentno hipotireozo. Stara sem 21 let. Zanima me, kaj to pomeni, kaj latentna hipotireoza je – kakšne so posledice. Seveda moram opraviti pregled pri tireologu. Ker na internetu nisem veliko našla o tej diagnozi, bi Vas prosila, če bi mi o njej razširili znanje, ali pa me napotili, kje dobim informacije o latentni hipotireozi.

Za odgovore sem Vam že v naprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam.

Kaja

Spoštovani!

Latentna (subklinična) hipotiroza pomeni zelo blago premajho delovanje ščitnice, ko navadno kliničnih simptomov in znakov ne najdemo, zvišajo se vrednosti TSH, mejno normalne pa so vrednosti pT4 i pT3. Najpogostejši vzrok zanjo je kronični limfocitni tiroiditis Hashimoto. Odločitev glede zdravljenja latentno hipotiroze mora biti individualna. Pri mlajših osebah se prej odločamo za nadomeščanje ščitničnih hormonov kot pri starejših.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Zakaj se pri mlajših osebah odločate za prejšnje nadomeščanje hormonov, kakor pri starejših?

Spoštovani!

Nekateri strokovnjaki so mnenja, da TSH s starostjo narašča, in da je t.i. latentna hipotiroza v starosti fiziološki pojav. Zato se pri mejno zvišanih vrednostih TSH ob povsem normalnih pT4 in pT3 pri starejših osebah pogosto ne odločamo za nadomeščanje ščitničnih hormonov, oziroma tiroksin uvajamo zelo postopno ob pogostejših kontrolah. Ocena glede tega mora biti individualna. Pri starejših so tudi pogostejše pridružene kronične bolezni, predvsem ishemična bolezen srca, oziroma koronarna bolezen.Morebiten previsok odmerek tiroksina lahko zelo poslabša koronarno bolezen in celo ogrozi bolnika.Tudi resorbcija tiroksina je pri starejših osebah lahko spremenjena.Vsekakor je potreba previdnost.
Pri mlajših osebah, posej ženskega spola, lahko že latentna hipotiroza povzroči motnje menstrualnega ciklusa oziroma zmanjša sposobnost zanositve. Zmanjša se tudi sposobnost koncentracije in verjetno so motene tudi kognitivne sposobnosti. Za nadomeščanje ščitničnih hormonov se odločamo prej. Tudi pri mlajših osebah je odločitev individualna.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

“že latentna hipotiroza povzroči motnje menstrualnega ciklusa oziroma zmanjša sposobnost zanositve”…

Ce je hipotiroza zdravljena, se plodnost verjetno poveča, kajne?
Ali je med hipoti na splosno vec problemov pri zanositvi?

Kako pa je potem z otroki, se jih veliko rodi z scitnicnimi tezavami?

Pozdravljeni! Stara sem 41 let.Težav v zvezi z avtoimunskim obolenjem ščitnice nisem nikoli do sedaj imela,razen povečanega izpadanja las,ki sem jih s preparati uspela nadzirati.Težave so se pričele v prejšnjem tednu, ko sem po 20h dneh jemanja 25 mikrogramov Euthyroxa dnevno,opazila,da telesna teža narašča 300g dnevno.Že par dni skoraj stradam,če želim,da teža ostane nespremenjena .
POšiljam vam dva izvida,ki sta bila opravljena v razmahu šestih mesecev.
22.5.2008 TSH:3.29 mlU/l 21.11.2008 TSH: 3,28
FT3: 4.35 pml/l FT3: 4,69
FT4: 10,5 FT4: 10,6
UZ ŠČITNICE 22.5.08: Ultrazvočno je videti hipoehogeno žlezo z manjšimi nakazujočimi se nodusi v obeh režnjih spodaj, ostale strukturne spremembe v smislu avtoimunskega vnetja levo za SCM.
UZ ŠČITNICE 21.11.08: žleza je hipo do anehogena,zelo nehomogena,lisasta,ev.lezij ne vidim.Na podlagi zgornjega izvida se specilist odloči za že navedeno dozo l-thyroxina.TEŽAVE SO SE PRIČELE Z UVEDBO ZDRAVILA.Prosim za nasvet kaj storiti, saj bi si želela povrnitev stanja, pred jemanjem zdravila. Zahvaljujem se vam za odgovor.

Spoštovana Maja!

Latentna hipotiroza lahko zmanjša sposobnost oploditve, kadar pa je hipotiroza ustrezno zdravljena je sposobnost oploditve enaka kot pri zdravih ženskah. Pri otrocih bolnic z ustrezno zdravljeno hipotirozo je pojavnost ščitničnih bolezni enaka kot pri zdravih.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Teža ti lahko narašča zaradi zastajanja vode, se v bistvu napihneš.
Lp Pika

Spoštovani!

Telesna teža vsekakor lahko narašča tudi zaradi zadrževanja vode. Vsekakor pridobivanje teže ni v zvezi z jemanjem Euthyroxa.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Stara sem 10 let in zanima me kaj pomeni izvid S-THS:5.04mU/L?
In kakšna preiskava se opravi v endokrinološki amb.PeK v Ljubljani?

Lep pozdrav

Pozdravljeni,

TSH 5,04 pomeni, da ščitnica morda nekoliko premalo deluje. Na Pediatrični kliniki bodo verjetno to določitev preverili in opravili še določitev ščitničnih protiteles in ultrazvok ščitnice.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

New Report

Close