Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Kdaj odvaditi od dude in kako!

Kdaj odvaditi od dude in kako!

Nas mali ima še vedno dudo – 1,5 let. Sicer v glavnem samo za spat in pri previjanju. Če jo slučajno vidi vmes, zažene vik in krik in jo mora dobit. Sicer jo potem po kakih 5 minutah prostovljno odda. Zaspi z dudo, potem mu pade ven in če se zbudi si jo sam poišče.

Zanima me, kdaj ste vi začeli odvajat od dude, če ste jo seveda sploh uporabljali. Pa morda kakšen namig, kako je šlo najlažje.

Mi smo našega malčka pri dopolnjenih dveh letih odvadili lani med poletnimi počitnicami, ko smo šli za 14 dni na dopust. “Pozabili smo jo doma”, čeprav smo jo imeli za vsak slučaj s sabo. Presenetljivo hitro se je sprijaznil z dejstvom, da je ni, čeprav se je večkrat spomnil nanjo, a brez večjih travm. Ko smo se vrnili, jo je že nestrpno čakal, a ga je na postelji prčakal namesto nje velik bagar, ki so ga prinesli škratki, medtem ko ga ni bilo. Gre za posebne škratke, ki jemljejo dude že velikim otrokom, jih očostijo, prebarvajo in pripravijo za novorojenčke, ki so ravnokar prišli na svet in še veliko jokajo in zato zelooo potrbujejo dudo. On pa je že velik fant… Znova manjša krizica . 2-3 dni, potem pa se je sprijaznil, čeprav jo je še dolgo časa omenjal, predvsem pred večernim spanjem, ko jo je vedno dobil.

tudi mi imamo enak problem, le da je Teja stara že 2,5 let. Sicer ima dudo samo za zaspat in ji potem pade ven, pa vendar – ima jo…
Lani smo bili ma križarjenju in je videla ribe v morju. Rekli smo ji, da če ne bo puščala dude doma (prej jo je vlekla povsod s sabo), da jo bojo ribe pojedle. To je “prijelo”.
Ko smo pa domov prišli, pa rib seveda ni bilo več. Zato smo jih vsakič, ko je vzela dudo (razen za spat) poklicali po mobitelu. Že pri “halo, ribice?Pridite…” je skrila dudo.

POzdravček,
Alenka

Mi smo našo odvadili pri letu in pol. do takrat je skoraj ni dala iz ust, če sem jo vzela, je zagnala vik in krik. Jo je pa neprestano grizla in po treh dneh se je navadno naredila luknja. Vsak teden sem tako kupila dve novi dudi. Potem sem ji rekla, da ker je duda pogrižena, jo bova razrezali, da jo bodo miške odnesle. prijeli sva škarje in šk, šk, dude ni bilo več. Rahlo je travmirala dva dni, potem je včasih še v avtu rekla “dudi, dudi”, pa sem ji povedala, da je “pogrižena” in se je sprijaznila. Šlo je presenetljivo gladko, glede na to, da prej ni hotela biti brez niti pol ure. Potem je tudi začela govoriti kot navita ura.

Uspešno odvajanje in lp,

Tanaja

Jaz tudi nisem verjela, da boš šlo tako hitro. Pri 1,5 letu smo bili na morju. Veliko smo se pogovarjali o ribicah, na pomol smo jih hodili gledat, … naš pikec pa je velikokrat dudo kar vrgel. Ali čez balkon, ali kar tako.
Ko smo tako stali na pomolu je hotel dudo vrčti v morje. Povedala sem mu, NE JO VREČI, ker dudice ne bo več. Duda bo odplavala, ribice jo bodo vzele. 3 x je zamahnil z roko, da bo vrgel, pa sem rekla NE (če bi rekla, daj, je ne bi vrgel), potem pa HOP – je vrgel.
Dudica je počasi plavala, vsi smo gledali, malček je jokal na vso moč, vendar po dudico nismo šli. Bilo je proti večeru, vsi smo bili oblečeni, bile so skale, razložili smo, da po dudico ne moremo in da jo ribice itak rabijo, da so majhne in bodo lepo skrbele za njegovo dudico.
Od takrat najprej mu je nisem več dala.

Potem smo do konca morja, vsak dan hodili na tisti pomol, jokal ni več, se je pa vsak večer spomnil (in tudi čez dan) in sem mu lepo povedala celo zgodbico o ribicah.
Ko smo se vrnili z morja, se ni nikoli več spomnil.

Predlagam, da če dudico 1x vzamete, jo tudi ob hudem joku več ne vrnete!
Ker bo potem drugič, še huje.
Uspešno!

Pri nas smo brez dude 3 tedne.Naša mala jo je pregrizla in komentirala”duda je grda jo je treba umit”.Ker tudi večkratno umivanje ni pomagalo ,da bi bila duda zopet cela, se je sprijaznila in nekaj dni hodila spat z dudo v roki.Sedaj tudi to ni potrebno.

Mo smo jo pri 3 letih. Zmenila sva se, da bo tista njegova zadnja duda. Ko mi je nekrat rekel, da je pojedel koscek dude in sem opazila, da je ze vsa raztrgana, sem mu rekla, naj jo vrze v smeti. Vprasal je, katero bo sedaj imel? In rekla sem nobene, ker sva bila tako zmenjena in je ze velik za dudo. In je slo brez tezav.

Pri nas so se pri 17-ih mesecih škratki prikradli v sobo, prerezali dudo in poleg prerezane dude pustili še bager. Od takrat naprej niti enkrat ni več prosil za dudo.
Smo pa poskusili že enkrat, ko je bil star približno 14 mesecev, na isto “finto”, le da ni bilo zraven bagerja, pa nam ni uspelo. Očitno je bil res še premajhen in jo je potreboval. Čeprav je kasneje uspelo že po 3 mesecih. Ampak sama veš kako otroci hitro napredujejo in dojemajo nove stvari.

Naš pa je pri 18 mesecih podaril dudico kužku. Sam jo je vrgel v pesjak, kuža pa je dudico zgrizel. In nikoli kasneje ni bilo problema.
Isto smo naredili tudi s flaško kak mesec kasneje. Jo je prav tako kuža dobil. Včeraj pa je k hiši prišel novi kuža in je tamali vprašal kdo bo pa dal temu kužku dudo pa flaško. 🙂

Ena možnost je bila zdaj, ko je bil Božiček. Dudica se zavije Božičku za darilo, pusti pod smrečico, zjutraj pa je namesto dudice kakšna igračka.
Enako se da poskusiti tudi z “zajčkom” za Veliko noč.

Ampak se mi zdi, da je večji uspeh, če otrok sodeluje, če se strinja, seveda.

meni se pa zdi, da ste kar hitre s tem odvajanjem od dude. isti občutek sem dobila tudi pri spodnjem postu o kahlici in lulanju.

jaz pri 1,5 leta še ne delam panike ne glede dude niti glede lulanja v kahlico – uporablja jo le za čelado in v njej vozi naokoli kocke :))

Pleničke po mojem mnenju ne škodujejo, tudi če jih ima otrok, ko je star nad 2 leti, za dudo pa ni ravno tako. Škoduje razvoju zobk, ki imajo lahko nepravilno obliko oz. napačen ugriz. Naš je imel pri 1,5 letu že 12 zobk in duda po moje res ni več potrebna.

Naša ima pri 4,5 letih še vedno prst. Pa še vzet ji ga ne moremo.
Mislim, da imate še kar nekaj časa.

no, pri nas pa so usteca še precej prazna, smo recimo dobili šele eno štirico in pride duda še zeloooo prav:)

Mi imamo pri 2 letih dudo in jo ima vedno raje, da me kar malo skrbi, ce bo tega kdaj konec. Ampak je nasa vedno nepredvidljiva, zato raje dam casu cas. Pri nepredvidljiva mislim: mozno je, da bi travmirala par dni (dela blazne scene, kadar ji ni kaj prav), ali pa bi presla na prst (kot njen ati, ko je bil majhen), kar je se slabse.
Blagor enim, da imate nekomplicirane otroke. Nam se vedno kaj “dogaja”.

Hojla!
Mi smo stari 5,5 let pa jo še imamo, ker sem nekje nekoč brala:
Če ima otrok dudo – ima morda pokvarjene zobe,
če otroku prehitro ali na silo odvzamemo dudo pa ima lahko pokvarjeno dušo.
Tako nekaj za razmislit.
L.p.

Ravnokar sem naši 23 mesečni punčki uzel dudo jok in tolaženje nato pa sem ji dal lunico ki poje če jo naviješ . lunica še kar poje 🙂
Point ne pomagaš z tem tvojim postom ker se ti otrok že tako smili lp

New Report

Close