Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja NEPLAČEVANJE PREŽIVNINE

NEPLAČEVANJE PREŽIVNINE

Prejela sem informacijo, da je sprejet novi zakon o neplačevanju preživnine. Po tem zakonu naj bi starš, ki preživnine ne poravnava
bil tudi kazensko odgovoren.

Ali to drži in če kje najdemo le-ta zakon?

Spremenjeni 203. člen Kazenskega zakonika Republike Slovenije:

“Neplačevanje preživnine”

(1) Kdor ne daje preživnine za osebo, ki jo je po zakonu dolžan preživljati in za katero je višina njegove preživninske obveznosti določena z izvršilnim naslovom, čeprav bi to zmogel, se kaznuje z zaporom do enega leta.

(2) Če je zaradi dejanja iz prejšnjega odstavka ogroženo ali bi lahko bilo ogroženo preživljanje upravičenca ali če se storilec izmika dajati preživnino, se kaznuje z zaporom do treh let.

(3) Če izreče sodišče pogojno obsodbo, lahko naloži storilcu dejanja iz prvega ali drugega odstavka tega člena, da mora redno plačevati preživnino, lahko pa tudi, da mora poravnati zaostalo preživnino ali druge prisojene obveznosti, nastale s preživljanjem.”.

Celotno spremembo zakona najdeš na spletni strani Državnega zbora RS.

Lp,
Katarina

Pozdravljeni,
stara sem 21 let in sem študentka višje šole. Moj oče že več kot 12 let ne plačuje preživnine zame. Pred nekaj leti se je odselil iz Slovenije in ga nikjer ne najdemo. Dobila sem poziv iz sodišča, da posredujem podatke kje biva, pa jih nisem, ker o njemu ne vem nič. Kaj storiti v takem primeru, če kdo ve? Hvala za odgovor 🙂

New Report

Close