Znanost razkriva: Zakaj se ne moremo upreti sladici po obroku?

Sita ženska gleda mafine, kar simbolizira željo po sladkem po obroku, povezano z biološkim mehanizmom v možganih.
Foto: Profimedia

Ste vam kdaj zgodi, da po obilnem obroku, ko imate občutek, da ne boste nikoli več lačni, še vedno želite sladico? Raziskave razkrivajo, da ne gre zgolj za navado.

Vsem poznana izkušnja – ko smo že tako siti, da komaj pojemo zadnji grižljaj hrane, potem pa se v nas prebudi neustavljiva želja po nečem sladkem. Se kdaj vprašate, zakaj se to zgodi?

Raziskovalci z nemškega Inštituta za raziskave metabolizma Max Planck so ugotovili, da se razlog skriva v naših možganih. Spoznajte, kaj se pravzaprav dogaja in odkrijte načine, kako obvladati željo po sladkem.

Zakaj želimo sladko tudi, ko smo siti?

V naših možganih imamo kompleksno omrežje, ki uravnava občutek lakote in sitosti. Ključno vlogo pri tem imajo POMC nevroni (proopiomelanokortin). Ko smo siti, te živčne celice sproščajo snovi, ki signalizirajo sitost in zmanjšajo našo željo po hrani.

Raziskave pa so pokazale, da imajo še eno presenetljivo funkcijo – izločajo namreč beta-endorfine, naravne opioide, ki sprožijo željo po sladkem.

Ženska z rezino torte po obilnem obroku – prikaz nevrološkega impulza za sladkor

Kaj pravi znanost?

Ko so strokovnjaki pri miših blokirali delovanje POMC nevronov, so po obroku pokazale manj zanimanja za sladko hrano, medtem ko to na uživanje mastne hrane ni vplivalo.

Vodja raziskave dr. Henning Fenselau je pojasnil, da je z evolucijskega vidika to smiselno:

Danes, ko so sladki izdelki zlahka dostopni, je ta mehanizem lahko vir težav, saj lahko vodi v prekomerno uživanje sladkorja in posledično v zdravstvene težave.

Skupni mehanizem pri različnih vrstah

Raziskava je bila izvedena tudi na ljudeh. S pomočjo fMRI so strokovnjaki spremljali možgansko aktivnost udeležencev po zaužitju sladkorja. Ugotovili so, da uživanje sladkorja zmanjšuje aktivnost v istem predelu možganov, kot so ga prepoznali v raziskavah na miših, kar kaže na skupen mehanizem pri različnih vrstah.

Poglobljeno razumevanje tega biološkega mehanizma bi lahko prispevalo k razvoju novih metod za obvladovanje prenajedanja, a so za to potrebne nadaljnje raziskave.

Kako obvladati potrebo po sladkem?

Čeprav ta raziskava potrjuje, da so naši možgani programirani, da nas po obroku spodbudijo k uživanju sladkorja, na željo po sladkorju vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so naše navade, pomanjkanje spanja, premalo hrane in stres.

Na spletni strani klinike Cleveland Clinic za lažje obvladovanje želje po sladkorju predlagajo nekaj praktičnih nasvetov:

  • Ko ste utrujeni, se odpravite na sprehod ali se malo razgibajte, namesto da pojeste nekaj sladkega.
  • Bodite pozorni na svoje prehranjevalne navade in po sladkem ne posegajte iz navade.
  • Poskrbite za zadostno hidracijo skozi ves dan.
  • Sladke prigrizke zamenjajte za zdrave alternative, kot so domače lučke z gozdnimi sadeži ali grški jogurt z marelicami.
  • Poskrbite, da boste dovolj spali.
  • Stres obvladujte s sprostitvenimi tehnikami in ne s hrano.
  • Ne preskakujte obrokov in tako preprečite nenadne napade lakote.

Viri:

Avtor
Piše

Z. Z.

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close