Za ranljive skupine je lahko tudi usoden

Prezgodaj rojeni otroci so izpostavljeni večjemu tveganju za hujšo obliko bolezni, ker dihala in imunski sistem takih otrok ob rojstvu še niso dozorela.

RSV je kratica za respiratorni sincicijski virus, ki je zelo pogost povzročitelj okužb dihal pri dojenčkih in otrocih v zgodnjem otroštvu. Približno dve tretjini dojenčkov se okužita z virusom RSV v prvem letu življenja, do konca drugega leta pa se z virusom RSV okuži skoraj vsak otrok.

Pri ranljivih bolnikih težji potek

“Običajno gre za lahko bolezen in zdravljenje ni potrebno, pri ranljivih bolnikih pa lahko povzroči težjo bolezen dihal, ki je lahko povezana s povečano umrljivostjo,” je na 5. srečanju primarnih pediatrov pojasnila dr. Lilijana Kornhauser Cerar, vodja Službe za neonatologijo Kliničnega oddelka za perinatologijo na Ginekološki kliniki v Ljubljani. Nevarnost, da se razvije težja oblika okužbe z virusom RSV, je še posebej prisotna  pri prezgodaj rojenih otrocih, otrocih s kronično pljučno boleznijo in otrocih s hujšo prirojeno srčno napako, okužba pa je lahko nevarna tudi za starejšo populacijo.

Virus ni več zgolj sezonski

Včasih se je razmah RSV-ja dalo napovedati. Ko so nočne temperature tri dni vztrajale pod ničlo, je bilo to prvo opozorilo za napoved povečanih okužb dihal. V zadnjih dveh letih pa bolezen ni več strogo sezonska, pač pa okužbe z RSV krožijo celo leto. Za virus ne obstaja nobeno učinkovito zdravilo, zato je preventiva še toliko bolj pomembna.

Zmanjšamo nevarnost tveganja za okužbe

Širi se s telesnim stikom, na primer z dotikom, s poljubljanjem in rokovanjem, pa tudi po zraku s kapljicami pri kašljanju, kihanju, smrkanju. Na rokah ali površinah lahko virus preživi tudi dalj časa. Potrebno je skrbeti za ustrezno higieno, redno umivati roke in čistiti predmete, ki se jih dotika veliko ljudi. Zdravniki staršem novorojenčkov in malih otrok predlagajo še, naj se izogibajo velikim in zaprtim prostorom, večjim številom obiskov in naj z novorojenčkom ne hodijo na obisk k ljudem, ki kažejo znake prehlada.

Težke okužbe pri najbolj nezrelih nedonošenčkih in dojenčkih s pomembno boleznijo dihal ali srca se lahko prepreči z zaščito, ki je na voljo tudi pri nas. Gre za pasivno zaščito, kjer otrok dobi protitelesa, ki bi jih dobil, če bi bil donošen in bi njegova mama prebolela RSV. Ta zmanjša tudi tveganje za hospitalizacijo otrok zaradi virusa, pa tudi kasne posledice, ki se kažejo s ponavljajočim se piskanjem, astmi podobni bolezni.

Avtor
Piše

Mira Ćirović

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close