Ker je PRP terapija relativno nova, se številni pacienti srečujejo z vprašanji in nejasnostmi. V sodelovanju z dr. Matejo Sirše, dr. med., specialistko ortopedske kirurgije, smo poiskali odgovore na najpogostejša vprašanja o uporabi PRP terapije v ortopediji, da bi bolje razumeli njene prednosti, tveganja in učinkovitost.
Kaj pomeni kratica PRP?
Kratica PRP pomeni “Platelet-Rich Plasma”, kar v slovenščini pomeni “plazma, bogata s trombociti”. PRP terapija tako uporablja pacientovo lastno kri, ki se v posebnem postopku obdela, tako da postane bogata s trombociti in rastnimi faktorji, s čimer pospeši procese regeneracije. Ob tem velja poudariti, da to niso matične celice, ki v zadnjih dneh burijo medije – rezultati zdravljenja pa so ob uporabi kvalitetnega preparata primerljivi, ob enostavnejšem in ugodnejšem postopku.
Kje vse se uporablja terapija s trombocitno plazmo (PRP)?
PRP terapija v ortopediji služi zdravljenju zgodnjih stopenj obrabe sklepov, kot je začetna obraba kolena, kjer prihaja do okvar meniskusa in hrustanca. Sama imam pri tem zelo dobre uspehe zdravljenja. Učinkovitost je odvisna predvsem od kvalitete uporabljenega preparata, pa tudi določenih lastnosti posameznika. Nadalje se terapija pogosto uporablja za zdravljenje težav s tetivami, kot so npr. tendinitis Ahilove tetive ali težave s tetivami v predelu ramena. Ta terapija je koristna, kadar predhodna fizioterapija ne prinese pričakovanih rezultatov. Pred PRP terapijo je nujen natančen posvet z zdravnikom, da se oceni smiselnost zdravljenja in preučitev drugih možnosti.
Kako poteka postopek terapije s PRP?
Najprej se pacientu odvzame vzorec krvi, podobno, kot pri običajnem laboratorijskem odvzemu. Nato se kri centrifugira, da pridobimo plazmo, bogato s trombociti. Gre za kratek, 10-minutni postopek. Nato trombocite vbrizgamo na obolelo mesto, na primer v koleno ali tetivo, da se spodbudi regeneracija tkiva. Celoten postopek traja približno 20-30 minut in je praviloma neboleč, odvisno sicer od mesta aplikacije. Po posegu je pacient normalno mobilen, priporočamo pa 2-3 dni počitka za optimalno delovanje PRP.
Koliko terapij je običajno potrebnih?
Število potrebnih terapij je odvisno od stanja pacienta, vendar so za učinkovito izboljšanje običajno potrebne dve do tri terapije.
Ali je postopek boleč? Kdaj se lahko vrnem na delo ali k športnim aktivnostim?
Postopek je praviloma neboleč, čutite le zbodljaj kože. Terapija ne zahteva anestezije in traja le približno 20-30 minut. Takoj po terapiji ste lahko normalno mobilni. Od narave dela in obremenitve pa je odvisno, kdaj se lahko vrnete na delo. Priporoča se počitek prvih 2-3 dni, po enem tednu pa zmerna obremenitev. Tek in vadba z utežmi sta priporočena po štirih tednih. Pacienti pri nas dobijo natančna navodila za ravnanje doma in tako niso prepuščeni samim sebi.
Prednosti PRP terapije
- Naravna metoda zdravljenja z lastno krvjo pacienta za spodbujanje celjenja.
- Neboleč postopek, ki ga opravimo ambulantno in ne zahteva anestezije.
- Hitro opazno izboljšanje težav že po dveh do treh aplikacijah.
- Dokazana učinkovitost pri zdravljenju mišično-skeletnih težav.
- Možnost odložene potrebe po operaciji zaradi regenerativnega delovanja PRP.
Kako ugotovim, ali je PRP terapija primerna zame?
V kolikor se prepoznate v zgornjih simptomih in iščete rešitev, lahko vprašanje postavite na forumu Ortovital: klinika za koleno, hrbtenico in druge sklepe ali pišete na e-naslov [email protected]. Z veseljem vam bodo svetovali, ali ste primeren kandidat za terapijo. Za več informacij in celostne rešitve na področjih ortopedije in kirurgije obiščite Ortovital, center za ortopedijo in regenerativno medicino.