“Zagotovo se v zadnjih letih pojavlja večje število otrok z motnjami mineralizacije zob. Do tega redkeje prihaja pri mlečnem zobovju, pogosteje pa se pojavlja pri stalnih zobeh,” je besede zaskrbljene mamice potrdila Mirjana H. Brajdot, dr. dent. med., iz ZD Zobozdravstveno varstvo Nova Gorica.
“Spremembe (lezije) se lahko pojavijo na enem zobu, dveh ali več. Te so lahko minimalne – lahko gre le za spremembo barve zoba, ki postane rumen ali rjavkast – a se jim lahko pridruži tudi sprememba v trdoti sklenine. Pri pregledu je treba te motnje mineralizacije kvalificirati po barvi, trdoti in obsegu ter jih ustrezno oskrbeti,” še pravi naša sogovornica, ki poudarja, da so vzroki za to težavo različni. “V času razvoja zoba je prišlo do motenj v mineralizaciji sklenine, zato je ta drugačna. Vzroki za to so lahko genetske narave, krive so lahko otroške bolezni, povišana telesna temperatura, jemanje antibiotikov ob bolezenskih stanjih, omenja pa se tudi prisotnost mikroplastičnih delcev pri materi. Največkrat gre za preplet sistemskih in genetskih faktorjev.”

Prizadeti zobje imajo lahko krhko sklenino in so zato občutljivi na temperaturne spremembe in kislo/sladko hrano in pijačo. Večja je tudi verjetnost za nastanek kariesa, dodaja dr. Mirjana H. Brajdot, ki pri teh težavah svetuje redne preglede. “Zobozdravnik mesečno kontrolira in impregnira oziroma premazuje prizadete zobe z impregnacijskimi in fluoridnimi premazi. Opravi se tudi rentgenska diagnostika, ki omogoča vpogled v globino sprememb na sklenini zoba. V primeru velike občutljivosti zob na temperaturne spremembe se svetuje izdelava kronic oziroma prevlek.”
Včasih pa je treba zob žal izpuliti. “Če gre za obsežno motnjo, v dogovoru z ortodontom, oralnim kirurgom in na podlagi rentgenske diagnostike, ortodontske terapije, splošnega stanja v ustih in pacientovih težav zob izpulimo,” dodaja dr. Brajdot.
Čeprav s prstom težko pokažemo na en vzrok za nastanek te težave, je pomembno, da se starši in otroci izobražujejo o pomenu prehrane z manj ogljikovih hidratov, pravilnem in natančnem čiščenju zob (uporabi različnih ščetk in pripomočkov) ter uporabe zobne paste s fluoridi, kot tudi na pomen pogostejših obiskov pri zobozdravniku.