Živila predelujemo že tisočletja – od sušenja sadja in fermentacije mleka do kuhanja, pečenja ali prekajevanja mesa. Predelava lahko izboljša trajnost, varnost in okus hrane, vendar pa način in stopnja predelave živila močno vplivata na njegov učinek na zdravje.
Kaj so visoko predelana živila?
Na portalu Prehrana.si, nacionalnem viru preverjenih informacij o hrani in prehrani, pojasnjujejo, da je kategorizacija NOVA nastala zaradi pomembnih razlik v postopkih predelave in prehranski vrednosti predelanih živil, ki lahko znatno vplivajo na zdravje ljudi. Kategorizacija NOVA predelana živila glede na stopnjo predelave deli v štiri kategorije:
- Nepredelana ali minimalno predelana živila, kot so sveže sadje, meso, jajca, voda.
- Predelane kulinarične sestavine, ki se uporabljajo za pripravo hrane, kot so olja, maslo, med in sirupi.
- Predelana živila, ki jih pridobimo s kombiniranjem nepredelanih živil in kulinaričnih sestavin. Primeri predelanih živil so vložena zelenjava, konzervirane ribe, kruh, siri in vino.
- Visoko predelana oziroma ultra procesirana živila praviloma ne vsebujejo nepredelanih živil in so običajno narejena iz predelanih živil in različnih aditivov, kot so ojačevalci arom, sladila in barvila. Med drugim v to kategorijo spadajo piškoti, sadni jogurti, pašteta, čips, hrenovke, pripravljene jedi, gazirane pijače, energijske ploščice in različni namazi.
Visoko predelana živila so običajno enostavna za pripravo, privlačnih barv in prijetnega okusa, vendar so hranilno revna in energijsko gosta. Vsebujejo namreč malo vitaminov, mineralov in prehranskih vlaknin, ter veliko maščob, sladkorja in soli. Takšna živila so pogosto mehka in preprosta za uživanje, kar poveča verjetnost, da jih zaužijemo (pre)več.
Zaskrbljujoče prehranske navade
Raziskava platforme za zdravo prehrano Lifesum, na katero se je odzvalo 5000 posameznikov, je razkrila, da so visoko predelana živila vse bolj prisotna v vsakdanji prehrani. Velika večina udeležencev takšna živila uživa vsaj enkrat na teden, četrtina pa vsak dan. Zaskrbljujoč je tudi podatek, da kar 17 % udeležencev meni, da so z visoko predelano hrano zasvojeni. To pomeni, da je zasvojen vsak šesti udeleženec raziskave.
Tretjina udeležencev visoko procesirana živila izbere zaradi njihove enostavne priprave, tretjina pa po njih posega v stresnih trenutkih. Vendar pa večina udeležencev meni, da uživanje visoko procesirane hrane poslabša njihovo razpoloženje in zmanjša raven energije.
Kako škodljiva so predelana živila?
Uživanje visoko predelanih živil je povezano s kar 32 različnimi zdravstvenimi stanji, med katerimi so prebavne težave, težave s spanjem, bolezni pljuč, srčno-žilne bolezni, duševne motnje, sladkorna bolezen tipa 2, debelost, bolezni jeter in nekatere vrste raka, navaja spletna stran Yale Medicine.
Raziskava, objavljena v British Medical Journal, pa je razkrila, da uživanje takšne hrane za kar 50 % poveča tveganje za smrt zaradi srčnega infarkta ali kapi.
Prevzemite nadzor
Da zaščitimo svoje zdravje je ključnega pomena, da omejimo vnos visoko procesirane hrane.
- Uživajte več svežih, nepredelanih ali minimalno predelanih živil, kot so sadje in zelenjava.
- Zamenjajte predelane prigrizke z naravnimi alternativami. Na primer: namesto sadnih jogurtov z dodanimi sladili izberite navaden jogurt in mu dodajte sveže, zamrznjeno ali suho sadje.
- Obroke načrtujte vnaprej in tako zmanjšajte verjetnost, da boste posegli po vnaprej pripravljenih predelanih živilih.
- Pogosteje kuhajte doma, saj lahko le tako sami odločate o tem, katere sestavine boste uporabili in kako boste hrano pripravili.
- Bodite pozorni na oznake na embalaži. Preberite hranilno sestavo živila in se izogibajte živilom, ki vsebujejo veliko kemičnih dodatkov.
- Nenehno analiziranje sestave živil in popolno izogibanje visoko predelani hrani lahko vodi v motnje hranjenja. Če si občasno privoščite visoko predelano živilo, vam to ne bo škodilo. Uravnotežena prehrana je ključ do uspeha!
Viri:
- Ali poznamo predelana živila? Prehrana.si, dostopno na: https://prehrana.si/clanek/457-ali-poznamo-predelana-zivila. Zadnji dostop: december 2024.
- One in six adults say they are addicted to ultra-processed foods. Daily Mail, dostopno na: https://www.dailymail.co.uk/health/article-13434217/One-six-adults-say-addicted-ultra-processed-foods.html. Zadnji dostop: december 2024.
- Ultraprocessed Foods: Are They Bad for You? Yale Medicine, dostopno na: https://www.yalemedicine.org/news/ultraprocessed-foods-bad-for-you. Zadnji dostop: december 2024.