Etanol se po zaužitju zelo hitro absorbira v krvni obtok in lahko že v majhnih količinah škoduje skoraj vsem organom in sistemom v telesu, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Ker je topen v vodi, najbolj prizadene tkiva z visoko vsebnostjo vode – zaradi visoke vsebnosti vode so tako možgani posebej občutljivi. Alkohol upočasni delovanje osrednjega živčnega sistema, kar vodi tudi do težav s spanjem.
Na ‘uspavalni učinek’ alkohola ljudje hitro razvijejo toleranco. V upanju, da bodo lažje in hitreje zaspali, lahko začnejo ljudje posegati po vse večjih količinah alkohola, kar lahko vodi v zasvojenost. Ob visokih koncentracijah etanola pa lahko pride celo do izgube zavesti, kome ali smrti.
Štirje ključni vplivi alkohola na spanec
1. Alkohol poslabša kakovost in trajanje spanja, zlasti če ga uživamo pred spanjem.
Čeprav alkohol sprva deluje kot uspavalo in nam lahko pomaga hitreje zaspati, kasneje povzroči razdrobljen in nemiren spanec, poln prebujanj. Posledično se zjutraj pogosto počutimo utrujeni in brez energije. Alkohol tudi poveča izločanje urina in potenje, kar nas lahko med nočjo dodatno prebuja.
2. Alkohol poruši naravni cikel spanja.
Prekomerno uživanje alkohola zmanjšuje količino globokega spanca NREM in spanca REM. Pomanjkanje REM faze negativno vpliva na utrjevanje spomina, ustvarjalnost, učenje, uravnavanje čustev, kognitivne funkcije in telesno obnovo.
3. Alkohol poveča tveganje/okrepi za spalno apnejo.
Alkohol sprosti mišice v žrelu, požiralniku in grlu zaradi česar se lahko okrepijo simptomi spalne apneje. Zaradi tega se lahko pride do prekinitev dihanja (apnej), ki trajajo vsaj 10 sekund. Spalna apneja se kaže kot glasno smrčanje, dnevna utrujenost in povečano tveganje za bolezni srca in ožilja.
4. Zasvojenost z alkoholom pogosto spremlja dolgotrajna nespečnost.
Ljudje, ki so zasvojeni z alkoholom, se pogosto soočajo z nespečnostjo; prav tako se nespečnost pogosto pojavlja ob prenehanju pitja alkohola (v času abstinence). To lahko kljub abstinenci traja več mesecev ali celo let.
Zavedati se moramo, da alkohol ne škoduje le spancu, ampak negativno vpliva na celoten organizem – od telesnih organov in živčevja do duševnega zdravja. Poleg tega lahko pomembno ruši tudi medosebne odnose. Kljub znanim tveganjem pa večina odraslih Slovencev redno posega po alkoholu, z njim pa se do 17. leta starosti sreča tudi večina mladostnikov.
Vir: NIJZ. Dostopno na: Alkohol in spanje. Zadnji dostop: Junij 2025