Telovaditi pred zajtrkom ali po njem: Odvisno je od namena

I. K., 24. november 2024
GibanjeŽivljenjski slog
Foto: Profimedia

Pravijo, da bodo tisti, ki telovadijo pred zajtrkom, pokurili več telesne maščobe. Pa je vadba na prazen želodec res učinkovitejša?

Če telo za delovanje potrebuje energijo, zakaj pravijo, da bomo pokurili več maščob, če bomo telovadili s praznim želodcem? Ali to sploh drži? Fitbook je vprašal strokovnjaka za športno medicino Michaela Despeghela in Enrica Zessina.

Če je cilj treninga predvsem hujšanje, lahko trening na prazen želodec spodbudi izgubo teže. Mnogim se zdi vadba na tešče tudi prijetnejša. “To je smiselno, ker smo zjutraj v energijskem primanjkljaju. Zaradi regeneracijskih ukrepov telo ponoči namreč porablja energijo, tako da ima povprečen moški zjutraj primanjkljaj, ki je visok približno 500 kilokalorij. Če nato potrebujemo energijo za telovadbo, se bo ta hitreje zagotovila s kurjenjem maščob, saj so zaloge ogljikovih hidratov izčrpane,” pojasnjuje Enrico Zessin.

Tega vprašanja se je lotila tudi britanska raziskovalna skupina pod vodstvom dr. Roba Edinburgha z Univerze v Bathu. Prišli so do zaključka, da vadba pred zajtrkom res pospešuje izgorevanje maščob – po mnenju Edinburgha se pred zajtrkom porabi dvakrat več maščobe kot po njem.

V študiji, ki je bila objavljena leta 2019, je sodelovalo 30 moških s prekomerno telesno težo. Ena skupina je trenirala pred zajtrkom, druga po zajtrku – imeli so iste treninge in enak vnos hrane. Kontrolna skupina pa svojega vedenja ni spremenila.

Avtorji študije pravijo, da so testiranci v šesttedenskem študijskem obdobju hujšali enakomerno – ne glede na to, ali so telovadili pred zajtrkom ali po njem. “Pomembna je energijska bilanca, tj. koliko energije se dnevno porabi in koliko zaužije. Če zaužijete manj kot porabite, na koncu izgubite težo,” je ugotovitve študije pokomentiral Zessin.

Treningi na prazen želodec imajo zdravstvene koristi

Foto: Profimedia

Soavtor študije dr. Javier Gonzales pa poudarja, da ima vadba na prazen želodec velike zdravstvene koristi. Telo se bolje odziva na inzulin, če telovadite pred zajtrkom. Raven sladkorja v krvi je bolje nadzorovana in tveganje za razvoj sladkorne bolezni ali bolezni srca se lahko zmanjša. “Zmanjšanje telesne teže in uravnavanje krvnega sladkorja preprečujeta metabolični sindrom, tj. preveč trebušne maščobe, visok krvni sladkor in maščobe v krvi ter visok krvni tlak in s tem srčno-žilne bolezni,” se z rezultati strinja Zessin, dr. Michael Despeghel pa dodaja: “Če je cilj zgolj podpreti hujšanje, je trening na prazen želodec zagotovo dobra metoda. Izgorevanje maščob je optimizirano, ker v fazi nizkega inzulina ni motečih elementov, ki bi blokirali izgorevanje maščob. Vendar pa bo izguba teže neznatna, če se bomo še naprej prehranjevali z zelo kalorično hrano.”

Če pa trenirate, da bi postali bolj mišičasti, pa pred treningom jejte. “Le ko je telo pred treningom optimalno preskrbljeno z ogljikovimi hidrati, beljakovinami in maščobami, lahko gradi mišice,” pravi Despeghel.

Je vadba na prazen želodec lahko nevarna?

Če imate že zjutraj težave s cirkulacijo, se raje izogibajte treningu na prazen želodec. Omotičnost zaradi nizkega krvnega sladkorja in slabo počutje lahko povzročita šibkost. Temu primerno velika je tudi nevarnost za nastanek poškodb. Šibkejše osebe ali diabetike lahko doleti hipoglikemija. Simptomi hipoglikemije ali nizkega krvnega sladkorja vključujejo razbijanje srca, znojenje in tresenje. Pozor: Če koncentracija krvnega sladkorja še naprej pada, lahko v najslabšem primeru pride do hipoglikemičnega šoka, ki je smrtno nevaren.

Če se kljub tveganju odločite trenirati na prazen želodec, je treba upoštevati nekaj stvari:

  • Telovadite zjutraj: na ta način se boste izognili daljšim obdobjem brez hrane
  • Pred treningom popijte kozarec vode
  • Bolje je, da se podate na kratek tek, kot da telovadite z utežmi
  • Intenzivnost treninga naj bo nizka
Avtor
Piše

I. K.

Več novic

New Report

Close