Rak zadnjika je sicer zelo redek, vendar je vsak preveč, saj bi lahko večino primerov preprečili. Večina ljudi pozna povezavo med človeškimi (humanimi) papilomavirusi (HPV) in rakom materničnega vratu, čeprav to ni edini rak, ki ga HPV povzroča. Poleg raka materničnega vratu okužbe s HPV povzročajo še raka penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in ustnega dela žrela. O povezavi med okužbami HPV in rakom zadnjika smo se pogovarjali s specialistko kirurgije Urško Kogovšek, dr. med., iz UKC Ljubljana.
Kaj je pomembno vedeti o raku zadnjika?
Rak zadnjika je zahrbten: je redkejši, o njemu se malo ve in drži se ga stigma – da je nekaj slabega. Številni starši in mladostniki ga povezujejo s promiskuiteto, kar sploh ni res. V javnosti je zelo prisotna zmota, da je za okužbo s HPV in rak zadnjika treba imeti analne spolne odnose, kar prav tako ne drži.
Rak zadnjika je ena od oblik raka, kjer podobno kot pri raku materničnega vratu, lahko odkrivamo že predrakave spremembe – tako imenovane prekanceroze. Je pa odkrivanje predrakavih sprememb žal dosti težje kot pri raku materničnega vratu, ker je zadnjik težje pregledati in tudi preiskava je za bolnika manj prijetna. Testiranje se opravi z visokoresolucijsko anoskopijo (HRA), pri kateri se običajno odvzame bris in nato še manjše vzorce tkiva, ki se jih pošlje na histopatološko analizo, ki pokaže ali gre za rakavo spremenjene celice ali ne. Če so potrjene spremenjene celice, se analizira tudi, če so povezane z okužbo HPV.
Vsaj pregled pri proktologu, ki odloča o testiranju, se svetuje vsem tistim, ki imajo pomembno večje tveganje za nastanek tega raka. To so:
- Osebe s HIV (tudi, če je HIV zdravljen in neaktiven), zlasti moški, ki imajo spolne odnose z moškimi (nad 35 let).
- S HIV okužene ženske in moški (nad 45 let).
- Moški, ki niso okuženi s HIV, in imajo spolne odnose z moškimi (nad 45 let).
- Ženske, ki so že imele predrakave spremembe ali raka na zunanjem spolovilu – na vagini ali v vulvi (nad 45 let).
- Moški, ki so imeli raka na penisu (nad 45 let).
- Bolniki po transplantaciji solidnih organov: jetra, ledvica, pljuča, srce. Tveganje imajo pomembno povečano 10 let po transplantaciji.
- Transspolne ženske (nad 35 let).
- Sicer manj ogroženi, pa vendar bolj ogroženi kot splošna populacija, so tudi ljudje, ki imajo genitalne ali para analne bradavice, ženske, ki so imele/imajo predrakave spremembe ali raka na materničnem vratu, in osebe, ki so imunsko zelo oslabljene.
Vsaka predrakava sprememba ne napreduje v raka. Rak zadnjika je zelo huda bolezen, če se ga ne odkrije v zgodnji fazi bolezni: ima visoko umrljivosti, precej višjo, kot je denimo pri raku danke. Tudi zdravljenje in posledice so hujše kot pri raku danke. Če obsevamo zadnjik, lahko posledično prehodno ali trajno pride do težav z inkontinenco, delovanjem mehurja in spolno funkcijo.
V kolikšnem deležu je HPV vzrok za raka zadnjika?
Okužbe s HPV so vzrok za več kot 90 odstotkov rakov zadnjika. Ta povezava je višja le še pri materničnem vratu, kjer je HPV vzrok za skoraj vse primere raka.
Kakšen je pomen cepljenja proti HPV pri preprečevanju raka zadnjika?
Analogija je enaka kot pri preprečevanju sprememb na materničnem vratu: če bi bila pravočasno – pred prvimi intimnimi stiki – precepljena celotna populacija, raka zadnjika skoraj ne bi bilo.
V Sloveniji je brezplačno cepljenje organizirano za otroke v 6. razredu med sistematskim pregledom, sicer pa se lahko od lani brezplačno cepijo vse osebe do dopolnjenega 26. leta starosti. Z ozirom na vse, kar je znanega o HPV in povezavi z raki, ali bi priporočili cepljenje tudi starejšim, ki se lahko cepijo samoplačniško?
Z vsaj enim od več kot 200 genotipov HPV pridemo v stik tekom življenja skoraj vsi ljudje, saj se ne prenašajo le med spolnimi odnosi, ampak tudi drugimi intimnimi stiki, denimo z rokami in sluznico. Treba pa je vedeti, da cepljenje ne ščiti pred okužbami, s katerimi se je človek že okužil. Vendar nihče od nas ne ve, s katerimi genotipi se je že okužil in s katerimi se še bo, in ali bomo morda kdaj v prihodnosti imeli povečano tveganje za raka zadnjika. Kljub temu da je to redek rak, pri svojem kliničnem delu srečam veliko bolnikov. Še posebej pa je cepljenje smiselno za vse, ki sodijo v skupino s povečanim tveganjem. Gre za dobro preizkušeno cepivo, ki je varno in učinkovito.

“Kljub temu da je to redek rak, pri svojem kliničnem delu srečam veliko bolnikov.”
Specialistka kirurgije Urška Kogovšek, dr. med., iz UKC Ljubljana.
Kaj lahko ljudje sami naredimo za zgodnje odkrivanje raka zadnjika? Ob katerih simptomih je treba pomisliti na bolezen?
Predvsem se moramo vsi zavedati, da za rakom zadnjika ne zbolijo samo tisti, ki sodijo v skupino s povečanim tveganjem, ampak tudi tisti, ki nimajo nobenega dejavnika tveganja. Okužba s HPV lahko prizadene tudi ljudi, ki nikoli niso imeli intimnih odnosov. Okužba se lahko prenese tudi iz matere na otroka ob porodu, rak pa se razvije v zrelih letih. Zato moramo biti na simptome pozorni vsi, zlasti pa tisti, ki imajo večje tveganje.
Žal pa so opozorilni simptomi za raka zadnjika neznačilni in podobni kot pri raku danke oziroma celo kot so pri nekaterih drugih boleznih zadnjika:
- Več tednov trajajoča krvavitev iz zadnjika (če je pri tem odvajanje blata dobro urejeno)
- Več tednov trajajoče bolečine v predelu zadnjika.
V primeru dvomov ali vprašanj naj se človek obrne k osebnemu zdravniku, ki lahko s pregledom izključi kakšno bolezen ali pa pošlje osebo na specialistični pregled oziroma nadaljnje preiskave.
Kako se rak zadnjika zdravi?
Predrakave spremembe na zadnjiku se, tako kot predrakave spremembe na materničnem vratu, odstranjuje z elektro- ali lasersko ablacijo. Sicer pa se zdravi z radioterapijo in kemoterapijo, ki je zelo učinkovita, če se bolezen odkrije v začetnih stadijih.
Več informacij o HPV in raku zadnjika je na strani ians.com
Spomnimo! HPV od A do Ž:
- Človeški (humani) papilomavirusi – skrajšano HPV – so izjemno pogosti, okuži se skoraj vsak.
- HPV povzročajo vsaj šest različnih vrst raka: raka materničnega vratu, penisa, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika in ustnega dela žrela; pa tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla.
- Okužba s HPV poteka brez simptomov, kar pomeni, da ne vemo, da smo okuženi in zato lahko okužbo nevede širimo naprej.
- Cepljenje proti HPV je najbolj učinkovita zaščita pred rakom in drugimi boleznimi, ki jih povzročajo okužbe s HPV.
- Poleg cepljenja so redni preventivni ginekološki pregledi v programu ZORA ključni za preprečevanje raka materničnega vratu.
- Slovenija je na dobri poti, da odpravi raka materničnega vratu, vendar je za to poleg visoke udeležbe v programu ZORA treba doseči 90-odstotno precepljenost proti HPV.
Prispevek je nastal v okviru evropskega projekta PERCH, ki ga sofinancirata Evropska Unija in Ministrstvo za zdravje RS. V Sloveniji projekt vodi Onkološki inštitut Ljubljana.
Za podrobnejše informacije o tem, kako lahko zaščitite svojega otroka pred HPV in povezanimi raki, vas vabimo, da obiščete uradno stran NIJZ na naslednji povezavi: NIJZ – Zaščitite svojega otroka pred HPV in povezanimi raki. Prav tako vam priporočamo, da si na Med.Over.Net ogledate rubriko O HPV od A do Ž, ki je bila ustvarjena v okviru evropskega projekta PERCH, v katerem je v boju proti rakom, ki jih povzročajo okužbe s HPV, združilo moči kar 18 držav. V Sloveniji projekt vodi Onkološki inštitut Ljubljana.