“Ljudje se tako pogosto prhajo, ker menijo, da so tako bolj čisti, vendar z bakteriološkega vidika to ni res,” je za Time pred časom povedala strokovnjakinja za infekcijske bolezni in prodekanka za raziskovanje na Columbia University School of Nursing Elaine Larson.
Prepogosto tuširanje po njenih besedah poveča tveganje za nastanek nekaterih zdravstvenih težav, kot je suha in razpokana kože, pri kateri pride lažje do okužb in vnetij. Tveganje za nastanek težav s kožo pa se s staranjem še poveča, saj je starejša koža tanjša in še bolj občutljiva.
Ameriški dermatolog pa opozarja, da na določen del telesa tudi tisti, ki se prhajo vsak dan in so obsedeni z osebno higieno, radi pozabijo – gubo za ušesom.
Zaradi nečistoč lahko tam nastanejo ekcemi ali še hujše težave, svari. “Ta del telesa je še posebej občutljiv na znoj, umazanijo, olje in odmrle kožne celice,” je za Daily Mail povedal dr. Roger Kapoor, dermatolog iz ZDA.
Kopičenje nečistoče lahko ustvari vlažno okolje, v katerem se razmnožujejo bakterije in glive. Ti patogeni se lahko nato razširijo na odprte rane, kot so luknje v ušesu ali praske, in povzročijo okužbe.
Pranje las ni dovolj …
“Vedno priporočam, da ste posebej pozorni na gube, kjer se uho stika s kožo,” pravi zdravnik. V najslabšem primeru bi lahko bakterije zašle v krvni obtok in privedle celo do nevarne sepse. Dermatolog tudi opozarja, da umivanje las ni dovolj, čeprav šampon vsebuje posebne sestavine, ki lahko razgradijo umazanijo in bakterije, a te čistilne snovi po besedah strokovnjaka ne ostanejo dovolj dolgo v stiku s kožo. Namesto tega raje uporabite nežno, pH-nevtralno čistilo in s prsti zdrgnite predel za ušesi.
Uporabniki očal naj redno očistijo tudi ročke, saj se bakterije kopičijo tudi na njih.