Psiholog in doktor znanosti Mark Travers, ki se ukvarja z odnosi, pravi, da je v svoji pisarni doživel že marsikaj. Pari so prihajali po pomoč, ker so mislili, da imajo težave zaradi pogostih prepirov, na koncu pa so ugotovili, da se je njihov odnos skrhal zaradi besed, ki so jih med temi prepiri uporabljali.
“V teh pogovorih sem opazil en stavek, ki je bolj škodljiv, kot si mislite: ‘Zakaj ne moreš biti bolj podoben [vstavite ime druge osebe]?” je Travers povedal za CNBC in dodal: “Če uporabljate to strupeno frazo, je vaše razmerje v težavah.”
Na prvi pogled se zdi, da gre le za frazo ali izraz frustracije. Pari se ne zavedajo, da je nepomembno, s kom smo ljubljeno osebo primerjali, pomembno je le sporočilo, ki ga s tem stavkom predajamo. To je: “Nisi dovolj in nekdo drug – kdorkoli drug – bi lahko bolje opravil delo kot moj partner.”
“Sčasoma lahko tovrstna primerjava povzroči nepopravljive težave z negotovostjo. Namesto da bi se počutila ljubljeno, se bo oseba začela spraševati o svoji vrednosti in ali izpolnjuje pričakovanja,” svari psiholog. “Odnosi ne morejo uspevati, če od partnerja zahtevamo, da je nekdo drug. Srečo lahko dosežemo le, če jasno, brez sramu in primerjanja povemo, kaj potrebujemo,” je še dodal in razložil, da se za tem stavkom v bistvu skriva strah pred odkritim pogovorom.
Zakaj se zadržujemo?
S tem vprašanjem se je ukvarjalo že več raziskav, pravi strokovnjak. “Po eni študiji je večja verjetnost, da se bo partner zadržal, ko je negotov glede razmerja ali ni prepričan, kako se bo njegov partner odzval.” Namesto da bi odkrito spregovorili, česa si želimo, to zadržujemo v sebi, na koncu pa pride do izbruha in do uporabe prej omenjenega stavka.
Kako komunicirati svoje potrebe?
Vzornika ne iščite izven svojega odnosa, ampak se vprašajte, kaj pravzaprav zahtevate, in zakaj se o tem bojite odkrito spregovoriti.
Preden izustite prej omenjeni stavek, poskusite s temi besedami: “Vem, da sva oba včasih razočarana, vendar bi mi veliko pomenilo, če bi lahko drug z drugim govorila prijazno, brez kričanja. Težko mi je, ko se prepiri tako hitro stopnjujejo. Rad bi, da delava na tem, da v teh trenutkih ostaneva prizemljena.”
Govorite torej o sebi, svojih izkušnjah in občutkih in ne o drugih.